Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: dług nadal pod presją - wyprzedaż jest kontynuowana

Obligacje: dług nadal pod presją - wyprzedaż jest kontynuowana | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od kontynuacji wyprzedaży obligacji z poprzedniego tygodnia. Amerykańska krzywa wypłaszczyła się istotnie, podnosząc się o 9 i pb. na krótkim końcu (2Y) i środku (10Y) oraz pozostając bez zmian na długim końcu (30Y).

Finalnie zamknęła dzień na 3,95%, 3,49% i 3,52%. Inwestorzy pozycjonują się pod nadchodzące środowe posiedzenie FOMC, co do którego uważamy, że niesłuszne są oczekiwania podwyżki o 100 pb. przez niektórych uczestników rynku.

Rynek długu: Dług nadal pod presją  - 1

Rynek długu: Dług nadal pod presją  - 1

W tę samą stronę podążyły papiery w Europie. Niemiecka krzywa podniosła się na głównych węzłach o 5, 3 i 3 pb. do odpowiednio 1,60% (2Y), 1,79% (10Y) oraz 1,80% (30Y). Ruch był wspierany przez budujące się oczekiwania na dalsze podwyżki EBC ze stawkami EUR FRA na wieloletnich maksimach.

Reklama

Rynek długu: Dług nadal pod presją  - 2

Rynek długu: Dług nadal pod presją  - 2

Sądzimy, że dziś obligacje pozostaną pod presją. Wspierać ją mogą zapowiedzi szwedzkiego banku centralnego sugerujące znaczącą podwyżkę stóp procentowych. Zmiana kierunku może nadejść dopiero jutro po decyzji FOMC, który naszym zdaniem nie zdecyduje się na będącą częściowo w cenach 100-punktową podwyżkę.

 

 

Względny spokój na krajowym rynku

Reklama

Zmienność na rynku SPW w poniedziałek była dosyć niska. Krzywa SPW ogółem podniosła się, ale wyłącznie symbolicznie. Krótki koniec (2Y) o 1 pb., środek krzywej (5Y) o 2 pb., a długi koniec (10Y) pozostał praktycznie bez zmian. Finalnie sesję zamknęliśmy na 6,60% (2Y), 6,51% (5Y) i 6,13% (10Y). Wczorajszy wywiad z Henrykiem Wnorowskim z RPP, jeśli miał wpływ na rynek SPW, to raczej przez hamowanie presji na zwyżki dochodowości niż zachęcanie do zakupów długu.

Rynek długu: Dług nadal pod presją  - 3

Rynek długu: Dług nadal pod presją  - 3

Dziś widzimy pole do stabilizacji cen SPW. Czynnikiem ryzyka jest prezentacja danych o płacach, tutaj kolejne po lipcowym zaskoczeni w górę mogłoby szkodzić wycenom długu.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama

Czytaj dalej