Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania kryptowalut

[Aktualizacja 26.07.2022r., 13:01:06]

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest ICON (ICX)?
  2. Jak działa platforma ICON (ICX)?
  3.  Jak działa sieć ICON?
  4. Jaki portfel (wallet) do ICON?
  5. Kurs i notowania ICON (ICX)

 

Koreańskie Ethereum

ICON (ICX) - to częściowo zdecentralizowana, wielofunkcyjna platforma oparta na technologii blockchain, posiadająca natywną kryptowalutę ICX. Projekt ma aspiracje do stworzenia jednej z największych zdecentralizowanych sieci na świecie, składającej się z mniejszych blockchainów, które są w stanie komunikować się między sobą za pomocą smart kontraktów. Wg twórców platformy, rozwój technologii blockchain jest hamowany przez zbyt wiele niekompatybilnych ze sobą sieci, dlatego też ICON stawia na rozwiązania do zastosowań biznesowych, które zapewnią możliwość komunikowania się pomiędzy niezależnymi sieciami z zachowaniem wysokiej skalowalności. Cała sieć ICON w skali makro nazywana jest Republiką ICON, zaś poszczególne sieci wspólnotami (ang. communities).

Projekt platformy ICON został stworzony przez południowokoreańską firmę fintech Dayli Financial Group, będącą m.in. operatorem giełdy kryptowalut Coinone, twórcą oprogramowania tradingowego dla firm, czy rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI). ICON potocznie nazywany jest „koreańskim Ethereum”.

Reklama

Początkowo maksymalna podaż ICX wynosiła ponad 400 mln jednostek, jednak po przejściu na własną sieć została podwojona do 800 460 000 ICX, z czego ponad 470 mln znajduje się obecnie w obiegu rynkowym.

 

Czytaj także: Bitcoin Diamond (BCD) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie 

 

 

Sprawdź bieżący kurs ICON (ICX)

Reklama

 

ICO platformy ICON (ICX)

Fundusze na rozwój platformy ICON zostały zebrane w ramach sprzedaży tokenów podczas ICO, które odbyło się 20 września 2017 r. Tokeny ICX, oparte na smart kontrakcie Ethereum (ERC20) można było zakupić za ETH, zaś maksymalna liczba zebranych funduszy (ang. hard cap) ustalona na 150 tys. ETH. Kwota ta, przeliczana na ponad 42 mln dolarów, została osiągnięta w ciągu pierwszego dnia sprzedaży, co świadczyło o dużym zainteresowaniu projektem. Ze wszystkich 400 230 000 ICX jedynie połowa przeznaczona była na publiczną sprzedaż, pozostałe 17% ulokowano w rezerwach projektu, zaś reszta (33%) trafiła do członków projektu, fundacji ICON i doradców.

Główna sieć (ang. main net) ICON została uruchomiona 20 czerwca 2018 r., tym samym rozpoczynając proces zamiany tokenów ICX wyemitowanych podczas ICO na natywną kryptowalutę sieci ICON. Zamiana tokenów miała trwać do 25 września, jednak została przedłużona o miesiąc, ze względu na dużą liczbę użytkowników, którzy wówczas nie dokonali jeszcze zamiany.

 

Jak działa sieć ICON?

Sieć ICON określana jest autorskim terminem loopchain (ang. łańcuch pętli) i posiada unikatowy algorytm konsensusu o nazwie Loop Fault Tolerance, który działa na podobnych zasadach jak Delegated Proof of Stake (DPoS). Centralnym elementem sieci ICON jest tzw. Republika ICON, oraz sieć Nexus, która skupia wszystkie niezależne od siebie sieci blockchain, nazywane wspólnotami. Każda z nich posiada swój węzeł reprezentujący (tzw. Community Representative: C-Rep), wybierany przez członków danej wspólnoty na drodze głosowania (podobnie jak w DPoS), który łączy się z Nexusem i pozwala na komunikację pomiędzy wspólnotami. Co ciekawe, każda wspólnota ma duże możliwości konfiguracji własnej niezależnej sieci, zarówno pod względem dochodzenia do konsensusu, jak i samej skalowalności. Każda ze wspólnot jest niezależna od Republiki ICON. Węzły reprezentacyjne odpowiadają za potwierdzanie transakcji w swojej wspólnocie, za co otrzymują wynagrodzenie w postaci opłat transakcyjnych w ICX.

Reklama

Sieć ICON pozwala na zawarcie transakcji pomiędzy użytkownikami w danej wspólnocie, na połączenie pomiędzy węzłami reprezentacyjnymi w obrębie Republiki, a także na połączenie i transakcje pomiędzy różnymi wspólnotami, co jest unikatową cechą ekosystemu ICON.

 

Uproszczony schemat działania sieci ICON, źródło: white paper

 

Emisja nowych jednostek kryptowaluty (ang. minting) do obiegu rynkowego jest obliczana na podstawie rocznego wolumenu handlowego ICX w obrębie Republiki ICON i może wynosić maksymalnie do 20% jego wartości.

Reklama

Wszystkie transakcje w sieci ICON posiadają stałą opłatę (ang. transaction fee), wynoszącą 0.01 ICX.

ICON jest wysokoskalowalną platformą, pozwalającą na uzyskanie przepustowości na poziomie 3 tys. transakcji na sekundę (TPS) z możliwością potrojenia tej liczby dzięki dużej konfigurowalności.

 

Jak można zarabiać na kryptowalutach?

 

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do ICON?

Fundacja ICON zapewnia dostęp do oficjalnego portfela w kilku wersjach na różne platformy. Podstawowym portfelem jest ICONex w formie wtyczki do przeglądarki internetowej Google Chrome. Oficjalny portfel mobilny ICONex dostępny jest w wersji na systemy Android oraz iOS (Apple). Jest on kompatybilny również z tokenami ERC20, po to, aby ułatwić przeprowadzenie zamiany tokenów (ang. token swap) przy przejściu na własny blockchain.

ICON jest również kompatybilny z najpopularniejszym portfelem sprzętowym (ang. hardware wallet), jakim jest Ledger Nano S, za pośrednictwem wtyczki do Chrome ICONex.

Należy pamiętać, że ICON po migracji na własną sieć nie jest już tokenem ERC20, funkcjonującym na blockchainie Ethereum, stąd też wszelkie informacje o kompatybilności z portfelami dla tokenów są nieaktualne.

 

Reklama

 

Czytaj także: Monero (XMR) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

 

Kurs i notowania ICON (ICX)

ICON jest aktualnie notowany na 14 giełdach kryptowalut, z których największy wolumen handlowy posiada giełda Binance (ok. 60% dziennego obrotu), w parach z BTC (ICX/BTC) oraz USDT (ICX/USDT). ICX jest dostępny również na takich giełdach jak Huobi, OKEx, czy gate.io, jednak płynność na nich jest marginalna. ICON jest najbardziej popularny na Dalekim Wschodzie, stąd też żadna z polskich giełd kryptowalut nie posiada go w swojej ofercie. Platforma ICON planuje również uruchomienie własnej zdecentralizowanej giełdy.

Reklama

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) ICON osiągnął 9 stycznia 2018 r., podczas kulminacji bańki spekulacyjnej altcoinów. Kurs wyniósł wówczas 12,64 dolara przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 4,5 mld dolarów, co wówczas dało projektowi miejsce w pierwszej dwudziestce rankingu kapitalizacji. Obecnie ICX znajduje się na 42. miejscu pod względem kapitalizacji, wg serwisu CoinMarketCap.

 

 

Dlaczego i jak powstał Bitcoin?

 

Czytaj więcej