Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rosyjska ropa: sprzeczne dane o produkcji i eksporcie

|
selectedselectedselected
Rosyjska ropa: sprzeczne dane o produkcji i eksporcie
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Departament Energii USA prognozuje, że wydobycie ropy i kondensatu gazowego w Rosji spadnie z 11,3 mln b/d w I kwartale 2022 r. do 9,3 mln b/d w IV kwartale 2023 r. Z kolei Rosstat poinformował, że w kwietniu br. rosyjskie firmy naftowe zmniejszyły produkcję ropy i kondensatu gazowego o 11,5% w stosunku do marca br. Agencja TASS, powołując się na anonimowe źródła, podaje, że w okresie od 1 do 29 maja br. produkcja surowca wzrosła o 1% w porównaniu z poziomami kwietniowymi. Wcześniej podobne dane przekazał wicepremier rządu FR Aleksandr Nowak.

 

 

Według agencji Argus eksport rosyjskiej ropy spadł w maju br. o 0,1% względem poprzedniego miesiąca. Jednocześnie zestawienie za okres styczeń–maj br. wskazuje, że dostawy surowca na rynki zewnętrzne podniosły się o 25,9% w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. Eksport ropociągiem Drużba wzrósł o 13,9% r/r. Publikowane przez agencję statystyki opierają się obecnie na danych pozyskiwanych od firm traderskich, agencji Vortexa oraz innych uczestników rynku.

 

Reklama

Firmy naftowe z Kazachstanu podjęły decyzję o używaniu od czerwca br. nazwy KEBCO dla ropy eksportowanej na rynki zagraniczne przez terytorium Rosji. Główną przyczyną takiego posunięcia są sankcje nałożone przez UE na import rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Zmiana nazwy w dokumentach przewozowych ma zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemów w handlu ropą między firmami z Kazachstanu a europejskimi partnerami. Unijne restrykcje nie obejmują bowiem surowca pochodzącego z państw trzecich, który eksportowany jest przez terytorium Rosji.

 

Wybrane rosyjskie firmy naftowe apelują do władz o wprowadzenie zmian w systemie podatkowym, które będą uwzględniać pogarszającą się sytuację związaną z sankcjami i spodziewanym spadkiem popytu na rosyjską ropę na rynkach zewnętrznych. Wiceszef koncernu Łukoil Leonid Fedun zaapelował o rozszerzenie zakresu zastosowania w branży naftowej tzw. podatku od zysków. Mechanizm ten został pilotażowo wprowadzony w 2019 r. w odniesieniu do wybranych kategorii złóż i oznacza opodatkowanie wyłącznie dochodów generowanych przez projekty wydobywcze po odliczeniu kosztów przeznaczonych na eksploatację złóż (w założeniu ma to stymulować firmy do inwestowania większych środków w podnoszenie mocy wytwórczych). Fedun zaznaczył, że konsekwencją wzmocnienia rubla był wzrost kosztów ponoszonych przez firmę w segmencie upstream o 30–50% (większość wydatków realizowana jest bowiem w walucie krajowej).

 

9 czerwca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że kolejne odcięcia dostaw gazu do odbiorców europejskich nie są planowane. Dodał, że takie działania miały miejsce wyłącznie w odniesieniu do firm, które odmówiły regulowania płatności za ten surowiec w rublach. Oświadczył ponadto, że nowy schemat rozliczeń działa, a ci, którzy sprowadzają rosyjski gaz, stosują go.

 

Reklama

Władimir Putin podpisał dekret znoszący wprowadzony wcześniej dla eksporterów obowiązek odsprzedawania (tj. wymiany  na ruble) 50% przychodów uzyskiwanych w walutach obcych. Pierwotnie regulacje obejmowały nakaz zbywania aż 80% wpływów walutowych (przewidywał to dekret prezydencki z 28 lutego br.), jednak 23 maja br. obowiązek ten złagodzono – do 50%... czytaj więcej

 

 

Czytaj więcej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Tematy

ropa Brent kurs ropy naftowej cena ropy WTI notowania ropy notowania ropy naftowej notowania ropy naftowej Brent cena ropy Brent ropa naftowa notowania WTI ropa ropa naftowa giełda ropa brent notowania ropa WTI notowania brent ropa notowania cen ropy ropa naftowa w Polsce notowania ropy WTI kurs ropy WTI kurs ropy BRENT notowania ropy brent baryłka ropy BRENT ropa naftowa cena ropa BRENT cena ropa WTI kurs ropa naftowa kurs ropa naftowa zastosowanie jak powstaje ropa naftowa co to jest ropa naftowa jak powstała ropa naftowa ropa BRENT kurs ceny ropy brent ceny ropy WTI baryłka ropy kurs kurs barylki ropy kurs ropy bankier kurs ropy na giełdzie ropa wti bankier ropa wti prognozy cena ropy brent bankier kurs ropy online aktualny kurs ropy kurs ropy wykres ropa brent co to notowania ropa brent kurs ropa brent ropa brent wiadomosci ropa cena brent ropa naftowa po angielsku ropa naftowa wydobycie ropa naftowa właściwości ropa naftowa bankier ropa brent money ropa brent wykres ceny ropy brent bankier ropa naftowa iran cena ropy notowania cena ropy brent wykres notowanie ropy brent notowania baryłki ropy bankier notowania ropy notowania ropy bankier baryłka ropy notowania notowania baryłki ropy brent z czego powstała ropa naftowa baryłka ropy brent cena kursy ropy brent aktualna cena ropy brent cena barylki ropy brent giełda ropa brent ropa brent giełda ropa naftowa notowania bankier ropa brent bankier rosyjska ropa ropa naftowa cena notowania rosyjska ropa cena co to jest ropa wti kurs baryłka ropy brent ropa notowania kurs baryłki ropy wykres kurs ropy na zywo aktualna cena baryłki ropy brent money ropa brent kurs baryłki ropy naftowej gatunku brent/usd brent ropy cena baryłki ropy wti skąd ropa naftowa w polsce kolumbia ropa naftowa bankier ropa naftowa giełda notowania ropy ropa brent akcje
Reklama
Reklama