Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy: mocniejszy akcent amerykańskiego dolara - kontynuacja aprecjacji USD, złoty PLN w odwrocie

Dziennik Rynkowy: mocniejszy akcent amerykańskiego dolara - kontynuacja aprecjacji USD, złoty PLN w odwrocie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas poniedziałkowej sesji umacniający się dolar (gdzie kurs EUR/USD spadł poniżej 1.18) pośrednio osłabił złotego, gdzie notowania EUR/PLN oraz USD/PLN zakończyły handel blisko 4,55 i 3,86.

Tydzień rozpoczął się mocniejszym akcentem dolara,

który kontynuuje swoją aprecjację na bazie lekkiego sentymentu risk-off motywowanego obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego w USA przez amerykańskie banki inwestycyjne. Co więcej, ponad 7 mln Amerykanów straciło przyznane 18 miesięcy wcześniej socjalne zapomogi przez Demokratów, co powinno skutkować powrotem do miejsc pracy a więc wyższym odczytem raportu NFP, niezbędnym do możliwego ogłoszenia taperingu przez Fed na listopadowym posiedzeniu. Z kolei na najbliższe posiedzenie 22 września może być ciekawe ze względu na publikację wrześniowych projekcji makroekonomicznych.

Dodatkowym aspektem będzie zarysowanie kształtu tzw. ,,dotsów”,

rynek dowie się czy część jastrzębich członków Rezerwy Federalnej jest skłonna podnieść stopy procentowe wcześniej niż zakładano na posiedzeniu w czerwcu. Mniejszy wpływ na trajektorię pary EUR/USD mają w ostatnim czasie wydarzenia ze strefy euro. Brak konkretnych informacji odnośnie rekalibracji programu PEPP oraz nadchodzące wybory do niemieckiego Bundestagu, w którym przoduje partia SPD z kandydatem M. Shulzem na czele (sondaże pokazują prawdopodobny koniec ery kanclerz Angeli Merkel) stanowi symboliczny wpływ na notowania eurodolara. Głównym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie publikacja miary inflacji CPI w USA. Wyższy odczyt od oczekiwań rynkowych może przyczynić się do utrzymania mocniejszych notowań dolara, co będzie stanowiło przeszkodę walutom rynków wschodzących.

Na pozytywnym sentymencie wokół dolara tracił złoty,

który dodatkowo ulega deprecjacji z powodu czynników lokalnych. Gołębie nastawienie NBP, podczas gdy pozostałe banki centralne w regionie CEE normalizują politykę pieniężną odcina notowania EUR/PLN oraz pozostałych par ze złotym od głębszych spadków.

Na rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja przyniosła lekki wzrost krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS

Reklama

Wypowiedzi przedstawicieli RPP miały neutralny wpływ na notowania, ponieważ potwierdziły istniejący od pewnego czasu podział na zwolenników zaostrzania polityki pieniężnej oraz tych, którzy zamierzają ją utrzymywać bez zmian przynajmniej w najbliższych miesiącach. Również na rynkach bazowych nie widać było kierunkowych zmian krzywych. Warto natomiast wspomnieć, że znaczącej poprawie uległa wycena polskich obligacji walutowych. Przykładowo 10-letnie papiery denominowane w EUR wyceniane są aktualnie blisko, a nawet nieco lepiej, niż odpowiedni francuskie, a także zbliżają się do poziomów notowanych dla obligacji emitowanych w ramach programu SURE. Poza ostatnim podwyższeniem ratingu przez agencję Fitch (krótkoterminowego w walucie obcej IDR do "F1" z "F2"), jest to kolejny sygnał świadczący o poprawie oceny kredytowej Polski.

Podczas wtorkowej sesji nastroje na rynku nie powinny ulec istotnej zmianie

Głównym wydarzeniem dnia będzie publikacja inflacji w USA. Rynek oczekuje, że w sierpniu utrzyma się ona blisko tegorocznych szczytów (5,3% r/r), podobnie jak inflacja bazowa (4,2% r/r). Tak wysokie odczyty mogą stanowić argument za rozpoczęciem w tym roku procesu normalizacji polityki pieniężnej w USA tym bardziej, że publikowany w piątek indeks PPI wzrósł do poziomu 8,3% r/r (najwyższy w historii badania od 2010 r.). Warto też zwrócić uwagę, że kilku przedstawicieli Fed sygnalizowało ograniczony wpływ ostatniego spowolnienia w kreacji nowych miejsc pracy na politykę pieniężną. Publikacje danych makroekonomicznych mogą sprzyjać wzrostowi krzywych dochodowości w USA tym bardziej, że rentowności US Treasuries utrzymują się na relatywnie niskich poziomach.

W tej sytuacji rentowności 2-letnich polskich papierów powinny stabilizować się w przedziale 0,5%-0,6% podtrzymywane obawami przed wzrostem presji inflacyjnej i potencjalną odpowiedzią monetarną ze strony NBP. Jednocześnie notowania papierów 10-letnich powinny powrócić poniżej 2,0% wspierane wyjątkowo korzystną sytuacją na rynku pierwotnym.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej