Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ethereum prognozy

Jedni kojarzą go wyłącznie z kryptowalutami, inni uważają, że może stać się motorem napędowym zmian w funkcjonowaniu firm, rządów, a nawet całego społeczeństwa. Blockchain bo o nim mowa, budzi coraz większe zainteresowanie, a według Statisty tylko do 2023 roku światowe wydatki na rozwiązania z jego obszaru osiągną poziom 15,9 miliardów dolarów.

W czym tkwi wyjątkowość Blockchainu?

Łańcuch bloków pozwala przechowywać oraz przesyłać informacje o transakcjach zawartych w Internecie. Główną istotą jego działania jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji w cyfrowej postaci, rozproszonej po sieci, w takich samych kopiach. Wszystko po to, aby umożliwić decentralizację dowolnych usług i wyeliminować potrzebę korzystania z pomocy zewnętrznych instytucji, czy jakichkolwiek pośredników.

Sieć łańcucha bloków może być publiczna, prywatna, dostępna dla uprawnionych użytkowników lub stworzona przez konsorcjum. Niezależnie jednak od tego, jak zostanie zbudowana, zawsze bazuje na rozproszonej, zdecentralizowanej i niezależnej oraz transparentnej i demokratycznej wirtualnej bazie danych.

Dlaczego warto zainteresować się łańcuchem bloków?

Pomimo, że media często rozpisują się o nieograniczonych wręcz możliwościach wykorzystania Blockchainu,

tak naprawdę posiada on trzy podstawowe zastosowania:

 • Data notarization – przechowywanie danych, potwierdzanie ich zgodności i praw własności.
 • Smart contracts – automatyzacja logiki biznesowej w celu poprawy wymiany danych, wartości i egzekwowania zasad.
 • Value exchange (kryptowaluty) – prowadzenie transakcji w trybie peer-to-peer między stronami transakcji umożliwiające oszczędność czasu i kosztów oraz eliminujące asymetrię danych i konieczność ich uzgadniania.
Reklama

Dlaczego warto inwestować w tę technologię? Ponieważ stanowi ona gwarancję transparentności przechowywanych danych oraz bezpieczeństwa i niezawodności systemów. Pozwala także dostosowywać oprogramowanie do bieżących potrzeb i wymagań użytkowników oraz przenieść ciężar zaufania z uczestników sieci na technologię.

Kto skorzysta na Blockchainie?

Blockchain jest technologią właściwie dla wszystkich, a kolejne firmy i branże coraz częściej i coraz wyraźniej dostrzegają kryjący się za nim potencjał.

Blockchain – buzzword czy life-changer? - 1Blockchain – buzzword czy life-changer? - 1

Jakie możliwości może on zaoferować poszczególnym sektorom gospodarki?

 • Finanse

  - branża finansowa jako pierwsza rozpoznała ogromny potencjał Blockchain, a jak pokazują dane zgromadzone przez Statistę tylko do 2020 realnie wykorzystywało go niemal aż 30% firm z tego sektora. Łańcuch bloków pozwala tu w bezpieczny sposób przechowywać różnego typu dokumenty oraz informacje o transakcjach, a także znacząco uprościć i przyspieszyć procedury związane z udzieleniem kredytu, leasingu czy ubezpieczenia. Umożliwia także zdalne uwierzytelnianie oraz podpisywanie dokumentów.
 • Logistyka

  - tej branży Blockchain umożliwia księgowanie poszczególnych transakcji lub zapisów księgowych w sieci, wykorzystując algorytmy kryptograficzne. Co więcej, w najbliższej przyszłości z pewnością aktywnie przyczyni się także do rewolucji w łańcuchu dostaw. Produkt, zanim trafi do klienta przechodzi tu przez wielu pośredników, a wykorzystanie Blockchainu pozwoli zagwarantować konsumentom pełen komplet informacji i pewność co do jego historii transportu oraz pochodzenia.
 • Medycyna i farmacja

  - korzystając z dobrodziejstw tej technologii zyskuje elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej umożliwiający zgromadzenie informacji o stanie zdrowia pacjentów w jednym, odpowiednio zabezpieczonym miejscu. Otrzymuje też możliwość gromadzenia i bezpiecznego przechowywania danych z prowadzonych badań klinicznych czy epidemiologicznych.
 • Nieruchomości

  - łańcuch bloków umożliwi branży nieruchomości przyspieszenie i uproszczenie transakcji sprzedaży. Pozwoli na przechowywanie i zarządzanie umowami, aktami notarialnymi, a także wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi np. historii prawnej budynku. Umożliwi także prowadzenie wirtualnych rachunków powierniczych oraz podpisywanie inteligentnych kontraktów, gdzie umowy sprzedaży są zawierane w systemie automatycznie, po spełnieniu przez obie strony określonych warunków transakcji.
 • Administracja

  - instytucjom publicznym Blockchain pozwoli w znaczącym stopniu zmniejszyć biurokrację. Z powodzeniem będzie go można wykorzystać również przy organizacji referendów oraz wyborów, aby wesprzeć procesy weryfikacji tożsamości oraz liczenia głosów.

Ta rewolucyjna technologia w ciągu zaledwie dekady z całą pewnością zmieni sposób działania przedsiębiorstw w niemal wszystkich branżach, więc warto bacznie się jej przyglądać.

Blockchain w Euvic

Jednym z kluczowych celów naszej działalności jest technologiczne i biznesowe wsparcie innowacyjnych projektów informatycznych do których Blockchain niewątpliwie należy. To jedna z tych technologii, które umożliwiają nam zrewolucjonizowanie Twojego biznesu, a nawet całej branży.

Jakie usługi w jej obszarze możemy Ci zaoferować?

 • Wirtualne portfele obsługujące Bitcoin i Ethereum.
 • Giełdy kryptowalut.
 • Dedykowane systemy płatności (POS).
 • Analiza i doradztwo Blockchain – analiza potencjału rozwiązań (Hyperledger i niektóre publiczne blockchainy).
 • Wydajne platformy do wykopywania kryptowalut - wdrożenie sprzętu i oprogramowania, monitorowanie, zarządzanie, automatyzacja.
 • Blockchain as a Service (Baas) - prototypowanie, wprowadzanie zmian oraz wsparcie przy szybkim i efektywnym kosztowo wejściu na rynek dzięki wykorzystaniu platform IBM Bluemix, Microsoft Azure i SAP Cloud.
Reklama

Skorzystaj z naszego kompleksowego wsparcia w projektach Blockchain obejmującego doradztwo strategiczne, implementację i integrację oraz wsparcie i usługi zarządzane dla wdrożonego już systemu i pozwól nam urzeczywistnić swoją wizję.

Czytaj więcej