Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w marcu w Polsce w 2022 roku jednak 11%! Co dalej?

Inflacja w marcu w Polsce w 2022 roku jednak 11%! Co dalej? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To wciąż nie jest jeszcze szczyt tegorocznej inflacji. Bez dodatkowych, gwałtownych szoków na ropie naftowej i gazie inflacja powinna przez kolejne miesiące przebywać w przedziale 11-12%. Roczny wskaźnik inflacji bazowej będzie jeszcze przyspieszać, ale obserwować będziemy coraz mniejsze rozpędzenie tej miary inflacji.

Inflacja przyspieszyła do 11% w marcu, rozkładając konsensus rynkowy na łopatki (ale nie nas). W porównaniu do odczytu flash, przybyło jeszcze 0,1pp. Siła napędowa inflacji jest jasna i były nią przede wszystkim żywność (pieczywo, mąka, mięsa, tłuszcze) oraz nośniki energii (węgiel opałowy oraz gaz ciekły). W tym momencie inflację bazową szacujemy na 6,9-7% (wzrost z 6,7% w poprzednim miesiącu).

Inflacja w marcu jednak 11% - 1

Inflacja w marcu jednak 11% - 1

Inflacja w marcu jednak 11% - 2

Inflacja w marcu jednak 11% - 2

Reklama

Inflacja w marcu jednak 11% - 3

Inflacja w marcu jednak 11% - 3

Inflacja w marcu jednak 11% - 4

Inflacja w marcu jednak 11% - 4

Miesięczne zmiany inflacji bazowej w tym roku to 1,2%, 1%, 1%

Obstawiamy, że obserwujemy właśnie szczyt dynamik miesięcznych. Spowolnienie gospodarki, zakończenie (a może nawet odwrócenie) szoków energetycznych i transportowych (ceny kontenerów stoją lub lekko spadają) powinno stabilizować tę miarę inflacji. Im dalej w 2022 i 2023 rok, tym powinno być wolniej. Do lutego "przełamały się" miary inflacji inne niż bazowa. Będziemy ten proces bardzo uważnie śledzić - publikacja pozostałych miar inflacji już dzisiaj.

Inflacja w marcu jednak 11% - 5

Inflacja w marcu jednak 11% - 5

Inflacja w marcu jednak 11% - 6

Inflacja w marcu jednak 11% - 6

Jeszcze wróćmy na chwilę do tematu cen żywności

Reklama

To są ceny egzogeniczne i jednocześnie nie są. Komponent kosztowy (ten egzogeniczny) jest w tym przypadku b. ważny, jednak niemniej istotna jest struktura rynkowa oraz interakcje oligopolistyczne pomiędzy dużymi graczami. W krótkim terminie może tu działać jeszcze jeden czynnik: napływ uchodźców ze stosunkowo prostą strukturą konsumpcji wygiętą właśnie w kierunku żywności i produktów pierwszej potrzeby. W krótkim terminie możliwości wzrostu produkcji są ograniczone, więc w przypadku żywności w najbliższym czasie zaobserwujemy działanie komponentu kosztowego (egzogenicznego) i popytowego. Ten drugi będzie funkcją napływu i odpływu uchodźców. Przypływami i odpływami uchodźców rządzić będzie intensywność działań wojennych.

Co dalej?

Kolejne miesiące przyniosą jeszcze wyższą inflację. Pierwsze skrzypce zagrają nadal czynniki egzogeniczne. Inflacja bazowa będzie opadała (dynamiki m/m) ale na tyle powoli, że nadal wskaźnik roczny będzie przyspieszał (szczyt w okolicach 8%). Cała inflacja jest z kolei w głównej mierze funkcją cen ropy naftowej i gazu (a te pozostają pochodną działań wojennych i sankcji). Wygląda na to, że tu należy się jeszcze nastawić na dużą zmienność. Kolejne miesiące to wskaźnik CPI w przedziale 11-12%. Wyraźne opadanie zobaczymy dopiero po wakacjach.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej