Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Warren Buffett

Kolejny artykuł z cyklu ‘Reguły mistrzów inwestowania’ poświęcony jest najbardziej znanemu inwestorowi, który zresztą wciąż jest aktywny na rynkach finansowych. Rady Warrena Buffetta, znanego również jako ‘Wyrocznia z Omaha’ przeznaczone są w głównej mierze dla osób inwestujących na rynku akcji z długoterminową perspektywą inwestycyjną.

 

Sprawdź pozostałe artykuły z cyklu!

 

Reklama

Sylwetka Warrena Buffetta jest zapewne znana każdemu, kto interesuje się rynkami finansowymi, w szczególności rynkiem akcji. Buffett jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a status ten osiągnął właśnie dzięki inwestycjom na rynkach. Choć powoli zbliża się wiekiem do 90-tki (jego 90-te urodziny wypadną w 2020 roku), to cały czas jest aktywny na rynkach, głównie poprzez swoją spółkę Berkshire Hathaway, której kapitalizacja wynosi około 500 mld dolarów.

Poniżej prezentujemy 8 rad Warrena Buffetta dla początkujących inwestorów. Przed nimi należałoby jednak przytoczyć 2 najważniejsze zasady, jakimi kieruje się Wyrocznia z Omaha: „Po pierwsze, nigdy nie trać pieniędzy. Po drugie, nigdy nie łam pierwszej zasady”. Kapitał jest podstawowym narzędziem inwestora i jeśli nie będziemy go chronić, to nie mamy szans na osiągnięcie sukcesu w inwestowaniu.

 

8 rad dla początkujących inwestorów:

  1. Dywersyfikacja nie zawsze jest dobrym pomysłem

Zapewne większość spodziewałaby się, że jedną z rad Warrena Buffetta będzie pamiętanie o dywersyfikacji. Buffett wskazuje jednak na negatywne aspekty rozpraszania kapitału. Jego zdaniem, doświadczeni inwestorzy, kupujący akcje w perspektywie długoterminowej, powinni wierzyć w swoje decyzje inwestycyjne. Jeśli decydujesz się na dywersyfikację, to oznacza, że boisz się iż Twoja decyzja może być błędna. Buffett wskazuje, że dywersyfikacja z jednej strony ogranicza ryzyko całego portfela, ale ogranicza również możliwość skupienia się na każdej inwestycji z osobna. Oznacza to, że inwestor ma mniejsze możliwości w śledzeniu działań spółki, które mogą mieć wpływ na cenę akcji w długim terminie.

 

  1. Najpierw zainwestuj w siebie
Reklama

Najlepszą inwestycją według Warrena Buffetta jest edukacja i podnoszenie własnych umiejętności. Dla większości osób, które inwestują na rynkach głównym źródłem dochodów nie będą inwestycje, a wynagrodzenie za pracę. Najpierw należy więc zadbać o siebie, a w drugiej kolejności o inwestycje.

 

  1. Ufaj swoim decyzjom inwestycyjnym

Często zdarza się, że inwestorzy mają większe zaufanie do decyzji inwestycyjnych innych uczestników rynku niż do własnych. To sprawia, że podążają za radami innych inwestorów i za tłumem. Należy przezwyciężyć strach przed odpowiedzialnością za własne działania poprzez rozwijanie się, zdobywanie wiedzy i doświadczenia. To pomoże odseparować się od tłumu i odnieść sukces na rynku.

 

  1. Inwestuj tylko w to co rozumiesz

Warren Buffett to typowy przykład osoby inwestującej w wartość. Jeśli trudno jest mu ocenić wartość spółki, zrozumieć sposób w jaki generuje przychody i zyski, oraz przewidzieć jakie może osiągać wyniki w długim terminie, to nawet nie zastanawia się nad kupnem jej akcji. Na rynku istnieją tysiące spółek i chcąc wybrać te, które mogą osiągnąć sukces nie można poświęcać na analizowanie jej działalności zbyt wiele czasu. Zdaniem Buffetta inwestorzy często zbyt dużo czasu poświęcają analizie danej spółki. Jego zdaniem, jeśli nie da się szybko zrozumieć jej modelu biznesowego, to należy szukać innych okazji.

Reklama

 

  1. Upewnij się, że skupiasz się na odpowiednich informacjach

Buffett przestrzega przed przykładaniem zbyt dużej wagi do każdej informacji jaka pojawia się na temat danej spółki. Osoby, które skupiają się na każdej wiadomości mają tendencję do sprzedawania akcji, jeśli tylko pojawi się jakaś negatywna informacja na temat spółki.

 

  1. Zakup akcji to zakup części spółki

Inwestując długoterminowo na rynku akcji nie należy podchodzić do tego, jak do kupna papierka, którego wartość ma rosnąć w czasie. Stając się akcjonariuszem inwestor zostaje właścicielem części spółki. Powinien więc podchodzić do swojej inwestycji jak przedsiębiorca.

 

  1. Ucz się na swoich błędach i idź do przodu
Reklama

Rada ta ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia, również w inwestowaniu. Pomyłki inwestycyjne powinny być dla inwestora wartościową lekcją. Ważne jest więc, by nie zapominać o błędach jakie się popełniło, by nie powtórzyć ich w przyszłości. Wyrocznia z Omaha radzi, by prowadzić dziennik swoich błędów, który pozwoli nam analizować to co zrobiło się źle.

 

  1. Nie bądź day-traderem

Warren Buffett do inwestor długoterminowy, dla którego najlepszą perspektywą czasową dla inwestycji jest ‘na zawsze’. Jest przeciwnikiem aktywnego handlu ze względu na to, że generuje on duże koszty transakcyjne, które zjadają zyski. Jego podejście nie jest bezzasadne. W tym roku Buffett zwycięsko wyszedł z zakładu sprzed 10 lat, dotyczącego przedawi pasywnego inwestowania nad aktywnym (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Warren Buffett wygrał zakład dekady - ważna lekcja dla inwestorów).

Nastawienie Buffetta najlepiej opisują jego słowa:

„Jeśli nie zamierzasz trzymać akcji przez 10 lat, to nawet nie myśl nad zakupem ich na 10 minut.”

Reklama

 

Sprawdź pozostałe artykuły z cyklu 'Reguły mistrzów inwestowania'

Czytaj więcej