Reklama
WIG82 746,44+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,18%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,07%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 496,71+0,11%
FT-SE7 963,93+0,40%
CAC 408 210,35+0,07%
DJI39 783,24+0,06%
S&P 5005 253,97+0,10%
ROPA BRENT86,53+0,97%
ROPA WTI82,02+0,37%
ZŁOTO2 216,31+1,12%
SREBRO24,81+0,98%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena barylki ropy naftowej

Notowania ropy naftowej dzisiaj rano poruszają się w spokojnej konsolidacji. Niemniej, wczoraj cena tego surowca odnotowała wyraźną zwyżkę, w wyniku której ceny ropy naftowej WTI przekroczyły poziom 72 USD za baryłkę. Tym samym, notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych znalazły się na najwyższym poziomie od jesieni 2018 roku, a więc już od prawie trzech lat.

Zwyżki notowań ropy naftowej już od dłuższego czasu są napędzane oczekiwaniami zwiększonego popytu na ten surowiec, wynikającego z coraz mniejszych restrykcji pandemicznych m.in. w USA i Europie. To bowiem oznacza większy popyt na paliwa, zarówno te wykorzystywane w transporcie lądowym, jak i transporcie lotniczym.

Wczoraj optymistycznym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw na temat zapasów ropy w USA. Instytut podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły aż o 8,54 mln baryłek. To znacznie większa zniżka niż oczekiwano, bowiem spodziewano się spadku zapasów ropy o niecałe 3 mln baryłek.

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 1

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

O ile raport Amerykańskiego Instytutu Paliw bazuje na danych dobrowolnie przekazywanych przez firmy z branży naftowej, to dzisiaj ma zostać opublikowany raport Departamentu Energii USA, oparty o dużo większą ilość danych, przekazywanych obowiązkowo przez uczestników rynku naftowego w USA. Warto będzie więc śledzić tę publikację, głównie pod kątem tego, czy potwierdzi ona duży popyt na paliwa w Stanach Zjednoczonych.

MIEDŹ - Duża zniżka cen miedzi – i co dalej?

No i stało się. Chiny oficjalnie potwierdziły zamiar uwolnienia rezerw metali strategicznych. Niepotwierdzone informacje krążyły na rynku już od wielu dni, o czym informowałam na bieżąco w moich codziennych komentarzach. Obecnie jednak sprawa jest już przesądzona, chociaż nadal nie znamy wszystkich faktów.

W skrócie, sytuacja wygląda tak: Chiny oficjalnie potwierdziły zamiar sprzedaży na rynku części swoich rezerw metali – miedzi, aluminium oraz cynku. To działanie ma za zadanie „schłodzić” nieco rozgrzane w ostatnim czasie zwyżki cen wielu metali przemysłowych, uderzające w wiele branż gospodarki. Chiny są największym na świecie konsumentem wielu metali (np. odpowiadają za ponad połowę globalnego popytu na miedź), więc zwyżki notowań metali istotnie negatywnie przekładają się na lokalną gospodarkę.

Niewiadomą pozostaje jednak skala interwencji. Chiny są bowiem w posiadaniu dużych rezerw metali, w tym miedzi, spośród których tylko część jest monitorowana. Nie wiadomo natomiast, jakie są ich całkowite możliwości w zakresie wpływania na globalną podaż tego metalu.

Reklama

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 2

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA wg API - 2

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Wielu uczestników rynku sądzi, że potencjalny wpływ jest mniejszy niż mogłoby się wydawać. Same Chiny raczej nie posiadają na tyle dużych rezerw miedzi, aby móc całkowicie odmienić sytuację fundamentalną na tym rynku. Ich wpływ w większym stopniu może więc polegać na samej retoryce – ponieważ już samo ogłoszenie decyzji o uwolnieniu rezerw doprowadziło do zamykania długich pozycji na rynku miedzi przez wielu traderów, co z kolei przełożyło się wczoraj na istotną przecenę.

Nie mniejsze przełożenie na ceny miedzi dzisiaj może mieć inny czynnik – komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej. Jakiekolwiek sygnały dotyczące zacieśniania polityki monetarnej w USA mogłyby negatywnie przełożyć się na perspektywy wzrostu gospodarczego, co pośrednio wpłynęłoby także na oczekiwania związane z popytem na miedź.

Nota prawna

Czytaj więcej