Polskie obligacje skarbowe podrożały. Rentowności papierów zanotowały spory spadek w porównaniu do ubiegłego tygodnia. To zasługa głównie niższego od oczekiwań odczytu inflacji, który pomógł wycenom obligacji. Także brak zmian stóp procentowych na posiedzeniu RPP oraz konferencja prezesa NBP, które potwierdziły wstrzymanie cyklu podwyżek, wspierały rosnące wyceny papierów dłużnych.
Rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 6,06% (spadek o 62 punktów bazowych w ciągu tygodnia), natomiast papiery 10-letnie zakończyły tydzień aż o 73 punktów bazowych niżej z rentownością na poziomie 6,12%. Wyceny kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) wskazują, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy stopa referencyjna wyniesie ok. 6,5% z obecnych 6,75%. Oznacza to, że rynek wycenia pierwsze obniżki stóp już w tym roku, na co należy patrzeć jednak z rezerwą, zwłaszcza w otoczeniu wysokiej niepewności i cały czas wysokich poziomów inflacji.
Rentowności polskich papierów skarbowych reagują pozytywnie (spadek rentowności przekłada się na wzrost ich cen). Przyczyną niższe odczyty inflacji i kolejne posiedzenie RPP bez podwyżki stóp procentowych. Przy obecnych poziomach inflacji nie ma jednak jeszcze przestrzeni na cięcia stóp, więc potencjał do dalszych wzrostów cen wydaje się być ograniczony, co czyni obligacje krótkoterminowe klasą aktywów o najciekawszej relacji ryzyka do zysku.
Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 05.01.2023 r.
Spadki rentowności na głównych rynkach. Dochodowość europejskich obligacji skarbowych spadła w wyniku publikacji danych mówiących o malejącej dynamice