Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Na uspokojenie nastrojów na rynku ropy naftowej wpłynęły najnowsze informacje dotyczące wariantu Omikron
    1. Ten optymizm wyraził m.in. kartel OPEC, który w poniedziałek przedstawił swój comiesięczny raport, dotyczący sytuacji na rynku ropy naftowej

W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. W listopadzie cena ropy spadła z okolic 85 USD za baryłkę do rejonu 65 USD za baryłkę, by potem odbić znów do okolic 75 USD za baryłkę. Jednak sytuacja na rynku ropy powoli zaczyna się stabilizować, a ostatnie dni przynoszą konsolidację notowań tego surowca i wyczekiwanie na kolejne dane.

Stabilizacja notowań ropy naftowej - 1Stabilizacja notowań ropy naftowej - 1

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: baha.com

Stabilizacja notowań ropy naftowej - 2Stabilizacja notowań ropy naftowej - 2

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: baha.com

Na uspokojenie nastrojów na rynku ropy naftowej wpłynęły najnowsze informacje dotyczące wariantu Omikron

Na razie przyniósł on ograniczone restrykcje, głównie te związane z transportem lotniczym. Natomiast w wielu krajach podkreślany jest fakt, że Omikron, mimo że faktycznie jest zaraźliwy, ma na ogół łagodny przebieg zakażenia oraz powoduje mniejszą śmiertelność w stosunku do zachorowań niż wcześniejsze fale koronawirusa.

Reklama

Na rynku ropy naftowej te obserwacje oznaczają jedno: to, że prawdopodobnie nie pojawią się już nowe istotne, globalne restrykcje związane z wariantem Omikron. A to z kolei przyczynia się do większego optymizmu związanego z popytem na ropę naftową na świecie.

Ten optymizm wyraził m.in. kartel OPEC, który w poniedziałek przedstawił swój comiesięczny raport, dotyczący sytuacji na rynku ropy naftowej

OPEC podwyższył prognozy dotyczące popytu na ropę naftową w I kwartale 2022 roku i oczekuje średniego dziennego popytu na poziomie przekraczającym 99 mln baryłek w przyszłym kwartale. To wzrost o ponad milion baryłek w stosunku do wcześniejszej prognozy, która była dużo bardziej zachowawcza. Wynikała ona jednak w znacznym stopniu z niepewności związanej z popytem na ropę, wynikającej z pojawienia się wariantu Omikron.

Bardziej optymistyczne prognozy OPEC, dotyczące popytu na ropę naftową na początku 2022 roku, oznaczają, że kartel prawdopodobnie nie zmieni swojej polityki, dotyczącej limitów produkcji. OPEC+ na grudniowym posiedzeniu zadecydował o kontynuacji stopniowego podwyższania wydobycia ropy naftowej, w tempie 400 tys. baryłek miesięcznie; a w obecnych uwarunkowaniach zapewne podtrzyma te plany.


Paweł Grubiak

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane