Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Poniedziałek, 28.02.2022
    1. Wtorek, 1.03.2022
    2. Środa, 2.03.2022
    3. Czwartek, 3.03.2022
    4. Piątek, 4.03.2022
  2. Garść newsów makroekonomicznych

    Poniedziałek, 28.02.2022

    O 10:00 GUS opublikuje dane o PKB za IV kw. Szybki szacunek sprzed 2 tygodni wskazał na wzrost o 7,3% r/r. Naszym zdaniem można spodziewać się nieco silniejszego wzrostu - szacujemy 7,4% r/r. Dziś poznamy też szczegóły odczytu- wstępne dane za cały rok sugerowały dość słaby wynik konsumpcji (IV kwartał w okolicach 8%) i dobry inwestycji (IV kwartał w okolicach 12%). Eksport netto hamował wzrost PKB, zapasy go podbijały.

    Z danych makroekonomicznych ze świata można rzucić okiem na hiszpańską inflację (oczekiwany wzrost HICP z 6,1% r/r do 6,8% r/r -> wyszło 7,5%) i indeks Chicago PMI w USA.

    Wtorek, 1.03.2022

    Dzień wskaźników koniunktury w przemyśle. W przypadku polskiego PMI prognozujemy wzrost z 53,9 do 55,3 pkt. (wojny na Ukrainie nie będzie jeszcze widać w indeksach). Poza polską PMI w przemyśle opublikowane zostanie również w Europie (flash dla strefy euro wskazał na lekki spadek z 58,7 do 58,4 pkt) i w Stanach (flash wskazał na wzrost z 55,5 do 57,5 pkt). Tu ciekawsze będą jednak indeksy ISM (również w przemyśle) - również oczekiwany jest wzrost wskaźnika z 57,6 do 58 pkt.

    Poza wskaźnikami koniunktury spłynie też trochę "twardych" danych. Niemcy opublikują wyniki sprzedaży detalicznej za styczeń. Poznamy też wyniki CPI ​w Niemczech i we Włoszech - w obu krajach prognozowane są wzrosty inflacji.

    Środa, 2.03.2022

    Po danych inflacyjnych z poszczególnych krajów przyjdzie czas na HICP dla całej strefy euro. Oczekiwany jest wzrost z 5,1% do 5,3% r/r. Ponadto poznamy wynik niemieckiej stopy bezrobocia za luty.

    Uwagę przykuwać będą dane o zatrudnieniu wg ADP - poprzednio odczyt sprawił sporą negatywną niespodziankę (-300 tys. ale piątkowe oficjalne dane podążyły w zupełnie odwrotnym kierunku), tym razem oczekiwany jest wzrost w drugą stronę (+300 tys. zatrudnionych). Ponadto warto śledzić wystąpienia przedstawicieli Fed (Powell, Evans, Bullard). Opublikowana zostanie również Beżowa Księga.

    Czwartek, 3.03.2022

    Tradycyjnie dwa dni po indeksach przemysłowych opublikowane zostaną wskaźniki koniunktury w usługach. Wstępne dane wskazały na znaczną poprawę indeksów PMI zarówno w strefie euro jak i w USA (finalne odczyty nie powinny wiele zmienić). Wzrostów można spodziewać się też po indeksie ISM dla amerykańskich usług (oczekiwany ruch z 59,9 pkt. do 60,5 pkt.).

    Reklama

    Ponadto poznamy zestaw danych ze strefy euro (ale dopiero za styczeń). Zaplanowane są publikacje PPI, sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia.

    W USA natomiast, poza cotygodniowymi danymi o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych, warto śledzić dane o zamówieniach w przemyśle i zamówieniach na dobra trwałego użytku. Będzie to też kolejny dzień wystąpienia J. Powella w Senacie.

    Piątek, 4.03.2022

    Na rozgrzewkę można rzucić okiem na wynik produkcji przemysłowej we Francji.

    Więcej w danych makroekonomicznych dziać się będzie jednak po drugiej stronie Oceanu za sprawą danych z rynku pracy. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 420 tys. osób (poprzednio 467 tys.). Za wzrostem zatrudnienia ma podążyć spadek stopy bezrobocia (konsensus oczekuje spadku z 4 do 3,9%).

     

    Garść newsów makroekonomicznych

    ∙ Rosja: Bank centralny Rosji podwyższył w poniedziałek główną stopę procentową z 9,5% do 20%.

    Reklama

    ∙ USA: Dane o dochodach i wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych w styczniu zaskoczyły na plus. Powyżej oczekiwań były zarówno wydatki (2,1% m/m vs oczekiwane 1,5% m/m) jak i dochody (0% vs oczekiwane -0,3% m/m).

    Kalendarz danych makroekonomicznych oraz garść newsów makroekonomicznych. Zobacz, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu  - 1Kalendarz danych makroekonomicznych oraz garść newsów makroekonomicznych. Zobacz, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu  - 1

    Kalendarz danych makroekonomicznych oraz garść newsów makroekonomicznych. Zobacz, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu  - 2Kalendarz danych makroekonomicznych oraz garść newsów makroekonomicznych. Zobacz, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu  - 2


    Ekonomiści mBanku

    Ekonomiści mBanku

    mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama