Reklama
WIG82 065,46+0,15%
WIG202 420,27+0,09%
EUR / PLN4,32+0,04%
USD / PLN4,00+0,06%
CHF / PLN4,51-0,06%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX17 774,49+0,54%
FT-SE7 679,65+0,65%
CAC 407 930,77+0,04%
DJI38 996,39+0,12%
S&P 5005 096,27+0,52%
ROPA BRENT83,06+1,29%
ROPA WTI79,40+1,40%
ZŁOTO2 049,72+0,27%
SREBRO22,69-0,18%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kursy walut nbp euro

Zakończyły się dwudniowe przepytywania prezesa Fed w Kongresie, ale wczorajsze wystąpienie nie przyniosło nowych rewelacji i EUR/USD wrócił do punktu wyjścia. Huśtawka nastrojów nie została przerwana i pozostaje jest dominującym motywem mijającego tygodnia przy ruchach raz w górę, raz w dół na rynku akcji, dolarze czy ropie naftowej. Katalizatorów dla apetytu na ryzyko (lub jego braku) wciąż jak na lekarstwo.

Drugi dzień sprowadzania prezesa Fed z działalności banku w Kongresie nie przyniósł nowych tematów do dyskusji

Cofnięcie się EUR/USD z powrotem do 1,18 może sugerować, że inwestorzy liczyli na kolejną porcję gołębich komentarzy, ale bardziej prawdopodobne wydaje się, że rynki utraciły kierunek i wahają się w ruchu bocznym, starając się złapać aktywa na skrajach kanału. Nie przywiązywałbym też znaczenia do jastrzębich zmianek od szefów regionalnych oddziałów Fed: Bullarda z St. Louis i Evansa z Chicago. Pierwszy jest jednym z czołowych jastrzębi w Fed, więc jego opinia, że warunki dla redukcji ekspansji komentarze zostały już spełnione, nie powinny dziwić. Evans z kolei stwierdził jedynie, że proces redukcji tempa skupu aktywów powinien zacząć się w tym roku, o ile stopa bezrobocia będzie dalej spadać. Nie widzę w tym sygnałów do kupowania USD, ale też nie ma innych do jego sprzedawania. Sytuacja może się odmienić po południu. Dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej są jednym z kluczowych odczytów cyklicznych. Po spadku o 1,3 proc. w maju dziś mamy zobaczyć kolejny ujemny wynik, sugerując kontynuowane wygasanie silnego popytu konsumpcyjnego z poprzednich miesięcy wywołanego otwieraniem gospodarki. Słabe dane będą wzmacniać gołębi obóz w Fed, a dla rynku dolara być pretekstem do nowej sprzedaży.

Na swojej własnej huśtawce „bawi się” funty brytyjski, a wahań dostarcza dyskusja o polityce pieniężnej

W czwartek funt przejściowo zyskiwał w reakcji na jastrzębie komentarze Michaela Saundersa z Banku Anglii, który powiedział, że z uwagi na ryzyka wysokiej inflacji w niedługim czasie należy dokonać ograniczenia stymulacji monetarnej (zakończenie skupu aktywów). To głos w kontrze do stanowiska prezesa BoE Baileya, zdaniem którego nie ma potrzeby pochopnie reagować na przejściowy skok inflacji. Na razie jest mało prawdopodobne, aby Bank Anglii do konał prędkiego zwrotu i redukcja QE w sierpniu nie jest bazowym scenariuszem. Stąd reakcja na jastrzębie słowa Saundersa nie mogła być trwała i jeszcze przed końcem dnia funt oddawał zyski. Ponadto, póki nie ma dyskusji o przybliżeniu terminu podwyżki stóp procentowych, siła funta z tytułu perspektyw polityki monetarnej powinna być ograniczona.

To, że EUR/PLN nie zanotował wczoraj nowych szczytów, jest jedyną pozytywną informacją od strony złotego

Im dłużej rynek będzie się stabilizował, tym większa szansa na korektę podsycaną kapitulacją krótkich pozycji w złotym, ale do tego potrzeba silniejszego impulsu. Albo więcej zieleni na globalnym rynku akcji (a ten niestety sygnalizuje zagubienie kierunku), albo mocniejsze wzrosty EUR/USD (dziś mamy przeciwny motyw). Nie pomaga też odnawianie sporu polskiego rządu z UE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że system dyscyplinowania polskich sędziów jest niezgodny z prawem UE. W ostateczności UE może rozważyć nałożenie kar finansowych na Polskę, ale na razie bardziej prawdopodobne wydają się środki nakazu usunięcia uchybienia. Nie jest to pierwszy spór rządu z UE i nie powinien być rozważny przez inwestorów jako istotny czynnik ryzyka. Ale przez takie tematy odbicie złotego się odwleka.

Reklama

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Czytaj więcej