- Wskaźnik Buffetta osiągnął rekordową wartość
- Miara ta pozwala szybko ocenić niedowartościowanie lub przewartościowanie rynku akcyjnego
- Wskaźnik ma jednak istotne wady
Giełda dwa razy większa od gospodarki
Wskaźnik Buffetta osiągnął najwyższą wartość w historii na poziomie 209%. Innymi słowy, całkowita kapitalizacja rynku akcji w USA jest ponad dwukrotnie większa od amerykańskiego PKB.
W rezultacie, to proste narzędzie pokazuje obraz skrajnie przewartościowanego rynku akcji w USA. Jeszcze nigdy nie był on tak duży w odniesieniu do PKB Stanów Zjednoczonych.
Wcześniej, tylko raz w historii przekroczony został poziom 200%. Stało się tak w trakcie hossy w 2021 roku. Potem, korekta w 2022 roku sprowadziła go do poziomu 150%.
Źródło: Current Market Valuation.
Wskaźnik Buffetta to popularna miara, która pomaga szybko ocenić, jak duża w odniesieniu do gospodarki jest amerykańska giełda. To nic innego jak łączna kapitalizacja giełdy (na podstawie indeksu Wilshire 500) podzielona przez PKB USA.
Czytaj także: Akcje Żabki w IPO po 21,5 PLN?
Nazwa narzędzia pochodzi od słynnego inwestora Warrena Buffetta. Nie jest on jednak jego twórcą. Buffett określił niegdyś wspomniane narzędzie jako “jedną z najlepszych miar tego, gdzie w danym momencie znajdują się wyceny rynkowe". Później, legendarny inwestor wycofał się z tego stwierdzenia uzasadniając, że wiara w jeden wskaźnik może być zgubna.
Poniżej znajduje się wykres oparty na wskaźniku Buffetta, ale sporządzony tak, aby poziomymi liniami były historyczna linia trendu i pasma odchylenia standardowego. W ten sposób łatwiej dostrzec tendencje zmiany wartości w czasie i poziom przewartościowania rynku.
Źródło: Current Market Valuation.
Bieżąca wartość wskaźnika Buffetta jest odchylona od linii historycznego trendu o ponad 2 odchylenia standardowe. Według analityków wartość wyższa o jedno odchylenie standardowe wskazuje na przewartościowanie, a o dwa: na skrajne spektrum tego zjawiska. Mamy do czynienia z drugim wymienionym przypadkiem. Czy jest to jednak powód do obaw? Niekoniecznie.
Niektórzy podważają bowiem jakość wskaźnika Buffetta. Giełda powiększa się względem gospodarki, bo coraz większa liczba inwestorów ma dostęp do rynków. Po pierwsze, dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii. Po drugie, przez stopniowe znoszenie międzynarodowych barier inwestycyjnych.
Dostęp kapitału do rynku akcyjnego w USA jest obecnie znacznie łatwiejszy niż 50 lat temu. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii cała rzesza inwestorów indywidualnych może lokować swoje oszczędności na giełdzie w USA. Zagraniczne podmioty i osoby fizyczne mogą w prosty sposób inwestować na amerykańskim rynku.
Oprócz tego, wskaźnik Buffetta uwzględnia jedynie wartość rynku akcji, pomijają inne aktywa, jak np. złoto czy obligacje.
Dodatkowo, spółki notowane na giełdzie w USA prowadzą działalność na całym świecie. Uzyskują zatem dochody na większej liczbie rynków niż tylko amerykański. Tymczasem, wskaźnik PKB bierze pod uwagę wyłącznie rezultaty finansowe osiągane w Stanach Zjednoczonych.
Z kolei inni zwracają uwagę na prostotę wskaźnika oceniając ją jako zaletę. Jedna i prosta w interpretacji wartość daje szybki pogląd na to, czy giełda nadmiernie się “rozrosła”.
Czytaj także: Podatek Belki będzie ograniczony - ministerstwo finansów pracuje nad zmianami
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję