Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki: Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy naftowej (WTI/BRENT)! Złoto (GOLD) drożeje, kurs Bitcoina (BTC) traci 22%

|
selectedselectedselected
Rynki: Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy naftowej (WTI/BRENT)! Złoto (GOLD) drożeje, kurs Bitcoina (BTC) traci 22% | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

Jak zwykle rozpoczynam komentarz od poprzedniego piątku (3.12). To, co widziałem na rynkach w USA (w Europie indeksy straciły po około pół procent) w ten piątek mogło jedynie podnosić brwi ze zdziwienia. Pojawił się wtedy długo oczekiwany raport z rynku pracy w USA. Na pozór był bardzo słaby. Nowych miejsc pracy stworzono jedynie 210 tys. (oczekiwano 550 tys.). Źle? Gadające głowy natychmiast zaczęły tłumaczyć, że raport jest … dobry.

Po pierwsze stopa bezrobocia wyniosła 4,2% (oczekiwano spadku z 4,6 na 4,5%)

– tyle tylko, że stopa bezrobocia jest w USA mało wiarygodnym wskaźnikiem (z powodu sposobu pomiaru). Faktem jest jednak, że trend jest spadkowy i to był plus. Po drugie zwiększył się udział Amerykanów zdolnych do pracy na rynku pracy. Dość słabe było to tłumaczenie. Ja dodałbym jeszcze, że Święto Dziękczynienia mogło nieco raport zniekształcić. Zobaczymy za miesiąc weryfikację i wtedy poznamy prawdziwy obraz.

Poza tym pojawiły się dwa kolejne, bardzo silne raporty. Indeks ISM dla usług w listopadzie wzrósł z 66,7 do 69,1 pkt. (oczekiwano spadku do 65 pkt.), a subindeks cenowy nieco spadł. Zamówienia w przemyśle w październiku wzrosły o 1% m/m (oczekiwano 0,5%).

Jeśli przyjąć, za opiniami komentatorów, że raport z rynku pracy nie był zły to te dwa kolejne były jednak bardzo dobre. Jeśli tak, to jak powinny reagować rynki? I tu spora niespodzianka. Po dobrym początku (słabszy raport z rynku pracy może ostudzić zapędy Fed do zaostrzania polityki monetarnej) nastąpiła wyprzedaż, w której liderami były spółki z NASDAQ.

Reklama

Widać to wyraźnie na zakończeniu sesji – NASDAQ stracił aż 1,92% docierając do poziomu z 18. października tracąc od szczytu blisko 6,5%. S&P 500 stracił 0,84% - spadek zatrzymała średnia 100. sesyjna – ten indeks od szczytu stracił jedynie 3,8%. Trudno uznać to za dużą korektę. W USA za normalną korektę przyjmuje się spadek o 10%.

Co tak wystraszyło graczy?

Przecież nie dane makro, bo nie zmieniły niczego w opiniach ludzi z Fed. Nie słabość gospodarki, bo ma się ona dobrze. Może nieco szkodziły kolejne przypadki zakażenia Omicronem w USA, ale to trudno uznać za nowość. Pora roku też nie sprzyjała korekcie, chociaż dużo się mówiło o wyprzedaży akcji przez „insiderów”, czyli szefów wielu firm. Twierdzono, że uciekają przed nowymi podatkami, co może nasilić ten trend w grudniu. Nieco szkodzić mógł też Fed James Bullard, szef Fed z St. Louis, mówiąc, że Fed powinien w 2022 roku dwa razy podnieść stopy. Jednak według mnie po prostu rynek najwyraźniej chciał korekty, która często pojawia się wtedy, kiedy nikt jej nie oczekuje.

Co powinny spowodować dobre dane makro (przy założeniu, że komentatorzy mają rację i raport z rynku pracy nie był zły)?

Na przykład powinny doprowadzić do wzrostu rentowności obligacji. Tymczasem spadły one (obligacje dziesięcioletnie) o blisko 7 procent (procent, nie punktów procentowych). Tu widać było to, co potwierdziło zachowanie złota, które obroniło wsparcie i zdrożało o 0,8%.

Po prostu na rynku zapanowała chęć ucieczki do bezpiecznej przystani. Potwierdzało to zachowanie tego czegoś, czego bardzo nie lubię, czyli bitcoina – stracił 6%. Jeszcze „lepiej” było w sobotę, kiedy chwilami tracił nawet 22% (potem spadek został ograniczony o połowę).

Inaczej wyglądała sytuacja na rynkach w poniedziałek

„Mikołajki” przyniosły inwestorom prezenty. Indeksy w Europie od rana rosły. Co prawda po dwóch godzinach przyszło zwątpienie, ale potem już rządził obóz byków. Indeksy we Francji i w Niemczech zyskały po około półtora procent.

Warto zauważyć, że zyskiwały mimo tego, że poranne dane makro publikowane w Niemczech były bardzo złe. Zamówienia w przemyśle spadły tam w październiku o 6,9% m/m (oczekiwano spadku o 0,5%). Nie zaszkodziło też to, że chiński deweloper Evergrande groził bankructwem. Pamiętamy wszyscy jak niedawno było to tematem dnia.

Liczono chyba przede wszystkim na to, że w USA dojdzie do odbicia po dwóch dniach spadków

Reklama

Pomagać też mogły informacje z frontu pandemii – w Afryce wariant Omicron co prawda szybko się rozprzestrzenia, ale medyczne skutki tej choroby są podobno łagodne. Unia Europejska zaczęła zastanawiać się nad złagodzeniem restrykcji dotyczącej lotów z Afryki Południowej.

Nieco pomagać mógł też pięcioprocentowy wzrost ceny ropy

OPEC+ co prawda niczego nie zmienił w swojej polityce, ale Arabia Saudyjska podniosła ceny dla odbiorców w Azji i USA, a umowa z Iranem znowu zaczęła się oddalać w czasie.

Pozostawało czekać na to, co zrobią w drugiej części dnia Amerykanie

Początek sesji był tam mało zachęcający. Co prawda indeks S&P 500 szybko rósł, ale NASDAQ trzymał się poziomu neutralnego. Po zakończeniu sesji w Europie i ten indeks ruszył na północ. S&P 500 zyskał 1,17%, a NASDAQ niewiele mniej, bo 0,93%.

 

Czytaj więcej!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Tematy

kurs bitcoina kurs złota kurs ropy naftowej notowania złota notowania ropy notowania ropy naftowej notowania bitcoina jaki jest kurs bitcoina cena ropy Brent aktualna cena bitcoina cena ropy dzisiaj Notowania cen złota baryłka ropy cena cena uncji złota cena baryłki ropy kurs złota wykres cena ropy za baryłke kurs ropy WTI kurs ropy BRENT cena złota za uncję notowania ropy brent cena złota inwestycyjnego kurs złota bankier sztabka złota cena cena złomu złota cena złota za gram gram złota cena uncja złota cena cena ropy orlen cena ropy wykres kurs bitcoina wykres cena bitcoina wykres aktualny kurs bitcoina cena 1 bitcoina cena ropy na świecie cena jednego bitcoina najwyższy kurs bitcoina cena ropy bankier skup złota cena cena złota za kg cena złota w skupie sztabki złota cena cena za baryłkę ropy cena ropy na stacjach cena baryłki ropy na przestrzeni lat bankier cena ropy cena ropy wykres historyczny 1 uncja złota cena aktualna cena złota kilogram złota cena cena złota 585 skup złota cena za gram cena złota bankier cena sztabki złota 1 gram złota cena cena za gram złota 1g złota cena cena grama złota kurs złota za gram aktualny kurs złota kurs złota pln cena złota kurs kurs złota nbp wykres cena bitcoina 2020 cena złota uncja cena złota złom cena złota gram 1 kg złota cena kurs złota prognozy cena złota wykres 10 lat cena złota skup cena złota giełda bankier kurs złota cena złota pln cena złota nbp cena złota wrocław cena złota na giełdzie cena złota notowania cena skupu złota kg złota cena cena złomu złota próby 585 cena złota za gram 585 sprzedaży cena 1 grama złota cena złota za gram 585 kilo złota cena notowania złota wykres próba złota 585 cena próba złota 583 cena bankier notowania złota cena bitcoina 2010 apart cena za gram złota kurs bitcoina pln cena baryłki ropy 2012 bankier notowania ropy sztabka złota cena 1 kg kurs bitcoina usd kurs bitcoina bitbay cena bitcoina 2021 notowania bitcoina wykres 1 g złota cena sztabka złota 1 kg cena cena baryłki ropy 2020 cena baryłki ropy 2021 kurs bitcoina prognozy cena baryłki ropy wykres 10 lat baryłka ropy cena 2021 cena złomu złota 14k złom złota cena skup złota cena warszawa próba złota 925 cena za gram kurs złota prognozy 2021 skup złota cena za gram 585 cena złota wykres 50 lat 1kg złota cena cena złota za gram złomu cena złota w pko bp cena złota spot cena złota money cena złota wykres 100 lat próba złota 333 cena tavex cena złota cena złota wykres 30 lat cena złota tavex kurs złota tavex bankier cena złota złom złota 585 cena cena bitcoina usd tavex kurs złota tona złota cena ile kosztuje sztabka złota 12 kg cena cena skupu złota 585 złota rybka cena cena złota wykresy cena uncji złota w dolarach cena złota usd cena jednej uncji złota rekordowy kurs bitcoina cena za gram złota 585
Reklama
Reklama