Nic nowego się nie dzieje - uwagę przyciąga weekendowe zamieszanie na rynku kryptowalut i zagadkowa przecena BTC w nocy z soboty na niedzielę. Na głównych rynkach mamy natomiast podtrzymanie sentymentu z końca zeszłego tygodnia - dolar pozostaje słabszy, a rynki akcji oscylują blisko maksimów. Ale i też brakuje świeżych impulsów, a dzisiejszy kalendarz danych makro raczej ich nie zaoferuje. W temacie geopolityki uwagę zwraca wymiana zdań pomiędzy Rosjanami, a Amerykanami.
Główny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA przestrzegł Rosję przed skutkami ewentualnej śmierci opozycjonisty Nawalnego,
podczas kiedy szef rosyjskiego MSZ zapowiedział rychłe sankcje odwetowe na USA. Jednocześnie prasa spekuluje nt. możliwego pokazu siły na Morzu Czarnym ze strony Rosjan, gdzie ma też pojawić się przedstawiciel brytyjskiej floty, co może zapowiadać większą akcję pokazową ze strony NATO. Rynki finansowe może bardziej interesować wątek amerykańskich podatków. Jak donosi agencja Axios, Demokraci w Senacie mają być coraz bardziej skłonni do forsowania niższej stawki CIT (25 proc.), od propozycji zgłoszonej kilka tygodni temu przez prezydenta Bidena. To może zapowiadać konieczność sfinansowania wydatków infrastrukturalnych większymi emisjami na rynku długu.
EURUSD- mocne wybicie ponad poziom 1,20
Teoretycznie nowych informacji nie ma, chyba, że na plus dla euro potraktujemy doniesienia z USA, jakoby za kilkanaście dni szczepionki Johnson&Johnson miały być przywrócone do obrotu, co ułatwi też proces szczepień w Europie, gdzie preparat J&J miał być jednym z kluczowych w najbliższych tygodniach. Technicznie wybicie EURUSD przez 1,20 jest prostą konsekwencją połamania w zeszłym tygodniu kluczowego strategicznie oporu przy 1,1950.
Wykres dzienny EURUSD
Co dalej? Niskie rentowności obligacji USA, oraz oscylujące przy szczytach indeksy na Wall Street, są zachętą do rozgrywania globalnego risk-on, na czym dolar może dalej tracić. W takim układzie kluczowy dla EURUSD opór na ten tydzień to okolice 1,21, gdzie przebiega górne ograniczenie kanału spadkowego, oraz 61,8 proc. zniesienie Fibo dla struktury spadkowej z I kwartału b.r. Wydarzeniem tygodnia jest czwartkowe posiedzenie EBC, które będzie uważnie obserwowane pod kątem oceny perspektyw gospodarczych przez decydentów, którym mogły zaszkodzić przedłużające się pandemiczne restrykcje z I kwartału.
OKIEM ANALITYKA - podążanie dotychczasowym schematem...
Przy braku nowych wieści rozgrywane są dawne tematy, a brak jakichś istotnych nagłówków w serwisach informacyjnych powoduje, że determinantem stają się przesłanki płynące z analizy technicznej. Wyraźnie widać jednak, że inwestorzy opierają swoje decyzje o strategię reflacyjną, dominują ryzykowne waluty, zwłaszcza Antypody oraz korony skandynawskie. Zaraz za nimi pojawiają się funt i euro, wzmocnione istotnymi sygnałami technicznymi. W efekcie dolar jest na dobrej drodze do wymazania całego ruchu z marca. W piątek postawiłem tezę, że może być to mocno zaskakujące biorąc pod uwagę wcześniejsze przesłanki takiego ruchu. Tyle, że nadal brakuje argumentów za wyrwaniem rynków z optymistycznego podejścia - duża w tym zasługa FED, który ustabilizował amerykański dług, spełniając "życzenie" rynków sprzed kilku tygodni.