Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs ropy BRENT

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od wyraźnej zniżki. Cena ropy WTI zeszła dzisiaj już do okolic 47,60-47,70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent oscylują w rejonie 50,50-50,60 USD za baryłkę. Tym samym, cena ropy naftowej zniwelowała zwyżki z ostatnich kilku dni.

Początek poniedziałkowej sesji na globalnych rynkach finansowych upływa pod znakiem podwyższonej awersji do ryzyka za sprawą niepokojących doniesień o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w krajach azjatyckich, jak również w Europie. Tym razem w centrum uwagi znalazła się Wielka Brytania, gdzie pojawiła się bardziej zaraźliwa mutacja koronawirusa, co z kolei poskutkowało prawie natychmiastowymi restrykcjami ze strony innych państw, dotyczącymi podróżowania do i z Wielkiej Brytanii.

Na fali pesymizmu inwestorów zyskują bezpieczne przystanie, w tym amerykański dolar. Umocnienie USD przekłada się natomiast na presję podażową na rynkach wielu surowców, w tym ropy naftowej.

Cena złota w górę – 1900 dolarów (USD) przekroczone. Notowania ropy zniżkują - 1

Cena złota w górę – 1900 dolarów (USD) przekroczone. Notowania ropy zniżkują - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Sprzedającym na rynku ropy sprzyjała również sobotnia wypowiedź rosyjskiego ministra energii, Aleksandra Nowaka – przypomniał on bowiem, że globalny popyt na ropę naftową nadal jest o 6-7 mln baryłek dziennie mniejszy niż przed pandemią.

Dla przypomnienia: zanim w globalny rynek uderzył koronawirus, światowy popyt na ropę oscylował w okolicach 100 mln baryłek dziennie. Pierwsze, wiosenne restrykcje doprowadziły do jego chwilowego obniżenia nawet o około 20%, jednak w późniejszych miesiącach popyt na ropę zaczął się stopniowo odradzać. Niemniej, powrót do normalności będzie trwał długo. Chociaż wprowadzenie szczepionki dało szansę na opanowanie wirusa, to już obecnie wiadomo, że najbliższe miesiące prawdopodobnie przyniosą rosnącą liczbę zakażeń i utrzymanie wielu restrykcji, a nawet wprowadzenie kolejnych ograniczeń.

Cena złota w górę – 1900 dolarów (USD) przekroczone. Notowania ropy zniżkują - 2

Cena złota w górę – 1900 dolarów (USD) przekroczone. Notowania ropy zniżkują - 2

Reklama

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Siła kupujących na rynku złota

Notowania złota rozpoczynają nowy tydzień od zwyżki. Cena tego kruszcu dzisiaj rano przekroczyła barierę na poziomie 1900 USD za uncję i jest na dobrej drodze do utrzymania się powyżej tego poziomu do końca bieżącego roku.

Na uwagę zasługuje fakt, że cena złota dzisiaj wzrosła mimo siły amerykańskiego dolara. Jest to sygnał, że inwestorzy na globalnych rynkach finansowych dzisiaj szukają przede wszystkim ucieczki w stronę tzw. bezpiecznych przystani, do których zaliczane są zarówno USD, jak i złoto. Oba te aktywa zyskują na wartości w okresie wzrostu awersji inwestorów do ryzyka.

Tymczasem dzisiaj faktycznie wśród inwestorów dominuje nastawienie risk-off, które jest związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem na świecie. Wiele krajów stoi obecnie w obliczu już nie drugiej, a trzeciej fali pandemii. W centrum uwagi znajduje się sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiła się nowa mutacja, co z kolei przełożyło się na wprowadzenie nowych restrykcji związanych z wjazdem i wyjazdem z tego kraju.

Sytuacja na świecie wskazuje na to, że efekty szczepionki zobaczymy nieprędko, a najbliższe tygodnie będą upływały rządom wielu krajów na walce z kolejnym uderzeniem pandemii. To sprawia, że notowania złota mogą dalej rosnąć na fali podwyższonej awersji do ryzyka. Dodatkowym wsparciem dla cen kruszcu prawdopodobnie będzie także kolejny program stymulacyjny w USA, do uchwalenia którego jest coraz bliżej.

Reklama

Cena złota w górę – 1900 dolarów (USD) przekroczone. Notowania ropy zniżkują - 3

Cena złota w górę – 1900 dolarów (USD) przekroczone. Notowania ropy zniżkują - 3

Notowania złota – dane dzienne

Czytaj więcej