Od początku roku na rynkach akcji panowały optymistyczne nastroje. Pojawiające się pomniejsze korekty nie tylko nie budziły niepokoju inwestorów, a wręcz przeciwnie – stanowiły pretekst do zakupów. Siłę rynku było widać na całym świecie – także w Polsce, która korzysta na napływie zagranicznego kapitału do emerging markets zapoczątkowanym w ostatnim kwartale 2022 r.
Z perspektywy zachowania kursów akcji bardzo ważne są prognozy wyników. Wśród analityków panuje konsensus, że w 2023 r. łączny zysk netto dużych (WIG20) i średnich (mWIG40) spółek notowanych na GPW spadnie o około 13% r/r. Oczekiwane pogorszenie wyników spółek to jednak w dużej mierze efekt wysokiej bazy.
Szacuje się, że łączne zyski sześćdziesięciu największych spółek z warszawskiej giełdy mogą roku spaść do 69,0 mld zł, tj. o 10,2 mld zł względem ubiegłorocznych. Jeśli jednak cofniemy się nieco dalej wstecz, to zauważymy, że mają one szansę być o 34,6% wyższe niż w 2021 r. Nawet jeśli zyski spółek z GPW będą spadać – co w obecnym otoczeniu gospodarczym wciąż jest naszym scenariuszem bazowym – to z wysokich poziomów.
Warto zwrócić uwagę na oczekiwane duże zróżnicowanie sektorowe. Relatywnie odporne na zawirowania gospodarcze powinny pozostać sektory konsumencki (dóbr podstawowych) czy ochrony zdrowia. Po drugiej stronie najpr