Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

srebro cena za kg

Po gwałtownej poniedziałkowej przecenie ropy naftowej, wczorajsza sesja na tym rynku upłynęła pod znakiem stabilizacji notowań tego surowca. Strona popytowa co prawda próbowała nawet odrobić część strat z wcześniejszej sesji, jednak ciosem dla cen ropy okazały się dane dotyczącej jej zapasów w USA.

Amerykański Instytut Paliw (API, American Petroleum Institute) podał wczoraj, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu wzrosły o 806 tysięcy baryłek. To zaskakujące wyliczenie, ponieważ rynkowe prognozy zakładały spadek zapasów ropy, i to całkiem spory, bo wynoszący ponad 4 mln baryłek.

Na razie inwestorzy traktują te dane z rezerwą,

wyczekując na dzisiejszy raport Departamentu Energii USA, bazujący na większej liczbie danych. Ma on pojawić się dzisiaj o 16:30 polskiego czasu. Jeśli dzisiejsza publikacja potwierdzi, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły, to prawdopodobnie uderzy ona negatywnie w nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej. To oznaczałoby bowiem przerwanie 8-tygodniowej dobrej passy spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, a dodatkowo rozbudziłoby obawy o popyt na paliwa w tym kraju.

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 1

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dane dotyczące wzrostu zapasów ropy naftowej wpisują się w i tak pesymistyczną narrację dotyczącą sytuacji na tym rynku. Głównymi czynnikami wpływającymi na ceny tego surowca pozostają perspektywy wzrostu produkcji ropy naftowej w krajach OPEC+, jak również obawy o spadek globalnego popytu na ropę w obliczu rozprzestrzeniającego się wariantu Delta Covid i możliwego powrotu restrykcji pandemicznych.

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 2

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO - Odbicie cen srebra po trzech dniach dynamicznych spadków

Sytuacja na rynkach metali szlachetnych w ostatnich dniach jest zróżnicowana. O ile notowania złota, po pierwszym tąpnięciu wywołanym silnym dolarem amerykańskim, szybko wyhamowały zniżkę, to już notowania pozostałych szlachetnych kruszców poruszają się pod wyraźną presją podaży.

Reklama

Przez ostatnie kilka dni wyraźnie potaniało m.in. srebro. Notowania tego metalu jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia poruszały się powyżej poziomu 26 USD za uncję, tymczasem obecnie znajdują się one w okolicach 25 USD za uncję. Pod wyraźną presją podaży w ostatnich dniach znalazły się również ceny platyny i palladu.

Z czego to wynika?

Tzw. białe metale szlachetne, czyli głównie srebro, platyna oraz pallad, są wykorzystywane w przemyśle na dużo większą skalę niż złoto. Z tej przyczyny, popyt na te metale jest dużo bardziej uzależniony od globalnej koniunktury. Ostatnia fala nastawienia risk-off przełożyła się na obawy dotyczące popytu na wspomniane metale szlachetne, w tym na srebro. Dzisiaj jednak cena tego kruszcu wyhamowuje zniżkę i nadrabia sporą część spadków z wczoraj.

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 3

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej