- Od 2025 koszty obsługi długu wobec PKB w USA będą największe od 1940 roku, wyliczyło Kongresowe Biuro Budżetu
- MFW ostrzegł przed poważnym ryzykiem dla świata płynącym z gospodarki USA
- Ekspert HSBC twierdzi, że tak wysoki deficyt to bezpośrednie zagrożenie dla światowej gospodarki
Ukryte zagrożenie dla całej światowej gospodarki - nadmierny deficyt budżetowy w USA
Świat i media pominęły jedną z poznanych ostatnio ważnych statystyk obrazującą ukryte problemy gospodarcze w Stanach Zjednoczonych. Z nowych danych przedstawionych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wynika, że deficyt budżetowy w relacji do PKB w USA wyniósł w zeszłym roku 8,8%.
To bardzo dużo. Gdyby USA były członkiem Unii Europejskiej, znalazłyby się w procedurze nadmiernego deficytu. Tymczasem, światowa średnia w 2023 roku (z wyłączeniem USA) wyniosła zaledwie 3%. To o 5,8 punktu procentowego mniej niż w USA.
Znany ekonomista banku HSBC, Albert Edwards, ostrzega, że jest to bezpośrednie zagrożenie dla światowej gospodarki. Ta przemilczana bomba może niebawem sprawić poważne problemy:
“Sytuacja fiskalna Stanów Zjednoczonych zmieniła się z niewykorzystanej szansy na ryzyko dla przyszłości USA w bezpośrednie zagrożenie dla światowej gospodarki” - stwierdził Albert Edwards, ekonomista HSBC.
"Niewiele rzeczy szokuje mnie obecnie w świecie ekonomii i finansów tak jak najnowszy raport MFW na temat sytuacji fiskalnej USA. Wprawił mnie on w chwilową ciszę" - dodał.
Istotny jest nie tylko poziom, ale tempo zmiany. W 2022 roku deficyt budżetowy USA w relacji do PKB wyniósł 4,1%. Rok później, już 8,8%.
Wykres: Deficyt fiskalny w relacji do PKB dla USA (kolumny czerwone) oraz strefy euro (kolumny czarne).
Źródło: Datastream, HSBC, MFW.
Ekspert HSBC podkreślił, że jest to zadziwiająca wielkość deficytu w okresie niemal pełnego zatrudnienia w gospodarce. Gospodarka ma się dobrze, a bezrobocie pozostaje niskie. Koniunktura w USA jest ogółem dobra, a nawet zaskakująco dobra. Tymczasem, deficyt budżetowy w relacji do PKB jest potężny i dynamicznie wzrósł.
“Wahania deficytu w USA w ciągu ostatnich kilku lat pomagają wyjaśnić, dlaczego PKB utknął w martwym punkcie w 2022 roku, a następnie zaskoczył na plus w 2023 roku, kiedy większość ekonomistów prognozowała recesję” - stwierdził ekonomista HSBC, Albert Edwards.
Według eksperta HSBC, USA może czekać wybuchowa i niezrównoważona sytuacja zadłużenia. Oznaczać mogłoby to kryzys długu, który mógłby przenieść się na całą światową gospodarkę.
“Zawyżony deficyt fiskalny pomaga również wyjaśnić niedawne zachowanie rynku akcji. Zaskakująco duży deficyt fiskalny jest jedną z kluczowych przyczyn boomu na marże zysku przedsiębiorstw” - zaznaczył Albert Edwards z HSBC.
Zobacz również: Ta gospodarka wpadnie w recesję, a bezrobocie mocno wzrośnie - prognozuje bank. Czy idą duże zwolnienia?
Międzynarodowy Fundusz Walutowy wysłał ostrzeżenie - to poważne ryzyko dla świata
MFW ostrzegł Stany Zjednoczone, że ogromny deficyt fiskalny kraju podsyca inflację i stwarza poważne ryzyko dla światowej gospodarki.
Jeden z głównych ekspertów MFW w konferencji towarzyszącej publikacji raportu przez Fundusz, zwrócił uwagę na rangę ukrytych problemów gospodarki USA. Vitor Gaspar, dyrektor departamentu spraw fiskalnych Funduszu zaznaczył, że nadmierny deficyt może rozkręcić wzrost zadłużenia USA:
“To bardzo silny punkt zwrotny w polityce fiskalnej USA w 2023 roku. W 2022 roku Stany Zjednoczone były na dobrej drodze do normalizacji polityki fiskalnej po pandemii. Deficyt pierwotny wyniósł w 2022 roku 1,9% PKB. W 2023 roku wzrósł on trzykrotnie osiągając 5,6% PKB. W przyszłości deficyt pierwotny w Stanach Zjednoczonych utrzyma się w okolicach 3% i spadnie poniżej trzech dopiero pod koniec naszego okresu prognozy. Prowadzi to do sytuacji, w której zadłużenie rośnie w tempie około 2 punktów procentowych PKB rocznie” - zaznaczył Vitor Gaspar, dyrektor departamentu spraw fiskalnych MFW.
Czytaj również: Bezrobocie w Europie - znamy komplet danych! Fatalnie w Szwecji i Hiszpanii. Polska mocno zaskoczyła
Wykres: Bilans fiskalny największych gospodarek w latach 2019-2023 oraz prognozy MFW na 2024 i 2025.
Źródło: HSBC, MFW (IMF).
“Wielokrotnie podkreślaliśmy, że taka polityka fiskalna wywiera presję na stopy procentowe. Wywiera presję na stopy długoterminowe. Wpływa na koszty finansowania na całym świecie” - podkreślił ekspert MFW.
Deficyt fiskalny USA na poziomie 8,8% PKB raczej nie będzie jednorocznym ewenementem. MFW prognozuje, że Stany Zjednoczone odnotują w 2024 roku roku deficyt fiskalny w wysokości 6,5%, a w 2025 roku 7,1%. To ponad trzykrotnie więcej niż wynieść ma średnia 2% dla innych rozwiniętych gospodarek.
Stany Zjednoczone i Chiny znalazły się wśród czterech krajów wymienionych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, które muszą niezwłocznie podjąć działania polityczne w celu wyeliminowania fundamentalnej nierównowagi między wydatkami a przychodami. Pozostałe dwa kraje to Wielka Brytania i Włochy.
Zobacz także: Kryzys zbyt drogich nieruchomości. Jest najgorzej od 40 lat na rynku mieszkaniowym
Wykres: Według prognozy MFW, tak kształtować będzie się trajektoria wzrostu zadłużenia (w relacji do PKB, w %) Stanów Zjednoczonych i Chin w trakcie kolejnych 30 lat:
Źródło: MFW (IMF), HSBC.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję