Reklama
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rzeź na kryptowalutach! Pęka bańka na bitcoinie? Naruszenie 30 tys. USD przez notowania BTC może doprowadzić do lawiny

Rzeź na kryptowalutach! Pęka bańka na bitcoinie? Naruszenie 30 tys. USD przez notowania BTC może doprowadzić do lawiny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozpoczętą od spadków w Europie poniedziałkową sesję można określić najkrócej jako odreagowanie po piątku. Reguła kciuka, że indeksy, sektory i spółki, które najsłabiej wyglądały na finiszu ubiegłego tygodnia, odbijały najsilniej, sprawdzała się z wysoką regularnością. Główne indeksy na kontynencie zamknęły się od 0,2% (IBEX) do 1,0% (DAX) wyżej, kurs EURUSD powrócił powyżej 1,19, złoto przetestowało w godzinach porannych poziom 1790 $/ou. Silna w końcówce ubiegłego tygodnia Warszawa tym razem zachowywała się neutralnie.

WIG20 spadł o 0,06%, sWIG80 o 0,18%, tylko mWIG40 zyskał 0,10%

Najsilniejsze w piątek LPP taniało o 4,3%, spadał także wyciągnięty wówczas w górę na końcówce notowań CD Projekt. O 2,49% odbijał natomiast KGHM, który miejsca w czołówce tabeli ustąpił tylko Santanderowi i Mercatorowi. Lepsze od reszty rynku zachowanie mWIG-u, jak zazwyczaj w ostatnim czasie, było uzależnione od banków –ING, Millenium i mBank wniosły do indeksu najwyższe kontrybucje.

S&P500 wzrosło o 1,40%, NASDAQ o 0,79%, a DJIA o 1,76%

W ciągu dnia dochodziło do bardzo silnych ruchów na długu skarbowym. Długi koniec rozpoczynał go na nowych minimach, by właściwie od początku rozpocząć ruch w górę. Obligacje 10-letnie zamknęły się powyżej 1,49%, a otwierające się po raz pierwszy od lutego poniżej 2% 30-latki na poziomie 2,11%. Krótki koniec przetestował piątkowe szczyty, ale bez powodzenia. Wprawdzie James Bullard utrzymał jastrzębie nastawienie, tym razem skupiając się na QE, a Robert Kaplan mówił o swoich obawach związanych z przegrzanym rynkiem nieruchomości, ale wypowiedzi Johna Williamsa o tym, że jest zbyt wcześnie, by odłączyć monetarną kroplówkę wystarczyły, by rynek uspokoił się w kwestii zbliżających się działań FOMC. Przyjęto zapewne pogląd, że dziś wtórował mu będzie w taki czy inny sposób Jerome Powell.

Jego wystąpienie będzie dziś bezwzględnie najważniejszym punktem dnia

W kontekście wczorajszych wypowiedzi członków Komitetu wzrosty na giełdach miały miejsce nieco na kredyt, choć odreagowanie na długu i walucie było naszym zdaniem uzasadnione. Przestrzegamy przed wiarą w dominujący wczoraj ton wypowiedzi („Fed dostał ostrzeżenie”, „Rynek pokazał, że obawia się błędu w polityce monetarnej”, itd.). W naszej opinii rynek pracy szybko naprawi dwa miesiące negatywnych niespodzianek, a jeżeli giełda ma rosnąć, będzie musiała oswoić się z końcem QE w pierwszej połowie przyszłego roku (zapowiedzianym już w wakacje). Przeciąganie programu przy tak silnym wzroście i tak wysokiej inflacji nosi znamiona polityki procyklicznej (najgorszy grzech organów decyzyjnych banków centralnych), szczególnie w kontekście jego wątpliwego wpływu na tempo wzrostu zatrudnienia, blokowanego głównie przez rosnące oczekiwania płacowe.

W Azji Nikkei wymazuje niemal w całości wczorajsze straty,

Reklama

większość pozostałych giełd także znajduje się na wyraźnych plusach, choć problemy z utrzymaniem przynajmniej poziomu neutralnego ma Hong Kong. Po wczorajszej rzezi pozornie dochodzą do siebie kryptowaluty, ale spodziewamy się, że to tylko chwilowy oddech. Wszystko wskazuje, że rynek rozpoczyna kolejną falę spadkową, której zasięg zapewne będzie zależał od tego, które kraje przyłączą się do chińskiej ofensywy regulacyjnej (bank centralny wezwał przedstawicieli największych banków i instytucji płatniczych, by przypomnieć im o zakazie zaangażowania w transakcje związane z kryptowalutami, podejmowane są działania, by zablokować kopalnie w bogatym w tanią energię regionie Ya’an).

Za ciekawe uważamy,

że wciąż kompletnie nie widać żadnych głosów na temat pęknięcia bańki, co, jak pisaliśmy już kilkukrotnie, może sygnalizować, że do niego doszło. Naruszenie 30 tys. USD przez notowania bitcoina mogłoby uruchomić wyprzedaż, z której rynek wyszedłby już w bardziej dojrzałej formie – takiej, w której zdobywanie pozycji przez poszczególne poważne projekty będzie odbywało się kosztem spadku cen rywali, a udział różnego rodzaju shitcoinów w wycenie całej klasy aktywów będzie marginalny.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Tematy

polska giełda kryptowalut ile kosztuje bitcoin notowania bitcoina inwestycja w kryptowaluty gdzie kupić kryptowaluty gdzie kupić bitcoina kurs kryptowalut jak inwestowac w kryptowaluty inwestowanie w kryptowaluty aktualna cena bitcoina jak kupić bitcoina bitcoin kurs kursy kryptowalut bitcoin profit jak kupić bitcoin bitcoin prognozy superwizjer kryptowaluty kryptowaluty co to bitcoin wykres bitcoin price bitcoin cena bitcoin jak zacząć bitcoin co to co to jest bitcoin kryptowaluty kursy jak kopać kryptowaluty kryptowaluty tekst spadek bitcoina koparka bitcoinkantor bitcoin bonus bitcoin podatek od kryptowalut bitcoin notowania kopanie kryptowalut portfel bitcoin notowania kryptowalut giełda Bitcoin bitcoin usd bitcoin era bitcoin kurs wykres 1 bitcoin bitcoin kurs usd gdzie kupić bitcoin kryptowaluty kurs wykop kryptowaluty wartość bitcoina kurs bitcoina wykres cena bitcoina wykres aktualny kurs bitcoina kupno bitcoina cena 1 bitcoina kalkulator bitcoina 1 bitcoin to pln kryptowaluty jak zacząć kryptowaluty podatek darmowe kryptowaluty jak kupić kryptowaluty kryptowaluty opinie kryptowaluty giełda kryptowaluty forum kryptowaluty jak zarobić co to są kryptowaluty revolut kryptowaluty w jakie kryptowaluty inwestować kryptowaluty notowania jak kupować kryptowaluty kryptowaluty tekstowo czym są kryptowaluty kryptowaluty bitcoin kurs kryptowaluty najpopularniejsze kryptowaluty jak zacząć kopać kryptowaluty ceny kryptowalut giełdy kryptowalut kalkulator kryptowalut kryptowalut koparka kryptowalut koparki kryptowalut ranking kryptowalut program do kopania kryptowalut kopalnia kryptowalut polskie giełdy kryptowalut koparka do kryptowalut kopalnie kryptowalut na czym polega kopanie kryptowalut portfele kryptowalut cena kryptowalut koparka kryptowalut o co chodzi kursy kryptowalut wykres kupno kryptowalut moon bitcoin bitcoin opinie cena bitcoin podatek od bitcoina zakup bitcoina bitcoina kurs cena jednego bitcoina najwyższa cena bitcoina przelicznik bitcoina portfel do wszystkich kryptowalut ranking giełd kryptowalut bitcoin forum kurs bitcoin wykres notowania bitcoin bitcoin giełda kopanie bitcoin wykres bitcoin koparka do bitcoina jak wykopać bitcoina najwyższy kurs bitcoina ceny bitcoina przyszłość bitcoina prognoza dla bitcoina bitcoina prognozy dla bitcoina kryptowaluty ethereum forum bitcoin free bitcoin bitcoin revolution standard bitcoina dominacja bitcoina koszt bitcoina kurs bitcoina w dolarach sekrety bitcoina cena bitcoina 2019 kopanie kryptowalut 2020 podatek kryptowaluty cena bitcoina 2018 kup bitcoina kurs bitcoina spada bitcoina co to jest kryptowaluty taconafide pit 38 kryptowaluty
Reklama

Czytaj dalej