Reklama
WIG81 846,59+0,08%
WIG202 428,38+0,21%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,99+0,06%
CHF / PLN4,53+0,08%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08-0,05%
DAX17 066,22-0,01%
FT-SE7 669,38-0,65%
CAC 407 792,98-0,03%
DJI38 563,80-0,17%
S&P 5004 975,51-0,60%
ROPA BRENT81,90-0,85%
ROPA WTI76,55-0,88%
ZŁOTO2 026,40+0,10%
SREBRO23,04-0,17%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pora walczyć z inflacją! Czy tarcza antyinflacyjna wyhamuje galopujące wzrosty cen?

MM Prime TFI | 12:41 07 styczeń 2022

Pora walczyć z inflacją! Czy tarcza antyinflacyjna wyhamuje galopujące wzrosty cen? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Omikron faktycznie jest bardzo zakaźny, ale wygląda na to, że przechorowuje się go lżej niż pozostałe odmiany. We Francji wykryto nowy wariant, ale rynek, pamiętający przereagowanie w pierwszych dniach po informacjach o Omikronie, tym razem reaguje już spokojnie. Natomiast środek ciężkości przenoszony jest na problem globalnego wzrostu inflacji. Przede wszystkim kolejne jastrzębie stanowisko FOMC (minutki) zostało negatywnie odebrane przez giełdy, a głównie wrażliwy na podwyżki stóp technologiczny NASDAQ. Na rynku walutowym mamy względną równowagę – eurodolar próbował zejścia poniżej 1,13, ale w tym momencie znów jest lekko powyżej i wiele wskazuje na to, że nawet raport NFP nie rozrusza rynku.

Fundamentalnie brak przewagi dolara może nieco dziwić

Mamy bowiem sytuację bliską fazy risk-off. Fed może zacieśniać politykę pieniężną szybciej – kontrakty na stopy wyceniają już wysokie prawdopodobieństwo podwyżki na marcowym posiedzeniu. W minutkach FOMC dodatkowo padło też nowe stwierdzenie o tym, że Fed rozważa również redukowanie swojego bilansu, a więc nie tylko zmniejszanie skali QE, ale zasypywanie rynku skupionymi aktywami. Póki co jednak eurodolar właściwie pozostaje na to bez reakcji, a wytłumaczeniem tego może być fakt, że rynek może wyprzedzać to, że EBC znajdzie się niedługo w podobnej sytuacji. Szacunek inflacji w Niemczech okazał się wyższy od oczekiwanego, a dziś z kolei szacunek inflacji HICP dla całej strefy euro za grudzień wyniósł 5% r/r (prog. 4,8%). EBC zwykle jest jednak mniej zdecydowany niż Fed, dodatkowo inflacja w USA jest wyższa. O ile na ten moment wydaje się, że eurodolar znalazł się w punkcie równowagi, w dłuższym terminie kumuluje się potencjał do umocnienia dolara.

Walka z inflacją to też obecnie temat nr 1 w Polsce i dzisiejsze dane o inflacji na pewno jeszcze podgrzeją atmosferę

Wg danych GUS-u szacunkowa inflacja CPI w Polsce w grudniu sięgnęła 8,6% r/r wobec prognozy 8,2%. Oznacza to, że jednocześnie jest to najwyższy odczyt od 2000 r. Późna reakcja na ten problem wiąże się z działaniami zdecydowanymi i być może zbyt pochopnymi. Zapowiedziane obniżki podatków, w tym VAT-u na paliwo, pomogą tylko w krótkim terminie. Niemniej, RPP też obecnie już działa zdecydowanie i po ostatniej podwyżce o 50 pb., zestawiając dzisiejsze dane o inflacji z ostatnią konferencją prezesa NBP, można spodziewać się kolejnych. Złoty dyskontował wysoką inflację, umacniając się do 4,55 na EUR/PLN i do 4,02 na USD/PLN. W obu przypadkach są to poziomy wsparć, a więc możliwe jest jakieś odreagowanie, po którym jednak złoty może dalej zyskiwać. Zagrożeniem jednak jest wiszące nad rynkami pogorszenie nastrojów na giełdach.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Tematy

Rada Polityki Pieniężnej jak działa inflacja inflacja w USA jaka jest inflacja w Stanach zjednoczonych jaka jest inflacja w USA jaka jest inflacja w Polsce inflacja co to co to jest inflacja co to inflacja inflacja co to jest dlaczego inflacja rośnie kiedy decyzja fed wiadomości inflacja co to znaczy ile wynosi inflacja co to znaczy inflacja jaka jest inflacja jak powstaje inflacja co powoduje inflacja inflacja jak liczyć skąd się bierze inflacja inflacja cpi co to jest co to jest rada polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej co to jest rada polityki pieniężnej stopę procentową rada polityki pieniężnej zadania rada polityki pieniężnej posiedzeniaInformacje rada polityki pieniężnej kadencja rada polityki pieniężnej podniosła stopę procentową rada polityki pieniężnej stopy procentowe rada polityki pieniężnej wiki rada polityki pieniężnej nbp czym zajmuje się rada polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu podniosła depozytową stopę procentową federalna rezerwa amerykańska rezerwa federalna rezerwa federalna usa czy będzie podwyżka stóp procentowych podwyżka stóp procentowych w usa inflacja w stanach ile wynosi inflacja w polsce 2021 decyzje fed podwyżka stóp usa podwyżka stóp w usa podwyżka stóp procentowych usa fed podwyżka stóp podwyżka stóp procentowych fed podwyżka stóp fed rada polityki pieniężnej skład krajowa rada polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej posiedzenie rada polityki pieniężnej wibor stopy procentowe fed rada polityki pieniężnej komunikaty rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu czym się zajmuje rada polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej podlega co oznacza wysoka inflacja co to jest inflacja i jakie są jej przyczyny rada polityki pieniężnej jej skład i zadania rada polityki pieniężnej wynagrodzenie polityka monetarna stany zjednoczone rada polityki pieniężnej prezes inflacja co oznacza polska rada polityki pieniężnej co robi fed co to jest fed usa jaka inflacja w 2021 jak zabezpieczyć oszczędności gdy rośnie inflacja inflacja w co inwestować kiedy rada polityki pieniężnej co oznacza inflacja
Reklama

Czytaj dalej