Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek długu - Jastrzębie kontratakują

|
selectedselectedselected
Rynek długu - Jastrzębie kontratakują | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowy odczyt raportu z rynku pracy nie pozostawił innego kierunku cenom obligacji niż w dół. Krzywa UST podniosła się na całej długości w ruchu wypłaszczającym. Krótki koniec (2Y) podniósł się o 21 pb., środek krzywej (10Y) o 16 pb., a długi koniec (30Y) o 10 pb. do odpowiednio 3,25%, 2,84% i 3,07%. Tym samym nachylenie 10Y-2Y (-0,41 p.p.) jest najniższe od czerwca 2000 roku.

Rynek długu - Jastrzębie kontratakują - 1Rynek długu - Jastrzębie kontratakują - 1

Potaniały także papiery w Europie. Krzywa niemiecka przesunęła się na głównych punktach benchmarku o +14, +15 i +12 pb., do odpowiednio 0,47% (2Y), 0,96% (10Y) i 1,17% (30Y).

Rynek długu - Jastrzębie kontratakują - 2Rynek długu - Jastrzębie kontratakują - 2

Dziś rano indeks chińskiej giełdy spadł nieznacznie, zaś kontrakty futures na indeksy akcji starego świata oraz ceny głównych surowców przemysłowych nieznacznie wzrosły. Sądzimy, że w tych warunkach powinniśmy spodziewać się stabilizacji dochodowości. W dalszej części tygodnia czeka nas publikacja danych inflacyjnych z USA, Niemiec i Chin, gdzie możemy oczekiwać przejawów osłabienia procesów inflacyjnych po ostatnich zniżkach cen surowców. Takie otoczenie powinno sprzyjać redukcjom piątkowych zwyżek dochodowości wobec powszechnych oczekiwań wejścia starego kontynentu w recesję i antycypowanie przez inwestorów publikacji słabych danych z Chin.

Reklama

 

 

SPW swoją drogą

Krajowe obligacje nie podążyły w piątek za rynkami bazowymi i skierowały się na północ. Krzywa obniżyła się na całej długości od 17 pb. na krótkim końcu (2Y) przez 16 pb. na środku krzywej (5Y) do 10 pb. na długim końcu (10Y), zamykając dzień na 6,71%, 5.98% i 5,53%. Krzywa PLN IRS zeszła nieco mniej (śr. -11 pb.). Naszym zdaniem ta piątkowa dywergencja zmian pomiędzy naszym rynkiem a strefą euro i USA obrazuje jak silnie budują się oczekiwania na złagodzenie polityki pieniężnej w przyszłym roku w kraju.

Rynek długu - Jastrzębie kontratakują - 3Rynek długu - Jastrzębie kontratakują - 3

Dziś spodziewamy się nieznacznej korekty dochodowości krajowych obligacji w ramach nadrabiania przecen UST z piątku po południu. W dalszej części tygodnia widzimy pole do powrotu do zniżek dochodowości, czemu sprzyjać powinny liczne zapowiedzi administracyjnego ograniczenia wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych w kraju oraz oczekiwane zachowanie ryków bazowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama