Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

srebro wykres

Notowania ropy naftowej wczoraj nie zdołały obronić zwyżki, a dzisiaj rano na rynku tym z powrotem pojawiła się presja spadkowa. Ceny ropy WTI obecnie poruszają się już poniżej poziomu 39 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 40 USD za baryłkę.

Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji były informacje o znaczącym wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 4,58 mln baryłek do poziomu 495,2 mln baryłek. To znacznie więcej niż oczekiwano (1,1 mln baryłek), dlatego dane API rozbudziły na nowo obawy o słabnący popyt na paliwa ze względu na drugą falę pandemii.

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 1

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Presję na spadek cen ropy wywarł także fakt, że huragan Zeta, który tworzył się nad Zatoką Meksykańską, wyraźnie osłabł – a to oznacza krótszą przerwę w funkcjonowaniu platform wydobywczych i, tym samym, krótszą przerwę w produkcji.

Dzisiaj warto będzie zwrócić uwagę na raport Departamentu Energii na temat zapasów paliw w USA, którego publikacja jest zaplanowana na 15:30. Departament ma dostęp do większej ilości danych niż API, więc potwierdzenie przez niego wzrostu produkcji może przypieczętować negatywne nastroje inwestorów podczas bieżącej sesji.

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 2

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Konsolidacja cen srebra – cisza przed burzą?

Na rynkach metali szlachetnych trwa konsolidacja. Notowania złota nieustannie walczą o utrzymanie się powyżej poziomu 1900 USD za uncję, natomiast ceny srebra poruszają się w okolicach 24,20 USD za uncję.

Podobnie jak w przypadku złota, ceny srebra tkwią obecnie w konsolidacji, wywołanej niepewnością związaną z pandemią oraz programem stymulacyjnym w Stanach Zjednoczonych. W tym momencie jest niemalże pewne, że jeśli nowy stymulus w USA się pojawi, to już po wyborach. To oznacza, że notowania złota i srebra prawdopodobnie nie dostaną impulsu do zwyżek z tej przyczyny w najbliższych dniach.

Reklama

Cena srebra wykazuje dużą korelację z notowaniami złota, dlatego śledzenie rozwoju na szerokim rynku metali szlachetnych jest istotne. Jeśli druga fala pandemii będzie coraz bardziej dotkliwa – a to jest prawdopodobny scenariusz – to kolejne programy stymulacyjne są tylko kwestią czasu. To zaś oznacza dobre perspektywy dla złota, traktowanego jako zabezpieczenie przed inflacją, a jednocześnie także dla srebra, ze względu na powiązanie notowań z cenami złota.

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 3

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej