Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ethereum blockchain

Dzisiejsi prawnicy żyją w wypełnionym szumem informacyjnym świecie, w którym coraz częściej powtarzającym się terminem jest, odmieniana przez wszystkie przypadki, technologia. Rosnąca presja regulacyjna sprawia, że działy prawne muszą z prędkością światła dostosowywać się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia regulacyjno-prawnego, zmagając się jednocześnie z malejącymi budżetami i zasobami. Jak pokazuje rzeczywistość, tylko znikoma liczba podmiotów dysponuje odrębnym budżetem na inwestycje technologiczne, a coraz więcej z nich decyduje się na optymalizację pracy i kosztów, zlecając projekty technologiczne zewnętrznym partnerom.

Czym jest Legal Tech?

Wszystkie rozwiązania technologiczne, wykorzystywane przez prawników w ich codziennej działalności, ułatwiające im świadczenie usług prawnych i pracę z przepisami określa się mianem Legal Tech. Są one dedykowane klientom, prawnikom, kancelariom oraz departamentom prawnym, a ich głównym zadaniem jest podniesienie poziomu szeroko pojętego doradztwa prawnego oraz wdrażania nowych regulacji.

Jakie obszary może wesprzeć Legal Tech?

 • Dostęp, przechowywanie i integrację danych osobowych.
 • Wyszukiwanie, analizę i zarządzanie informacjami.
 • Obsługę obecnych oraz pozyskiwanie nowych klientów.
 • Zarządzanie procesami.

Przenikanie się technologii i prawa

Wyróżnić można trzy kierunki, które stanowią i w najbliższym czasie stanowić będą priorytety działów prawnych. To digitalizacja i wprowadzanie nowych technologii, ochrona danych osobowych (RODO) oraz compliance.

Choć digitalizacja i wprowadzanie nowych technologii okazują się niezbędne, wcale nie są jednak proste. Jak wskazują przeprowadzone przez Wolters Kluwer badania, istnieje bardzo wiele czynników, które na co dzień ograniczają wykorzystanie narzędzi IT w pracy prawników.

 

Są to przede wszystkim:

 • brak dostępu do narzędzi stworzonych na miarę potrzeb danej organizacji,
 • brak możliwości przełożenia dostępnych na świecie anglojęzycznych narzędzi na potrzeby języka polskiego,
 • nieprzystosowanie rozwiązań globalnych do lokalnej specyfiki i uwarunkowań,
 • spora ilość czasu potrzebna na wdrożenie i naukę nowych rozwiązań technologicznych,
 • brak łatwego dostępu do informacji o funkcjonalnościach narzędzi technologicznych przeznaczanych dla branży prawniczej,
 • niechęć do zmian i uczenia się nowych rozwiązań.
Reklama

Branża prawna, która każdego roku zmaga się z koniecznością pracy na coraz większych ilościach danych, naciskami na poprawę wydajności i produktywności oraz presją sprostania zmieniającym się oczekiwaniom klientów, coraz częściej uświadamia sobie, że aby zachować konkurencyjność po prostu musi inwestować w nowe technologie.

Konieczność obrania właściwego kursu technologicznego

Innowacyjnych rozwiązań z obszaru Legal Tech jest naprawdę sporo, a ich liczba wciąż rośnie. Na które z nich branża prawna powinna zwrócić szczególną uwagę i co mogą jej zagwarantować?

 • Blockchain

  - oparte o technologię łańcucha bloków narzędzia pozwalają na prowadzenie ksiąg wieczystych, tokenizację usług prawnych, wykorzystanie inteligentnych kontraktów, zarządzanie prawami własności intelektualnej, a także bezpieczne przekazywanie i zawieranie umów. Wszystko to bez żadnych pośredników.
 • Big data

  - charakterystyczne dla branży prawnej duże i często rozproszone zbiory danych są bardzo trudne w analizie i przetwarzaniu. Aby móc nimi odpowiednio zarządzić, wyciągając przy tym wartościowe wnioski, warto postawić na technologię big data. To dzięki niej zbieranie, harmonizowanie i analiza danych stają się proste, jak nigdy wcześniej, a przedsiębiorstwa mogą usprawnić swoje procesy decyzyjne.
 • Chatboty

  - rosnąca liczba zapytań kierowanych do specjalistów z dziedziny prawa sprawia, że wydłuża się czas udzielania na nie odpowiedzi. Współcześni klienci nie lubią zaś czekać. Właśnie dlatego coraz większą popularność zyskują chatboty, które odciążają prawników w obsłudze prostszych zapytań, tak aby oni mogli skupić się na najbardziej istotnych zagadnieniach.
 • Uczenie maszynowe

  - to jeden z ważniejszych obszarów rozwoju sztucznej inteligencji, bazujący na algorytmach uczenia się w oparciu o zgromadzone doświadczenie, czyli dostępne dane. Algorytmy na bieżąco optymalizują swoje działania, tak, aby wykonywana przez nie praca przynosiła jak najlepsze rezultaty. W branży prawnej, ta technologia jest szczególnie przydatna podczas spraw wymagających szczegółowej weryfikacji obszarnej dokumentacji.
 • Automatyzacja procesów

  - nowoczesne technologie pozwalają na automatyzację niemal wszystkich zachodzących w branży prawnej procesów biznesowych. Obok botów czytających dokumenty elektroniczne i wychwytujących konkretne zagadnienia, popularność zyskują także narzędzia przeszukujące bazy aktów prawnych w poszukiwaniu konkretnych zapytań, automatyzujące tworzenie dokumentacji oraz umożlwiające współdzielenie i współpracę nad dokumentami czy automatyczne generowanie umów.
 • Przetwarzanie języka (NLP)

  - połączenie językoznawstwa i algorytmiki, dzięki któremu możliwa jest naturalna komunikacja między ludźmi a sprzętami takimi jak komputery, telefony, czy tablety. To technologia, która umożliwia analizowanie tysięcy dokumentów na sekundę, wyciąganie wniosków oraz dostrzeganie ryzyk, a w efekcie podejmowanie najlepszych decyzji.

Według przygotowanego przez Wolters Kluwer raportu “Future Ready Lawyer” ponad połowa prawników spodziewa się znacznego wpływu sztucznej inteligencji, big data, analizy predykcyjnej i uczenia maszynowego na rynek prawniczy. Pokazuje to, że cały aspekt legal tech nie tylko mocno umocował się w praktyce prawniczej, ale wręcz powoli staje się jej integralną częścią. Ponieważ jednak specyfika branży sprawia, że rozwiązania o ogólnym charakterze rzadko kiedy spełniają tu swą rolę, konieczne staje się wdrażanie narzędzi dedykowanych.

______________

Korzystając z naszego wsparcia w zakresie Legal Tech otrzymujesz możliwość konsultacji swoich innowacyjnych pomysłów, skutecznego wdrożenia ich w życie, a także w razie potrzeby, skorzystania z technologicznego wsparcia dla wykorzystywanych przez Ciebie przestarzałych systemów. Zobacz, jak dzięki nowoczesnym technologiom możemy kształtować przyszłość branży prawniczej, wspierając Cię w odpowiadaniu na codziennie napotykane wyzwania.

Czytaj więcej