Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut pod presją stóp procentowych i danych z rynku pracy - kalendarz makroekonomiczny

|
selectedselectedselected
Kursy walut pod presją stóp procentowych i danych z rynku pracy - kalendarz makroekonomiczny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowegonotowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • W środę RPP podejmie ostatnia w tym roku decyzję z sprawie stóp procentowych NBP
  • Nadchodzący tydzień będzie obfity w odczyty z rynku pracy w USA, z których najistotniejsze będą piątkowe dane NFP
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Dolar amerykański, indeks dolara (DXY) i pary walutowe z USD (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD)

W pierwszym tygodniu grudnia kluczowe z perspektywy amerykańskiego rynku będą listopadowe odczyty z rynku pracy. W środę o godz. 14:15 poznamy raport ADP, obrazujący zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym - analitycy spodziewają się wzrostu liczby etatów o 120 000, wobec odczytu na poziomie 113 000 w październiku.

Od raportu ADP znacznie istotniejszy będzie jednak piątkowy raport NFP, publikowany przez Biuro Statystyki Pracy (godz. 14:30). Analitycy spodziewają się zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym na poziomie 170 000 nowych etatów, wobec 150 tys. odnotowanych w poprzednim miesiącu. Oczekiwany wzrost wynagrodzenia godzinowego w skali roku to 4 proc. rdr (wobec 4,1 proc. rdr w październiku).

Reklama

Z danych dotyczących amerykańskiego rynku pracy warto również wymienić raport JOLTS za październik, który zostanie opublikowany we wtorek o godz. 16:00. jest to szczegółowy odczyt na temat liczby miejsc pracy, nowych etatów i zwolnień pracowników oraz statystyk dotyczących bezrobotnych szukających zatrudnienia.

Oczekiwana liczba nowych miejsc pracy w październiku to 9,4 mln, wobec 9,55 mln we wrześniu.

Z innych danych warto wymienić także wtorkowy odczyt indeksu ISM dla sektora usługowego w USA (godz. 16:00) - analitycy spodziewają odczytu na poziomie 52 pkt., wobec 51,8 pkt. w październiku.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w listopadzie 2023 - co dalej z dynamiką cen?

 

Polski złoty (PLN) - pary walutowe USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN

Przyszły tydzień będzie dość ubogi pod względem odczytów makroekonomicznych z Polski. Kluczowym wydarzeniem będzie jednak środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych (zostanie ogłoszona najprawdopodobniej po godz. 15:00, jak zazwyczaj). Biorąc po uwagę wstępny odczyt inflacji za listopad (6,5 proc. rdr) i ostatnią projekcję NBP, która nie zakłada dojścia do górnych widełek celu inflacyjnego nawet w 2025 roku (przy obecnych stopach procentowych), trudno liczyć na kolejną, trzecią w tym cyklu obniżkę stóp procentowych. Jak uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk - przynajmniej do marca przyszłego roku stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian.

Reklama

W czwartek o godz. 15:00 rozpocznie się natomiast konferencja prasowa prezesa NBP po grudniowym posiedzeniu Rady.

 

 

Strefa euro (pary walutowe: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF)

W piątek o godz. 8:00 poznamy finalne dane na temat listopadowej inflacji w Niemczech - wstępne odczyty okazały się niższe od oczekiwań: CPI wyniósł 3,2 proc. rdr, natomiast HICP 2,3 proc. rdr.

W czwartek o godz. 8:00 opublikowane zostaną październikowe dane na temat produkcji przemysłowej w Niemczech - analitycy spodziewają się wzrostu o 0,4 proc. mdm, po spadku o -1,4 proc. mdm we wrześniu.

W czwartek o godz. 11:00 opublikowane zostaną ostateczne odczyty PKB w strefie euro za trzeci kwartał.

 

Dolar australijski (AUD/USD, EUR/AUD, GBP/AUD)

Reklama

We wtorek o godz. 4:30 ogłoszona zostanie decyzja RBA w sprawie stóp procentowych w Australii. Po ostatniej podwyżce stóp procentowych o 25 pb. w listopadzie analitycy spodziewają się utrzymania stóp na obecnym poziomie (4,35 proc.), choć po ostatniej decyzji możliwe jest zaskoczenie.

 

Czytaj również: Recesja i gwałtowne obniżki stóp w USA - analitycy ostrzegają rynkowych optymistów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama