Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie doceniliśmy skali pozycjonowania pod nadchodzące posiedzenia banków centralnych. Dochodowość długu krajów strefy euro podniosła się już siódmą sesję z rzędu, tym razem o śr. 4 pb. We wzrostach przodowały ponownie papiery irlandzkie (śr. +6 pb.).

W przypadku krzywej niemieckiej zmiany na głównych węzłach (2Y, 10Y, 30Y) wyniosły odpowiednio 4, 5 i 6 pb. Zamknęła ona dzień na 0,69%, 1,32% i 1,58%. Warto odnotować, że w ostatnich dniach sukcesywnie rośnie spread obligacji peryferii strefy euro do Bunda. Szczególnie widać to w przypadku Włoch i Grecji, gdzie odnotowujemy poziomy z COVID-owej paniki z marca 2020.

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW - 1

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW - 1

Po drugiej stronie oceanu dochodowość obligacji wzrosła jeszcze mocniej. Krzywa UST podniosła się na całej długości o śr. 9 pb. do odpowiednio 2,73% (2Y), 3,04% (10Y) i 3,19% (30Y). Ruch wzrostowy miały miejsce przez cały dzień, więc nie wiążemy go z pojedynczym wydarzeniem, natomiast jego większa część miała miejsce po kasowym otwarciu Stanów, a przed zamknięciem Europy. Bloomberg raportuje, że wczoraj miało miejsce 12 emisji korporacyjnych dłużnych papierów o nominale około 10 mld USD, które mogły ściągnąć część płynności z rynku UST właśnie w tym okresie. W każdym razie rentowności odbijają od poziomu, z którego ruszyły przy ostatniej decyzji FOMC w maju. Najbliższa decyzja Komitetu jest zaplanowana na 15 czerwca.

Reklama

Po porannych wzrostach rynki akcji w Chinach spadają. W ślad za tym i w reakcji na słabsze od oczekiwań dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle spodziewamy się spadków dochodowości w Europie. Im bliżej końca dnia tym bardziej prawdopodobny jest powrót do wyprzedaży w ramach oczekiwań na czwartkową decyzję EBC. W przypadku rynku amerykańskiego oczekujemy stabilizacji po wczorajszych znaczących przecenach oraz w obliczu braku publikacji ważniejszych z punktu widzenia rynku długu danych.

 

 

SPW korygują piątkową wyprzedaż

Przed zaplanowanym na środę posiedzeniem Rady część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW. Krzywa podniosła się o 1 pb. na krótkim końcu (2Y), ale zmalała na wszystkich pozostałych tenorach, w tym na środku (5Y) i długim końcu (10Y) o odpowiednio 4 i 6 pb. Wypadkowo zamknęła dzień na 6,74%, 7,01% i 6,62%. W drugą stronę podążyła krzywa PLN IRS, która podniosła się na całej długości śr. o 5 pb. W międzyczasie WIBOR 1Y przekroczył siódemkę z przodu i popołudniowy fixing zamknął na 7,02%. NBP podał, że konferencja prasowa Adama Glapińskiego odbędzie się 9 czerwca o 15:00. W tle MRIPS podał, że stopa bezrobocia obniżyła się w maju o 0,1 p.p. do 5,1%, zgodnie z oczekiwaniami. Liczba bezrobotnych spadła o 26 tys. osób, co jest wartością bliską jak rok temu. Pełne dane poznamy wraz z Biuletynem Statystycznym 24 czerwca.

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW - 2

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW - 2

Dziś oczekujemy kontynuacji rozpoczętego wczoraj umocnienia długu, czemu sprzyjać powinno antycypowane przez nas zachowanie rynków bazowych. Po południu widzimy perspektywę dla powrotu SPW do przecen w ramach dyskontowanie przez inwestorów decyzji NBP i EBC.

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW - 3

Dalsza wyprzedaż długu. Przed posiedzeniem RPP część inwestorów zdecydowała się zakupić krajowe SPW - 3

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama

Czytaj dalej