Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek długu – SPW pozostaną pod presją?

Rynek długu – SPW pozostaną pod presją? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POLGBs:

W ubiegłym tygodniu na rynkach długu obserwowaliśmy stabilizację lub umocnienie. To konsekwencja nadziei na niższe ceny surowców energetycznych. Zmienność POLGBs pozostała wysoka. Na fali optymizmu rentowności 10latek spadły prawie 40pb. Pod koniec tygodnia umocnienie wynosiło jednak już tylko 10pb. Zaważyło na tym kolejne zaskoczenie inflacją z kraju, wzmacniające oczekiwania na dużą podwyżkę stóp NBP w najbliższą środę.

Na krajowym rynku na początku tygodnia spodziewamy się dalszych wzrostów rentowności. Piątkowy CPI z Polski wspiera oczekiwania na podwyżkę stóp NBP ponad 50pb w tą środę. Sami zakładamy raczej 50pb, więc w drugiej połowie tygodnia osłabienie SPW powinno wyhamować.

Rynek długu – SPW pozostaną pod presją - 1

Rynek długu – SPW pozostaną pod presją - 1

Reklama

Sytuacja na rynkach bazowych powinna także raczej wspierać wyższe rentowności w kraju. Spodziewamy się jastrzębiego przekazu w minutes Fed. Utrzymanie produkcji ropy przez OPEC+ sugeruje też, że decyzja USA o uwolnieniu części swoich rezerw strategicznych ropy naftowej może obniżać ceny surowca jedynie na krótko.

Rynek długu – SPW pozostaną pod presją - 2

Rynek długu – SPW pozostaną pod presją - 2

Nadal liczymy na dalsze osłabienie SPW w 2kw22. Sytuacja gospodarcza w kraju nadal sugeruje, że ścieżka stóp NBP będzie wyższa niż wycenia to rynek. Uważamy, że średnioroczna inflacja w tym roku będzie dwucyfrowa. Odpowiadają za to nie tylko ceny surowców, ale i oparta na konsumpcji struktura krajowego PKB. Nie podzielamy również wycenianego przez krzywą dochodowości spadku stóp w 2023. Oczekujemy silnego impulsu fiskalnego oraz odblokowania KPO. Solidny popyt wewnętrzny oznacza utrzymanie wysokiej inflacji także w 2023.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama

Czytaj dalej