Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.13
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.13
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełdy akcji tuż przed gwałtowną korektą. Nowe prognozy to ważne ostrzeżenie

|
selectedselectedselected

Nowa prognoza dla giełdy akcji w USA od renomowanego banku zapowiada koniec hossy na wielu rynkach i to już w dość krótkim czasie. Co czeka notowania giełdowe w kolejnych miesiącach?

Giełdy akcji tuż przed gwałtowną korektą. Nowe prognozy to ważne ostrzeżenie
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jakie są prognozy dla giełd akcji w USA i Europie?
  • Które sektory giełdowe warto wybrać? Których unikać?
  • Po ile będzie S&P500 i Nasdaq w 2024 i 2025 roku?

 

Giełda akcji w USA przed korektą. Idzie przecena o 12%

Korekta na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych wisi w powietrzu, ostrzegają ekonomiści banku UniCredit. Przecena notowań spółek powinna mieć miejsce w przypadku większości giełd krajów rozwiniętych, uważają.

Obecne rekordy wszechczasów na rynku akcji mają niską bazę, ponieważ tylko 9% spółek z indeksu S&P 500 notuje nowe roczne rekordy notowań. To niski wynik w porównaniu do wartości historycznych. Można interpretować jako niskie przekonanie lub niepewność ze strony inwestorów. - stwierdził Christian Stocker, główny strateg ds. akcji w UniCredit.

Ekspert UniCredit zapowiada słabszy okres letni na giełdach akcji. Już w maju miałaby rozpocząć się pewne korekta.

Prawdopodobnie będzie również odzwierciedlać sezonowo słabszy lub bardziej niestabilny okres letni na rynkach akcji, począwszy od maja. Pozostajemy ostrożni i nadal spodziewamy się zmiennego okresu letniego charakteryzującego się niepowodzeniami. - zaznaczył Christian Stocker, analityk rynku akcji w UniCredit.

Prognoza UniCredit wieści spadek kursu S&P 500 do 4700 punktów w “połowie 2024” (Mid 2024). Obecnie amerykański indeks jest na poziomie około 5300 punktów. Zatem, potencjalna korekta mogłaby sięgnąć blisko 12%.

W przypadku Nasdaq 100 eksperci z UniCredit zapowiadają spadek do 16,5 tys. punktów, czyli również o około 12% względem bieżących poziomów (okolice 18,8 tys. punktów).

 

Tabela: Prognozy dla giełd akcji w Europie oraz USA na 2024 roku od UniCredit

Reklama

Źródło: Raport analityczny UniCredit z maja 2024 roku.

 

Zobacz również: Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank

 

Koniec wzrostów rynku akcji? Idzie suchy rok dla giełdy - prognoza Morgan Stanley

Giełda akcji w USA może stać w obliczu dość słabego okresu, uważają analitycy z Morgan Stanley. To nieco bardziej stonowana prognoza wobec pesymizmu, który przejawiał się w zapowiedziach UniCredit.

Od początku 2023 roku konsensus dotyczący tła makroekonomicznego wahał się między twardym lądowaniem, miękkim lądowaniem i brakiem lądowania. - stwierdzili analitycy rynku akcji z banku Morgan Stanley.

Ekonomiści Morgan Stanley odnieśli się do koncepcji “lądowania” gospodarki, czyli jej wyjścia z okresu spowolnienia wzrostu gospodarczego. Twarde lądowanie oznacza poważne załamanie w gospodarce i recesję. Natomiast miękkie lądowanie jest pomyślnym uniknięciem kłopotów i powrotem na ścieżkę dobrej koniunktury.

Dane dotyczące wzrostu gospodarczego po raz kolejny ochłodziły się po okresie siły, podczas gdy dane dotyczące inflacji były wyboiste. - dodali. - Wyniki makroekonomiczne stały się coraz trudniejsze do przewidzenia, ponieważ dane stały się bardziej zmienne. Uważamy, że to środowisko będzie się utrzymywać.

W scenariuszu bazowym prognozujemy za 12 miesięcy wskaźnik P/E na poziomie 19 punktów oraz 12-miesięczny wskaźnik forward EPS na 283 USD. To odpowiada 12-miesięcznej cenie docelowej na poziomie 5400 punktów dla indeksu rynku akcji S&P 500.

 

Reklama

Prognozy dla giełdy akcji w USA od Morgan Stanley zakłada zatem wzrost notowań o niecałe 2% względem obecnego poziomu indeksu S&P 500.

 

Tabela: Zestaw prognoz dla rynku akcji w USA na 2025 rok od ekonomistów Morgan Stanley 

Źródło: Raport analityczny Morgan Stanley z 17 maja 2024 roku, dane FactSet.

Reklama

 

Nasze prognozy wzrostu zysków w 2024 i 2025 roku (odpowiednio 8% i 13%) zakładają zdrowy, średnio jednocyfrowy wzrost przychodów, a także wzrost marży w obu latach w miarę wznawiania dodatniej dźwigni operacyjnej (szczególnie w 2025 r.) - czytamy w analizie Morgan Stanley o amerykańskiej giełdzie akcji.

Ta ścieżka zysków opiera się na prognozach wzrostu naszych ekonomistów, wynikach z naszych modeli zysków oraz naszym przekonaniu, że rozpowszechnienie sztucznej inteligencji zwiększy marże począwszy od 2025 roku. - dodano.

 

Czytaj również: Kryzys w branży przez sztuczną inteligencję. Krach akcji spółek wywołany przez ChatGPT

 

W jakie spółki giełdowe warto inwestować?

Reklama

Eksperci z Morgan Stanley wskazali ich zdaniem warte rozważanie grupy akcji firm:

Zalecamy inwestowanie w wysokiej jakości spółki cykliczne (które naszym zdaniem osiągną lepsze wyniki w scenariuszu "braku lądowania") oraz wysokiej jakości spółki wzrostowe (które naszym zdaniem będą relatywnym zwycięzcą w scenariuszu "miękkiego lądowania"). - stwierdzili analitycy rynku akcji w Morgan Stanley.

Utrzymujemy również długą ekspozycję na pewne obszary defensywne, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem spowolnienia wzrostu gospodarczego. W szczególności na Consumer Staples i Utilities. Wreszcie, spółki giełdowe o dużej kapitalizacji powinny nadal osiągać lepsze wyniki niż spółki o małej kapitalizacji, biorąc pod uwagę silniejsze korekty zysków, trwalsze profile marż i zdrowsze bilanse. - dodali.

 

Czytaj również: Rząd pompuje setki milionów PLN w spółkę z GPW. Jej akcje nagle wystrzeliły!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej