Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,30%
CHF / PLN4,42-0,25%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu podniosła depozytową stopę procentową

§  EZ: Dziś o godz. 13:45 poznamy decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą polityki pieniężnej w strefie euro. Na czerwcowym posiedzeniu przedstawiona zostanie nowa projekcja makroekonomiczna. Pomimo prawdopodobnej wyższej niż w marcu ścieżki inflacji naszym zdaniem nie zmieni się obecny kurs polityki pieniężnej w strefie euro. Niemniej posiedzenie to będzie ciekawe w kontekście realizacji pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP). Inflacja w celu EBC, solidne odbicie gospodarcze i przyspieszenie realizacji szczepień dają podstawy do rozpoczęcia dyskusji o zmniejszeniu skali skupu.

§  US:

O godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w maju w Stanach Zjednoczonych, która według konsensusu prognoz wzrosnąć ma do 4,7% r/r z 4,2% r/r w kwietniu, napędzana m.in. wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych. Pomimo inflacji CPI znacząco przewyższającej cel inflacyjny Fed (2,0% r/r), bankierzy centralni nie dokonają zmian w obecnym nastawieniu wskazując na krótkotrwałą siłę czynników proinflacyjnych i nadal gorszą sytuację na rynku pracy niż przed pandemią.

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej utrzymała na czerwcowym posiedzeniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W szczególności stopa referencyjna pozostała na historycznie niska (0,10%). Kontynuowany jest także program odkupu obligacji Skarbu Państwa i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. Przedstawiony po posiedzeniu komunikat, został poszerzony o odniesienie do Założeń polityki pieniężnej na rok 2021            pisząc, że „inflacja – ze względu na szoki makroekonomiczne i finansowe – może okresowo kształtować się powyżej lub poniżej celu, w tym również poza określonym przedziałem odchyleń od celu". Ponadto przywrócono fragment, wskazujący, że polityka pieniężna „stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie".

Oznacza to, że Rada akceptuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo braku realizacji celu inflacyjnego w tym roku

W komunikacie RPP podkreślana jest niepewność ścieżki ożywienia gospodarczego, związana przede wszystkim z przebiegiem pandemii, choć w kontekście silnego odbicia inwestycji przedsiębiorstw, adaptacji gospodarki do warunków pandemii i wzrostu w otoczeniu zewnętrznym brzmi to bardzo zachowawczo. Wymowa komunikatu wskazuje, iż Rada nie będzie spieszyła się z normalizacją polityki pieniężnej i weryfikuje oczekiwania wskazujące na rychłe podwyżki stóp. Zmiana oceny perspektyw inflacji i spadek niepewności co do wzrostu może nastąpić dopiero na jesieni. Projekcja lipcowa najpewniej nie dostarczy nowych argumentów wskazując na inflację CPI w celu inflacyjnym w średnim okresie. Z tego względu nie spodziewamy się, aby koszt pieniądza zmienił się wcześniej niż końcówka 2021 r.

Reklama

Naszym zdaniem dla zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych powinna mieć miejsce sygnalna podwyżka stóp procentowych pod koniec roku oraz stopniowa normalizacja polityki pieniężnej. Opublikowany wczoraj komunikat wskazuje jednak, że obecnie wciąż trudno o większość w RPP dla realizacji takiego scenariusza. Opóźnianie momentu normalizacji polityki pieniężnej w warunkach dynamicznej odbudowy gospodarki, podwyższonej inflacji i łagodnej polityki fiskalnej rodzić będzie ryzyko silniejszych działań w przyszłości.

Rynki na dziś

Wczorajsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej pokazało, iż Rada utwierdza się w przekonaniu o konieczności stabilizacji stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Taki scenariusz jest odmienny od oczekiwań rynkowych, które zakładają podwyżki stóp jeszcze w tym roku, stąd dziś oczekujemy ich niewielkiego schłodzenia. W naszej ocenie jednak inwestorzy mogą wstrzymywać się z pełnym dostosowaniem do narracji RPP do jutra, gdy odbędzie się konferencja prezesa NBP. Rynkowymi konsekwencjami wczorajszych wydarzeń będzie osłabienie złotego i prawdopodobne wybicie notowań EUR/PLN powyżej 4,4740. Spodziewamy się ponadto wystromienia krzywej dochodowości. Dziś uwaga inwestorów koncentrować się będzie na posiedzeniu EBC, choć nie spodziewamy się istotnego wpływu na wycenę euro.

Rynek krajowy

Oczekiwanie na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej upłynęło na próbie rozegrania mocniejszego złotego. Przejściowo kurs EUR/PLN zniżkował do poziomu 4,4490, czyli dolnego ograniczenia obowiązującego od ponad tygodnia trendu bocznego. Wczorajsza aprecjacja polskiej waluty nie powinna dziwić w świetle dobrych nastrojów globalnych wyrażonych między innymi zwyżką eurodolara, czy optymizmem widocznym wśród pozostałych walut regionu tej części Europy (węgierski forint, czeska korona). Zmiany dochodowości krajowej krzywej finalnie były wczoraj ograniczone (taktyczne wyczekiwanie na wspomnianą decyzję RPP), choć w ciągu dnia 2-latka – w ślad za wzrostem stawek IRS i „krótkich” kontraktów FRA tj. obejmujących horyzontem 2021 rok – zwyżkowała do nawet 0,47%.

Ostatecznie jednak zakończyła dzień w pobliżu poziomu otwarcia, czyli 0,44%. Stabilnością przez cały dzień wykazywał się natomiast długi koniec polskiej krzywej, który mimo iż w ostatnich dniach pozostawał w ścisłej korelacji z rynkami bazowymi, to w środę nie podążył za zniżką dochodowości Bunda, czy amerykańskiego długu. Rynek neutralnie przyjął informację, iż w piątek Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany sprzeda papiery OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432, a odkupi PS0721, DS1021 i PS0422. Będzie to jednej z dwóch przetargów zamiany w czerwcu.

Rynki zagraniczne

Za nami niewielka zwyżka eurodolara, która – w naszej ocenie – miała swoje uzasadnienie przede wszystkim w czynnikach technicznych aniżeli fundamentalnych. Na rynek nie napłynęły bowiem żadne nowe informacje mogące skutkować zmiennością. Kurs EUR/USD zwyżkował natomiast głownie w wyniku przebicia technicznej bariery 1,22. Warto zauważyć, iż w środę do najniższego poziomu od lutego obniżyły się notowania pary EUR/CHF. Mimo, iż dzienne zmiany tej pary walutowej nie są ostatnio duże, to jednak systematycznie układają się w obraz mocniejszego franka szwajcarskiego. Na bazowych rynkach długu kontynuowany był trend zniżki dochodowości, która w środę przybrała solidne zmiany. Rentowność 10- latki Niemiec obniżyła się o 4 bps do -0,26%, natomiast analogiczny

Czytaj więcej

Artykuły związane z rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu podniosła depozytową stopę procentową