Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs korony norweskiej runął pod dno fiordu! Mocny spadek inflacji w Norwegii

|
selectedselectedselected

Inflacja w Norwegii osunęła się w dół po raz kolejny osiągając najniższą wartość od 8 miesięcy. Jednocześnie, kurs korony norweskiej jest nadal na dnie. Eksperci zwracają uwagę na skrajne przewartościowanie. Czy oznacza to odbicie kursu NOK?

Kurs korony norweskiej runął pod dno fiordu! Mocny spadek inflacji w Norwegii
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ceny w Norwegii wzrosły wobec sytuacji przed rokiem wolniej niż w marcu
  • Stopa inflacji CPI w Norwegii znacznie spadła
  • Czy inflacja nadal będzie spadać w norweskiej gospodarce?


 

 

Inflacja w Norwegii - jest duży spadek w kwietniu!

Stopa inflacji CPI w Norwegii wyniosła 3,6 % rdr w kwietniu, wynika z nowych danych przedstawionych w piątek. To wartość tylko nieco wyższa od prognozy na poziomie 3,5%. Miesiąc wcześniej, w marcu, było to 3,9%.

Z kolei stopa inflacji bazowej w Norwegii w kwietniu przyjęła wartość 4,4% wobec prognozy na poziomie 4,3%. Odczyt z marca pokazał 4,5%.

Reklama

 

Czytaj również: Czarne chmury nad gospodarką Wielkiej Brytanii - pokazują nowe dane! Wyjście ze skraju recesji

 

Wykres: Stopa inflacji CPI w Norwegii - dane za kwiecień 2024 rdr

Źródło: Trading Economics

Reklama

 

Zatem, inflacja konsumencka spada w Norwegii. Jeszcze pięć miesięcy temu, bo w grudniu 2023 roku wskaźnik CPI wyniósł 4,8%. Z kolei u szczyty w październiku 2022 roku było to 7,5%.

Jednak ekonomiści ostrzegają, że dalszy spadek inflacji może być mniejszy niż spodziewać się można po ostatniej dynamice.

“Spadek inflacji w Norwegii powstrzymywany będzie przez wysoki wzrost płac i wcześniejszą deprecjację korony norweskiej, Oznacza to, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną wyższe w porównaniu z innymi gospodarkami G10, zanim zostaną obniżone. Prognozuje się, że wzrost płac wyniesie średnio 5% w tym roku po 5,2% w 2023 roku” - stwierdzili ekonomiści Societe Generale.

“Opierając się wyłącznie na różnicach w wysokości stóp procentowych, teoretycznie czyni to koronę norweską atrakcyjną w porównaniu z regionami, w których punkt zwrotny w cyklu polityki może nadejść wcześniej” - dodano.

Podobnego zdania są eksperci z JP Morgan:

Reklama

“Potencjalnemu spadkowi inflacji powinno przeciwdziałać osłabienie korony norweskiej i wysoki wynik negocjacji płacowych w sektorze przemysłowym (wzrost płac o 5,2%) jako czynniki, co będzie prawdopodobnie podkreślał norweski bank centralny” - czytamy w analizie banku JP Morgan na temat gospodarki Norwegii.

“W związku z tym podtrzymujemy nasze wezwanie do pierwszego cięcia stopy procentowej przez Norges Bank dopiero we wrześniu, a nawet dostrzegamy podwyższone ryzyko złagodzenia polityki monetarnej dopiero w grudniu” - zaznaczyli ekonomiści JP Morgan.

 

Zobacz również: Kurs korony szwedzkiej na kolanach! Zaskakująca obniżka stóp procentowych banku centralnego Szwecji. Co dalej z SEK?

 

Kurs korony norweskiej najbardziej niedowartościowany w G10 - prognoza NOK

Według ekspertów Credit Agricole, korona norweska jest mocno niedowartościowana.

Reklama

Korona norweska pozostaje najbardziej niedowartościowaną walutą w grupie G10 pomimo ożywienia w II połowie 2023 roku” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.

Przynajmniej NOK nie powinien stanąć w obliczu takiego samego niedopasowania przepływów związanych z ropą naftową w I połowie 2024 roku, jak rok wcześniej, chociaż odwrócenie korony norweskiej w celu lepszego odzwierciedlenia solidnych fundamentów krajowych może stać się bardziej zakorzenione i kompleksowe w 2025 roku, niż w 2024 roku” - dodano.

 

Czytaj również: Wielkie banki stawiają na mocny wzrost kursu euro do złotego. Czy stopy procentowe RPP wzrosną?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej