Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik ekonomiczny: Wyczekiwany spadek inflacji, ale nie cieszy tak jak powinien

|
selectedselectedselected
Dziennik ekonomiczny: Wyczekiwany spadek inflacji, ale nie cieszy tak jak powinien | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj na rynkach finansowych wzrósł apetyt na ryzyko, a uwaga inwestorów przesunęła się z sytuacji na rynku bankowym z powrotem na perspektywy stóp procentowych głównych banków centralnych. Indeksy giełdowe rosły, a dolar osłabiał się względem koszyka walut. Kurs EURUSD przekroczył w trakcie dnia 1,09 i był najwyżej od tygodnia. Rentowności amerykańskich obligacji wzrosły nieznacznie, bardziej zauważalny był ruch na krótkim końcu niemieckiej krzywej dochodowości, która zareagowała na dane inflacyjne. Nastoje rynkowe sprzyjały złotemu – kurs EURPLN obniżył się do 4,675, a USDPLN spadł poniżej 4,29. Rentowności krajowych obligacji 2- letnich nieznacznie wzrosły.

 

 

Lokalnie kluczowym wydarzeniem będą dziś wstępne dane o inflacji CPI za marzec. Nasz szacunek wskazuje na znaczny spadek do 15,6% r/r wobec 18,4% r/r w lutym, a przedział szacunków rynkowych wg ankiety Parkietu to 15,2-17,7% z medianą na poziomie 15,8% r/r. Do obniżenia wskaźnika inflacji przyczyni się przede wszystkim efekt wysokiej bazy statystycznej na cenach energii (widoczny wyraźnie we wczorajszych danych CPI za marzec z Hiszpanii i Niemiec). Oczekujemy nieznacznego spadku cen paliw przy nadal mocnym impecie cen żywności oraz cen bazowych (wszystko % m/m). Niemniej, w marcu inflacja CPI rozpocznie marsz w dół – do poziomów jednocyfrowych pod koniec 2023. Dziś poznamy też wstępne dane inflacyjne HICP za marzec dla strefy euro. Również tu prym będzie wiódł efekt wysokiej bazy, który przyczyni się do znacznego spadku dynamiki cen (wg konsensusu do 7,1% r/r z 8,5% r/r w lutym). Istotniejsze z perspektywy EBC będzie jednak to co dzieje się z inflacją bazową. Ona ma nieprzerwanie rosnąć (kons. 5,7% r/r vs 5,6% r/r w lutym), co sygnalizowałoby nasilanie się jej uporczywości.

Reklama

 

Za oceanem opublikowane zostaną ważne dla oceny kondycji konsumentów dane o wydatkach i dochodach Amerykanów za luty. W szczególności dane o dochodach pokażą czy styczniowy wyskok wynagrodzeń wynikał tylko z noworocznych dostosowań siatki płac czy był to sygnał trwałej i silnej presji płacowej. Poznamy również dane o deflatorze PCE oraz jego składowej bazowej. Spodziewana jest stabilizacja inflacji bazowej PCE (4,7% r/r), co wskazywałoby że fundamentalna dezinflacja w USA jest powolna. Na koniec dnia poznamy finalny odczyt indeksu koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan za marzec. Wstępne dane pokazały pogorszenie nastrojów, a nie uwzględniały jeszcze reakcji na problemy amerykańskiego sektora bankowego.

 

Dziennik ekonomiczny: Wyczekiwany spadek inflacji, ale nie cieszy tak jak powinien - 1Dziennik ekonomiczny: Wyczekiwany spadek inflacji, ale nie cieszy tak jak powinien - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama