Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zakup fizycznego złota

Ponad 2% spadek złota w porównaniu z poprzednim tygodniem kontrastuje z nieprzerwanym wzrostem wartości baryłki ropy, co zaskoczyło niektórych inwestorów. Nie wpłynęło to jednak na prognozy analityków Goldman Sachs, którzy uważają, że w 2022 r. złoto zyska nawet 20%.

 

Fed nie spieszy się z wprowadzaniem podwyżek

Wbrew oczekiwaniom osób, które coraz częściej głosiły konieczność przyspieszenia podwyżek stóp procentowych w USA, podczas ostatniego posiedzenia Fed urzędnicy Rezerwy Federalnej podjęli decyzję o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie.

Jerome Powell poinformował jedynie, że chociaż podwyżki prawdopodobnie zostaną wprowadzone podczas kolejnego posiedzenia Fed zaplanowanego na marzec, to przed podjęciem ostatecznej decyzji urzędnicy będą musieli uwzględnić aktualne dane.

Reklama

Podniesienie stóp procentowych może okazać się problemem przede wszystkim dla tych osób, które ulokowały oszczędności w ryzykownych aktywach. Wiele z nich może zacząć wówczas tracić na wartości, ponieważ doświadczeni inwestorzy zaczną wychodzić z rynku i szukać bezpieczniejszych inwestycji.

 

Ropa rośnie, złoto spada

Podniesienie stóp procentowych w USA mogłoby również osłabić zainteresowanie złotem. Chociaż przyjmuje się, że można je traktować jako zabezpieczenie przed inflacją, to jednocześnie złoto nie generuje odsetek. Wyższe stopy powinny więc przełożyć się na przepływ kapitału w kierunku dolara.

Utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp procentowych nie uchroniło jednak złota przed spadkami. Dużo lepiej radziła sobie ropa, na co mogły wpłynąć napięcia geopolityczne. O ile od poprzedniego przeglądu rynku złota cenny kruszec stracił na wartości około 2,5% na uncji, to cena ropy wzrosła o 3,6%.

 

Goldman Sachs wierzy w złoto

Reklama

Zdaniem analityków Goldman Sachs złoto może w najbliższych miesiącach wzrosnąć nawet do 2 150 USD / uncję, co przy obecnym kursie 1 797 USD dałoby prawie 20% wzrosty.

W raporcie Goldman Sachs podkreślono również różnice pomiędzy złotem a Bitcoinem. Chociaż każde z nich można uznać za zabezpieczenie przed inflacją, to przewaga złota polega na tym, że można je określić jako risk-off, a więc redukujące ryzyko. Zakup najstarszej kryptowaluty, chociaż pozwala uzyskać wysokie zyski, jednocześnie wiąże się z nieporównywalnie większym ryzykiem.

 

400 tysięcy euro za złotą monetę

Podobnie jak w poprzednim cotygodniowym podsumowaniu rynku złota, tym razem również warto wspomnieć o jednej transakcji związanej z zakupem złotej monety. Niemiecki dom aukcyjny Künker poinformował o sprzedaży złotej monety z Minden. Pochodząca z XVII wieku moneta została sprzedana za 400 tysięcy euro, co przy obecnym kursie daje około 1 832 958 PLN.

 

Pomoc w zakupie złota

Reklama

Każdy, kto chciałby postawić swoje pierwsze kroki w inwestowaniu w złoto lub zwiększyć dotychczasową ekspozycję na kruszec może skorzystać z fachowej wiedzy doradców z FlyingAtom Gold. Aktualną ofertę firmy znajdziesz na https://flyingatom.gold/?utm_source=fxmag&utm_campaign=przegladzlota&utm_content=promocja, gdzie od razu możesz złożyć zamówienie na złote i srebrne sztabki oraz monety od uznanych światowych producentów.

Czytaj więcej