Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to jest pkb per capita

Wczorajszy dzień przyniósł zaskoczenie zarówno po stronie PKB za III kwartał jak i listopadowej inflacji. PKB wzrosło o 5,3% r/r (szybki szacunek wskazywał 5,1% r/r, konsensus: 4,8% r/r). Chociaż ten rok dobiega już końca, decydujemy się na lekką rewizję prognoz: w 2021 r. PKB naszym zdaniem wzrośnie o 5,5% r/r, a w 2022 r. nieco gorzej: 4,2% r/r. Inflacja w listopadzie wzrosła o 7,7% r/r (nasza prognoza: 7,6% r/r). Choć być może w tym roku nie uda się przekroczyć 8%, przyszłoroczna inflacja wciąż plasuje się powyżej 6%. W grudniu czekać nas będzie kolejna podwyżka stóp procentowych. Stawiamy na 25pb.

Dziś dzień przemysłowych PMI - poznamy wyniki z Polski (54,1 pkt.), krajów ze strefy euro oraz USA. We wszystkich przypadkach (poza Polską - u nas nie ma publikacji wstępnego odczytu) wstępne wyniki wskazały na poprawę przemysłowych PMI.

Za Oceanem oczekiwać będziemy także Raportu ADP (konsensus: 480 tys., poprzednio: 571 tys.), ISM dla przemysłu (konsensus: 61 pkt., poprzednio: 60,8 pkt.) oraz Beżowej Księgi.

I znów spora niespodzianka w PKB

Wynik PKB za III kwartał ponownie zaskoczył. Ponownie, bo już opublikowany 2 tygodnie temu szybki szacunek był powyżej prognoz konsensusu (5,1% r/r vs 4,8% r/r). Najnowsze dane GUS wskazały na jeszcze szybszy wzrost, czyli 5,3% r/r. To już niemal standard, że późniejsze dane pokazują wyższe tempo wzrostu niż podane wcześniej. Tak działają pro-cykliczne rewizje. Zaskoczenia robią swoje. I choć ten rok już się kończy, to wypada jeszcze trochę podnieść prognozę (5,5% wzrostu PKB jest w zasięgu). Przyszły wypada nieco gorzej: szacujemy 4,2%.

Inflacja coraz bliżej 8%

Reklama

7,7% przebiło nasze oczekiwania (7,6%). Kompozycja była jednak mniej niepokojąca niż oczekiwaliśmy, z mniejszym "ładunkiem" inflacji bazowej. Jeśli rynek paliw szybko zareaguje na spadki cen ropy naftowej, w tym roku nie zobaczymy 8% inflacji. Jeśli URE podniesie rachunki gospodarstw domowych w zakładanej przez nas skali, apogeum inflacji wypadnie jeszcze w tym roku i jesteśmy bardzo blisko. W grudniu kolejna podwyżka stóp procentowych, jednak obstawiamy, że RPP ma przestrzeń, aby zwolnić i rozciągnąć zacieśnienie w czasie. Optujemy za 25tką.

Garść newsów makroekonomicznych

Glapiński (RPP): "Jest przestrzeń do wzrostu stóp procentowych. Nie jest ona nieograniczona, bo nie możemy zdusić gospodarki z powodu możliwego wzrostu bezrobocia" Źródło: wywiad dla Gazety Polskiej, całość dostępna pod tym adresem (bez paywalla).

Gatnar (RPP): "Niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność oddziaływania na gospodarkę dokonanych już przez RPP podwyżek stóp procentowych. Moim zdaniem, ten cykl należy kontynuować. W następnych dwóch miesiącach RPP powinna zdecydować się na podwyżki po ok. 50 pb każda. Następne zmiany stóp w cyklu będą zależały od sytuacji pandemicznej w kraju oraz sytuacji na rynkach zagranicznych. Uważam, że docelowo, powinny one osiągnąć poziom ok. 2,5-3,0 proc., aby sprowadzić inflację CPI w 2023 roku w okolice górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednak trzeba pamiętać, że kanał stopy procentowej działa z opóźnieniem, stąd kolejne decyzje RPP powinny uwzględniać aktualne projekcje inflacji ". Źródło: wywiad dla PAP Biznes

Sura (RPP): "Odczyt CPI za XI wzmacnia nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej, podwyżka stóp w grudniu jest konieczna"

Reklama

Ancyparowicz (RPP): "Poziom inflacji w listopadzie jest dla mnie zaskoczeniem, nie spodziewałem się tak silnej presji inflacyjnej (...) na razie nie moge tego oceniać, wpływ na inflację miały głównie ceny energii i paliw" Źródło: Reuters

Morawiecki: "Jeżeli w II kw. 2022 r. inflacja nie będzie istotnie spadać, działania rządu w ramach tarczy antyinflacyjnej zostaną rozszerzone na kolejne kwartały (...) Tarcza antyinflacyjna zostaje dzisiaj jeszcze poszerzona. (...) Na pierwsze trzy miesiące 2022 r. obniżamy VAT na ciepło systemowe, sieciowe z 23% na 8%" - powiedział podczas konferencji prasowej Premier. Źródło: PAP Biznes

Szacujemy, że ta dodatkowa obniżka VAT obniży inflację w I kwartale 2022 roku 0 0,3pp zaś całoroczny efekt wyniesie -0,1pp.

De Keersmaecker (rzecznik Komisji Europejskiej): "Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat". Źródło: PAP Biznes

USA: Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board spadł w listopadzie do 109,5 pkt. ze 111,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 113,8 pkt.

Reklama

PKB na plus. Podwyżki cen w kraju nie zwalniają - 1

PKB na plus. Podwyżki cen w kraju nie zwalniają - 1

Powell: "Należy rozważyć zakończenie ograniczania zakupów aktywów przez amerykański bank centralny kilka miesięcy wcześniej niż oczekiwano". Źródło: PAP Biznes

Czytaj więcej