Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dane ekonomiczne ostatniego tygodnia

Obawy dotyczące chińskiej koniunktury związane z publikacją oficjalnego indeksu PMI (więcej tutaj) nie potwierdziły się przy raporcie instytutu Caixin. Według tych danych indeks PMI z przemysłu Państwa Środka zniżkował jedynie o 0,4 pkt do 49,0 pkt. To wartość zbliżona do konsensusu rynkowego. Dodatkowo oczekiwania przedsiębiorców na najbliższe 12 miesięcy były najlepsze od lutego 2022 r., sugerując koncentrację chińskich firm na pozytywnych elementach otwarcia gospodarki w kolejnych kwartałach.

Zamknięcie rynku amerykańskiego i niewiele danych makro powodowało, że rynek europejski miał niewiele impulsów do zmian. Stąd niewkluczone, że spadki rentowności na Bundach były wspierane przez utrzymywanie się cen gazu zmiennego na poziomach sprzed 24 lutego (poniżej 80 euro za MWh) i prognozy sugerujące łagodna zimę w kolejnych tygodniach.

Krzywa bundowa obniżyła się na głównych węzłach o 4, 11 oraz 13 pb. odpowiednio do 2,69% (2Y), 2,45% (10Y) oraz 2,32% (30). Spadki rentowności były notowane również w krajach peryferyjnych. Było one w podobnej skali i kształcie, choć bardziej obniżał się długi niż krótki koniec krzywej.

Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 1

Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 1

Reklama

Dzisiejszy kalendarz makro jest względnie pusty. Może to sprzyjać stabilizacji notowań aktywów finansowych. Jednym z niewielu impulsów na rynku mogą być dane o inflacji z Niemiec. Podczas pierwszej części dnia będą publikowane dane z poszczególnych landów, a o 14:00 z całego kraju. Konsensus ekonomistów zakłada obniżenie tempa wzrostu cen konsumentów do 9,1% r/r z 10% r/r.

 

SPW podążały za rynkami bazowymi

Brak danych z kraju sprzyjał ruchom na SPW zbieżnym z rynkami bazowymi. Rentowność polskiego długu spadała w podobnej skali i kształcie jak w Niemczech. Zmiany wyniosły -3,- 11 i -9 pb. i zamknęły sesję odpowiednio na poziomie 6,70% (2Y), 6,77% (5Y) oraz 6,79% (10Y). Mniejsze spadki (średnio o 5 pb.) zanotowała krzywa PLN IRS.

Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 2

Obligacje: Korekta przeceny długu strefy euro  - 2

Dzisiejsza sesja nie powinna przynieść gwałtownych zmian na krajowym długu ze względu na ograniczoną liczbę impulsów z Polski oraz z rynków bazowych. Większej zmienności można oczekiwać w drugiej części tygodnia, gdy spodziewamy się konferencji prezesa Glapińskiego po środowej decyzji RPP.

Czytaj więcej