Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Raport Inflacyjny 2022. Czy czeka nas recesja?

Raport Inflacyjny 2022. Czy czeka nas recesja? | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przez ostatnie lata, główne banki centralne dążyły do uzyskania lub utrzymania niskiego i stabilnego poziomu inflacji. Pandemia koronawirusa zaburzyła globalne łańcuchy dostaw co doprowadziło do drastycznego wzrostu cen dóbr i usług praktycznie na całym świecie. Konsekwencji zbyt wysokiego poziomu inflacji jest całe mnóstwo - problem w tym, że niewielu inwestorów o nich pamięta. Czy czeka nas spirala inflacyjna podobna do tej z lat 70. ubiegłego wieku? Pragnąc odpowiedzieć na to pytanie, a także wskazać najciekawsze okazje inwestycyjne najbliższych miesięcy, XTB przygotowało dla swoich klientów specjalny raport.

Lata 70. kojarzą nam się z dzwonami, kolorowymi koszulami, muzyką disco i amerykańskimi muscle cars. To dlatego, że po pewnym czasie często pamiętamy jedynie rzeczy dobre i przyjemne, a eliminujemy z pamięci te gorsze. Być może dlatego lata 70. kojarzą się z wysoką inflacją tylko ekonomistom. Nawet powierzchownie oceniając bieżącą sytuację, podobieństwa do pierwszej połowy lat 70. są znaczne. Wojna (wówczas na Bliskim Wschodzie) i związany z nią wzrost cen ropy naftowej charakteryzują oba okresy. Co zadziwiające, nawet skala wzrostu cen surowca była podobna. W latach 72-74 było to 182% mierzone indeksem cenowym GSCI, podczas gdy obecnie (od kwietnia 2020 do czerwca tego roku) jest to 199%. Podobieństw jest jednak więcej…

 

Czy czeka nas recesja?

Wystąpienie Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole potwierdziło jedynie to, co Rezerwa Federalna komunikowała od dawna. Amerykański bank centralny oddany jest walce z wysoką inflacją i zamierza kontynuować restrykcyjną politykę monetarną. Czy Fed będzie w stanie w dalszym ciągu zacieśniać warunki monetarne w obliczu potencjalnie bolesnego spowolnienia gospodarczego?

 

Odbierz bezpłatny raport o inflacji i dowiedz się:

  • Dlaczego Fed nie pokonał inflacji w latach 70. XX wieku?
  • Jakie były przyczyny obecnego wzrostu poziomu inflacji?
  • Które rynki warto obserwować w trakcie kolejnych miesięcy?
Reklama

 

ODBIERZ BEZPŁATNY RAPORT O INFLACJI

 

Rynek surowców energetycznych a inflacja

Cały świat jest w dużym stopniu uzależniony od konwencjonalnych źródeł energii, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel, dlatego można dostrzec wyraźny związek między surowcami energetycznymi a inflacją. Kiedy ceny zmieniają się w sposób umiarkowany, producenci nie zmieniają reagują natychmiast, ponieważ mogą skorzystać z efektu skali. Problem pojawia się w momencie, gdy cena wzrasta kilkukrotnie i koszty producentów muszą być przerzucone na konsumentów. W ofercie XTB znaleźć można CFD aż na 26 instrumentów rynku towarowego, w tym surowce energetyczne takie jak ropa, gaz ziemny czy benzyna.

 

Reklama

SPRAWDŹ OFERTĘ CFD NA SUROWCE

 

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama

Czytaj dalej