Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

blockchain co to

W ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy dzwoni konsultant z informacją, że mamy na koncie bitcoin, jednak aby go wypłacić, musimy zainstalować odpowiedni program. Na czym polega oszustwo? W jaki sposób możemy stracić pieniądze?

 

Zostałeś oszukany przez firmę kryptowalutową lub brokera forex? Napisz do nas maila na support@fxmag.pl.

 

Reklama

Jeden z naszych czytelników poinformował, że otrzymał telefon, że dwa lata wcześniej zainwestował w akcje i obecnie ma 0,32 bitcoina na koncie. Poinformowano go, że może wypłacić pieniądze lub inwestować dalej. Warunkiem wypłaty środków miało być zainstalowanie programu AnyDesk.

 

Czym jest Any Desk?

AnyDesk to aplikacja służąca do zdalnego pulpitu. Jest to legalny i bezpłatny program, który umożliwia zdalne połączenia z komputerami i urządzeniami mobilnymi. Program ten jednak może zostać wykorzystany do niewłaściwych celów, o czym informuje producent na stronie internetowej.

Zalecenia producenta są następujące:

  1. Nigdy nie dawaj nikomu, kogo nie znasz, dostępu do swoich urządzeń.
  2. Nigdy nie udostępniaj nikomu danych logowania do bankowości internetowej ani żadnych haseł.

 

Oszustwo „na bitcoina”

Już pod koniec ubiegłego roku informowano o coraz większej liczbie oszustw, które korzystają z popularności kryptowalut. Tak jak wcześniej dużo słyszeliśmy o oszustwach „na wnuczka” lub „na policjanta”, teraz coraz częściej zdarzają się oszustwa „na bitcoina”. W takim przypadku osoba otrzymuje telefon od konsultanta firmy o chwytliwej i często spotykanej w branży nazwie takiej jak np. Blockchain itp.

Konsultant informuje ofiarę,

Reklama

że na jej koncie są kryptowaluty i proponuje pomoc w ich wymianie na tradycyjne pieniądze, np. złotówki. Twierdzi przy tym, że w tym celu potrzebuje uzyskać dostęp do komputera za pomocą aplikacji AnyDesk. Jeśli ofiara się zgodzi, po zainstalowaniu programu na komputerze, oszust wyciąga z niego wszystkie potrzebne mu dane, w szczególności do kont bankowych. Sytuacje takie kończą się utratą pieniędzy przechowywanych na koncie i próbami wyłudzenia kredytu na dane ofiary.

Czytaj więcej