Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

lewarowane kontrakty terminowe na srebro

Wojna, globalne sankcje i sankcje odwetowe, zrywanie relacji handlowych i dominujące poczucie niepewności to zazwyczaj czas rosnącej zmienności metali szlachetnych, w tym również srebra, które jest nie tylko kruszcem inwestycyjnym, ale przede wszystkim przemysłowym. W jaki sposób możemy wykorzystać zmienność na rynku srebra?



 

 

 

Srebro do inwestowania i spekulacji

Reklama

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB i która jest poświęcona lewarowanym instrumentom pochodnym. Dziś pójdziemy dalej w kierunku derywatów na metale szlachetne, które wywołują wyjątkowo dużo kontrowersji i emocji, co zresztą widać po komentarzach. No, bo jak to można otwierać pozycje na lewarowanych kontraktach na złoto czy srebro, skoro wiadomo, że jedyna słuszna inwestycja w metale szlachetne to ich fizyczny zakup albo ewentualnie wejście w ETF z rzeczywistym pokryciem w kruszcu? Otóż, jeżeli ktoś jest spekulantem, chce korzystać z dobrodziejstw dźwigni finansowej (jednocześnie rozumiejąc ryzyko, jakie wiąże się z lewarem), otwierać pozycje o różnym horyzoncie czasowym i przede wszystkim mieć narzędzia do reagowania zarówno na wzrosty, jak i spadki notowań, to ani ETF, ani tym bardziej zakup fizycznego kruszcu nie będą dla niego odpowiednie. Inwestowanie a krótkoterminowy trading to dwie zupełnie inne kwestie i nie mieszajmy ich ze sobą. A w tym odcinku przyszedł czas na szybki rzut oka w kierunku lewarowanych kontraktów na srebro.

 

Zacznijmy od tego, że srebro, zaraz po złocie, jest najpopularniejszym metalem szlachetnym zarówno wśród długoterminowych inwestorów, jak i traderów. Srebro jest wyceniane wielokrotnie niżej od złota za pojedynczą uncję trojańską (srebro oscyluje w granicach 25 USD za uncję, a złoto ponad 1900 USD), a wynika to przede wszystkim z dwóch czynników: jest to metal o charakterze znacznie bardziej przemysłowym niż złoto, a jego podaż jest wielokrotnie większa, więc jest ono mniej rzadkie niż złoty kruszec. Większość srebrnego urobku pochodzi z wydobycia innych metali, można nawet powiedzieć, że srebro jest swoistym zanieczyszczeniem rud metali przemysłowych, takich jak miedź, cynk i ołów.

Tzw. AISC, czyli łączny koszt wydobycia i wprowadzenia na rynek 1 uncji kruszcu w przypadku srebra wynosił lekko ponad 11 dolarów na początku 2021 r. Trzeba jednak pamiętać, że spora część produkcji pochodzi z eksploatowania rud metali przemysłowych, co w praktyce obniża koszt wydobycia samego srebra.

Produkcja srebra jest oczywiście wielokrotnie wyższa niż złota - w zeszłym roku (2021) łączna podaż srebra wyniosła ponad 1 mld uncji, czyli prawie 30 tys. ton, podczas gdy produkcja złota wyniosła 4021 ton. Ponad 80% produkcji srebra pochodziło z wydobycia, a 18,5% z recyklingu. 

Ponad połowa popytu na srebro pochodzi z przemysłu (z czego ok. 10% z branży fotowoltaicznej, do produkcji paneli słonecznych), a niemal 25% w zeszłym roku to popyt czysto inwestycyjny. W tym roku może okazać się, że popyt ze strony rynków finansowych może być jeszcze większy, ze względu na dużą niepewność i globalny wzrost awersji do ryzyka. 

Reklama

 

URL Artykułu

 

Od czego zależą ceny srebra?

Mimo tego, że korelacja pomiędzy cenami złota i srebra jest zauważalna, to nie można powiedzieć, że oba surowce reagują w identyczny sposób na różne czynniki rynkowe i polityczne. Srebro jest przede wszystkim metalem szlachetnym wykorzystywanym w przemyśle, tak więc mocniej odczuwa zmiany w koniunkturze.

W perspektywie średnioterminowej na korzyść srebra przemawia m.in. transformacja energetyczna ku bezemisyjnym źródłom energii i związany z tym popyt na panele fotowoltaiczne, a nawet trend elektromobilności - do produkcji auta elektrycznego wykorzystuje się ponad dwukrotnie więcej czystego srebra niż w przypadku auta spalinowego (nawet do 50 g).

Z drugiej jednak strony - sankcje gospodarcze nałożone na Rosję niemal na pewno odbiją się na globalnym przemyśle, co może być negatywnym czynnikiem dla notowań srebra w najbliższych kwartałach. Może okazać się, że potencjalne ograniczenie rosyjskiego wydobycie - jeśli do takiego dojdzie - będzie miało zbyt mały wpływ na to, by utrzymać notowania kruszca. Rosja jest szóstym krajem pod względem wydobycia (tuż przed Polską), w 2020 r. odpowiadając za 5,6% całego globalnego urobku.

Reklama

W tych czasach pełnych niepewności, jedno jest pewne - zmienności notowań srebra powinno być pod dostatkiem, co jest okazją dla spekulantów.

 

Kontrakty terminowe na srebro

Przegląd instrumentów spekulacyjnych z ekspozycją na srebro zaczniemy oczywiście od rynku regulowanego i kontraktów terminowych futures. Głównym rynkiem derywatów na srebro jest oczywiście giełda Comex należąca do Grupy CME.

Podstawowy kontrakt terminowy na srebro ma ticker SI, pojedynczy futures ma wartość 5 tys. uncji trojańskich srebra, w dodatku cechuje się fizyczną dostawą instrumentu bazowego. Z perspektywy tradera indywidualnego istotniejszy jest kontrakt E-Mini na srebro (ticker: QI), którego mnożnik to 2500 uncji trojańskich srebra i który jest rozliczany w pełni gotówkowo (czyli bez fizycznej dostawy). Wartość nominalna pojedynczego kontraktu e-mini przy cenie srebra na poziomie 24 USD za uncję to 60 000 USD, czyli niecałe 251 tys. złotych. Przy założeniu depozytu zabezpieczającego na poziomie 8%, pozycję o najniższym możliwym wolumenie 1 kontraktu otworzymy z kwotą 4800 dolarów, czyli lekko ponad 20 tys. PLN, nie wliczając w to kosztów transakcyjnych.

 

Kontrakty CFD na srebro

Jeżeli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na srebro, to można powiedzieć, że są one niemal tak samo popularne jak na złoto i znajdziemy je w ofercie praktycznie każdego brokera CFD. Maksymalna dźwignia dozwolona przez regulatora ESMA to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego. Sama specyfikacja kontraktu może się jednak znacząco różnić, w zależności od konkretnego brokera i warto zwracać na to uwagę.

Reklama

Na platformie xStation 5 od XTB znajdziemy CFD na srebro pod symbolem SILVER. Wartość 1 lota jest taka sama jak w przypadku “dużego” futuresa na COMEX-ie, czyli 5000 uncji instrumentu bazowego. Oczywiście, w przypadku kontraktów różnicowych mamy znacznie większą elastyczność w zarządzaniu wielkością pozycji, więc wartość 1 lota nie powinna odstraszać, bo możemy otwierać pozycje o wolumenie ułamków lota, aż do 1 mikro lota, czyli 1/100 lota. 

Przy kursie 24 USD za uncję srebra, pozycję o wolumenie 1 mikro lota możemy otworzyć angażując do tego lekko ponad 500 PLN naszego depozytu, już wliczając w to koszty transakcyjne. Oczywiście, pamiętając o tym, że utrzymywanie zarówno długiej, jak i krótkiej pozycji pomiędzy sesjami będzie wiązało się z naliczaniem ujemnych punktów swapowych, zależnych od wolumenu transakcji.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z lewarowane kontrakty terminowe na srebro