Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na czwartek publikacja danych o inflacji w Polsce. Naszym zdaniem nie zmieniła się ona w listopadzie względem października i wyniosła 6,6% r/r. Na stabilizację inflacji w listopadzie złożyły się niższa dynamika cen żywności i spadek inflacji bazowej oraz oddziałujące w przeciwną stronę wyższe dynamiki cen nośników energii i paliw.
Nasza prognoza kształtuje się powyżej konsensusu (6,5%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
W czwartek opublikowany zostanie również finalny szacunek polskiego PKB w III kw. br. wraz z jego strukturą. Dostrzegamy nieznaczne ryzyko, że tempo wzrostu gospodarczego zostanie zrewidowane w górę względem wstępnego odczytu (0,4% r/r) i wyniesie 0,5% wobec -0,6% w II kw. Naszym zdaniem na wzrost dynamiki PKB w III kw. w porównaniu z II kw. złożyły się wyższe wkłady konsumpcji oraz zapasów, stabilizacja wkładu inwestycji oraz niższy wkład eksportu netto (por. MAKROpuls z 14.11.2023). Oczekujemy, że publikacja danych o PKB nie będzie miała istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności obligacji.
W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. W czwartek opublikowane zostaną dane o inflacji PCE. Oczekujemy, że zmniejszyła się ona do 3,0% r/r w październiku wobec 3,4% we wrześniu, przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 3,5% r/r wobec 3,7% we wrześniu. W środę poznamy z kolei drugi szacunek amerykańskiego PKB w III kw. Zakładamy, że sprowadzone do