Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czym jest technologia Blockchain? - historia sieci blockchain, która otworzy Ci oczy

Czym jest technologia Blockchain? - historia sieci blockchain, która otworzy Ci oczy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Temat Blockchain jest bardzo gorący w ostatnich kilku latach, dlatego postanowiłem się mu bliżej przyjrzeć. Warto zacząć od tego, jak prezentuje się historia Blockchain. Sam Blockchain to technologia, która zapoczątkowała cały ruch związany z kryptowalutami. Pierwsze prace nad łańcuchem bloków rozpoczęły się już w roku 1991.

Koncepcja została opisana przez naukowców Stuarta Habera i Scotta Stornetta

Pierwotnie ich planem było przedstawić system, który będzie odporny na manipulację. Umożliwić bezpieczeństwo miał stempel czasu, którym dokumenty w Blockchain miały zostać oznakowane. Początki były mało wydajne i dopiero rok później, po wprowadzeniu do projektu znanego z kryptografii drzewa Merkle prace ruszyły do przodu. Po usprawnieniach udało się zebrać kilka certyfikowanych dokumentów w łańcuch bloków. Można go więc uznać za pierwszy powstały na świecie Blockchain.

Życie jednak bywa nieprzewidywalne i temat "zastygł" aż do roku 2004

Wtedy też kryptograf Hal Finney wprowadził system o nazwie RPoW (Reusable Proof Of Work). Głównym celem koncepcji Finneya było to by system opierał się na tak zwanym Hashcash
(kryptograficzny algorytm sprawdzania poprawności oparty na haszowaniu opracowany przez Adama Backa w roku 1997). Zadaniem Hashcasha było to by tworzył on token podpisany kluczem RSA, który można następnie przenieść z osoby na osobę. Był to drugi milowy krok w rozwoju Blockchain jaki dziś znamy.

Trzecim i zasadniczo ostatnim milowym krokiem było poruszenie tematu łańcucha bloków za sprawą osoby (lub grupy ludzi) zwanej jako Satoshi Nakamoto

Blockchain zyskał ponownie możliwość zaistnienia w świecie IT. Po roku pracy łańcuch blokowy został wdrożony jako podstawowy element kryptowaluty Bitcoin, która służy do dziś jako publiczna księga wszystkich transakcji w sieci. 3 stycznia 2009 Satoshi Nakamoto wykopał pierwszy blok za który otrzymał nagrodę w wysokości 50 bitcoin. Pierwszym odbiorcą Bitcoina był wspomniany wyżej Hal Finney. Otrzymał on 12 bitcoinów w transakcji, która miała miejsce 12 stycznia 2009 roku. Nadawcą był Satoshiego Nakamoto.

Następstwem ekspansji Blockchain i Bitcoin było powstanie w 2015 roku otwartej platformy opartej na łańcuchu bloków o nazwie Ethereum

Reklama

Pozwala ona na budowę oraz udostępnianie zdecentralizowanych aplikacji. Zawiera dodatkowo funkcjonalność tworzenia i zarządzania inteligentnymi kontraktami (Smart Contracts). Twórcą jest Vitalik Buterin, który jest programistą i współzałożycielem magazynu Bitcoin.

Ostatnie dwa lata dla Blockchain były czasem bardzo intensywnego rozwoju i implementacji w wielu różnych środowiskach. Na przód wychodzą instytucje finansowe, które w łańcuchu bloków widzą bardzo dużo atutów. Nie próżnują też takie firmy jak Facebook, który kreuje swoją kryptowalutę o nazwie Libra. IBM też dorzuca swoje i tworzy TradeLens wraz z firmą Maersk GTD. Jest to system wspomagający budowę łańcucha dostaw.

Mimo wszystko największymi graczami na rynku są Azjaci. Chińczycy inwestują w projekty oparte na Blockchain miliardy dolarów a indyjskie Reliance Industries ogłosiła niedawno, że jedna z ich spółek umieści ponad 300 milionów swoich użytkowników w największy jak do tej pory łańcuch bloków.

Mam nadzieję, że ta krótka historia otworzy Ci oczy i będziesz uważnie zerkał w stronę technologii opartych o Blockchain. Bez wątpienia jest to przyszłość. Na dziś to już wszystko z mojej strony.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Mateusz Rus

Mateusz Rus

Mateusz zawodowo programuje od 2013 roku w językach takich jak C#, C++, Java, JS. Od początku kariery pracuje nad systemami finansowymi. Aktualnie współrealizuje projekt systemu dla jednego z klientów z sektora bankowego. Po godzinach bloguje na jpktraders.pl i mateuszrus.pl, czyta książki i spędza czas z najbliższymi.


Tematy

magazyn ile kosztuje bitcoin notowania bitcoina gdzie kupić bitcoina aktualna cena bitcoina jak kupić bitcoina co to jest blockchain bitcoin kurs jak kupić bitcoin bitcoin prognozy bitcoin wykres bitcoin price bitcoin cena bitcoin jak zacząć bitcoin co to co to jest bitcoin cena Ethereum jak działa blockchain spadek bitcoina koparka bitcoinkantor bitcoin bitcoin notowania technologia blockchain co to blockchain blockchain co to Ethereum wykres blockchain jak zarabiac blockchain jak działa blockchain info bitcoin usd bitcoin era bitcoin kurs wykres 1 bitcoin bitcoin kurs usd gdzie kupić bitcoin wartość bitcoina kurs bitcoina wykres cena bitcoina wykres aktualny kurs bitcoina kupno bitcoina kalkulator bitcoina 1 bitcoin to pln moon bitcoin bitcoin opinie cena bitcoin zakup bitcoina bitcoina kurs cena jednego bitcoina przelicznik bitcoina kurs bitcoin wykres notowania bitcoin bitcoin giełda najwyższy kurs bitcoina ceny bitcoina blockchain wallet blockchain explorer blockchain opinie blockchain wallet opinie btc blockchain blockchain po polsku blockchain wypłata portfel blockchain blockchain bitcoin ethereum blockchain blockchain technology blockchain poland what is blockchain polski akcelerator technologii blockchain blockchain wikipedia blockchain polska blockchain zastosowanie blockchain programowanie eth blockchain ethereum kurs ethereum cena ethereum wallet ethereum prognozy portfel ethereum ethereum news ethereum coinmarketcap koparka ethereum ethereum kopanie czym jest blockchain ethereum price ethereum usd kryptowaluta ethereum ethereum forecast jak kopać ethereum gdzie kupić ethereum kryptowaluty ethereum prognozy ethereum ethereum hard fork kalkulator ethereum ethereum prognoza bitcoin era opinie blockchain portfel standard bitcoina dominacja bitcoina koszt bitcoina kurs bitcoina w dolarach blockchain developer blockchain login bitcoin blockchain blockchain książka blockchain explained technologii blockchain ltc blockchain blockchain hotels jaxx blockchain wallet niepotwierdzone transakcje blockchain blockchain technologia blockchain unconfirmed transaction malta blockchain summit jak wyplacic pieniadze z blockchain na konto bankowe blockchain programming python blockchain blockchain definicja programowanie blockchain blockchain free xlm blockchain weryfikacja blockchain co to jest monero blockchain blockchain game blockchain alliance blockchain revolution blockchain startups blockchain jak wypłacić dash blockchain litecoin blockchain ethereum blockchain size blockchain mining ethereum calculator invest in ethereum ethereum profitability
Reklama

Czytaj dalej