Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kalkulator dolar euro

Kurs EUR/USD oddala się od piątkowych poziomów wywołanych przez NFP. Akceptacja wyższej inflacji przez sekretarz skarbu USA Yellen wspiera amerykańskiego dolara.

Wyższe stopy byłyby „plusem” dla USA – te wypowiedzi sekretarz skarbu Janet Yellen już wspierają dolara. Więcej może być w zanadrzu. Yellen ma wpływ ze względu na swoją obecną, a także poprzednią pracę jako prezes Rezerwy Federalnej. To nie pierwszy raz, kiedy wygłaszała uwagi związane z jej poprzednią pracą, ale przeprosiła za wszelkie nieporozumienia po wcześniejszych komentarzach. Teraz tego nie robi.

Wyższe koszty finansowania zewnętrznego w odpowiedzi na silniejszą inflację wspierają dolara i przeciwdziałają ciosowi, jaki waluta otrzymała po piątkowych danych odnośnie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA.

W maju amerykańska gospodarka zyskała tylko 559 tys. miejsc pracy, poniżej oczekiwanych 664 tys. i oprócz rozczarowującego wzrostu w kwietniu. To spowodowało spadek kursu dolara przed weekendem i pozwoliło podskoczyć EUR/USD z blisko 1,21 do ponad 1,2180. Jednak ten NFP zawierał również pozytywną podszewkę – zarobki wzrosły o 0,7%, więcej niż przewidywano. Kiedy pracownicy mają więcej pieniędzy w kieszeni, równa się konsumenci więcej.

Dwa powody, dla których spadek kursu dolara jest prawdopodobnie tymczasowy.

Reklama

Dane o indeksie cen towarów i usług konsumenckich w USA za maj mają zostać opublikowane dopiero w czwartek, ale komentarze Yellen pomagają zmienić kierunek. Innym wydarzeniem przewidzianym tego dnia jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego o stopach procentowych.

Instytucja z siedzibą we Frankfurcie prawdopodobnie utrzyma swoją politykę bez zmian, ponieważ stary kontynent wychodzi z kryzysu koronawirusowego.

Jednak nadzieje na ożywienie dzięki szczepionkom są już wyceniane w euro. Dane na temat nastrojów biznesowych są optymistyczne, a dziesiejsza publikacja raportu Sentix Investor Confidence prawdopodobnie wesprze ten pogląd.

W sumie EUR/USD może znaleźć się pod dodatkową presją

– przynajmniej korygując część piątkowych wzrostów.

Reklama

Euro/dolar jest ograniczony przez linię oporu trendu spadkowego, która powstała na początku czerwca i spadła poniżej prostych średnich kroczących 50 i 100 okresowych na wykresie czterogodzinnym. Ponieważ trend spadkowy również wywiera presję na parę, niedźwiedzie na ten moment są na prowadzeniu. Pewne wsparcie czeka na 1,2130, dołek z końca maja, a następnie 1,2105, wyraźny separator zakresów, który jest aktualnym miesięcznym dołkiem. Kolejne poziomy do obejrzenia to 1.2055 i 1.2015.

Pewnym oporem jest piątkowy szczyt 1,2185, a następnie 1,2200 i 1,2155.

Czytaj więcej