Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej ze stopami procentowymi w strefie euro? Będzie podwyżka EBC? Jak zareaguje kurs euro (EUR)? Analizujemy wypowiedzi ekonomistów

Co dalej ze stopami procentowymi w strefie euro? Będzie podwyżka EBC? Jak zareaguje kurs euro (EUR)? Analizujemy wypowiedzi ekonomistów | FXMAG INWESTOR
Unsplash.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejski Bank Centralny 14 września przedstawi swoją decyzję monetarną, a kluczową kwestią obserwowaną przez rynki będzie poziom stóp procentowych. O tym, czy zostaną one podniesione, dowiemy się z komunikatu o godzinie 14:15. W oczekiwaniu na decyzję, zebraliśmy prognozy przygotowane przez ekonomistów 9 dużych banków inwestycyjnych. Zgody wśród nich nie ma.

 

Znamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego! Zobacz ile wynosić będą stropy procentowe EBC

 

  • Jeśli dojdzie do podwyżki stopy procentowej o 25 pb, to stopa depozytowa osiągnie najwyższy poziom od czasu jej powstania w 1999 roku
  • Ankiety Reutersa i Bloomberga wśród ekonomistów dużych inwestytucji wskazują nieznacznie na wstrzemięźliwość EBC w czwartek
Reklama

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

 

Czy stopy procentowe w strefie euro zostaną podniesione 14 września? Ekonomiści banków przedstawili prognozy

Reklama

W tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej Europejski Bank Centralny podniósł podstawową stopę procentową (MRO) już 9-krotnie do poziomu 4,25%. Wcześniej, w latach 2016-2022 EBC utrzymywał ją na poziomie 0%.

Czwartek, 14 września, to czas na kolejną decyzję EBC. Rynki, analitycy i uczestnicy rynku są podzieleni w swoich przewidywaniach. Poniżej zebraliśmy prognozy przygotowane przez analityków 9 dużych banków inwestycyjnych: 7 spośród nich nie spodziewa się zmiany stóp procentowych, a tylko 2 oczekują ich podniesienia.

 

Commerzbank - stopy bez zmian

"Ze względu na słabą gospodarkę i tendencję spadkową stopy inflacji, EBC raczej nie podniesie swoich kluczowych stóp procentowych, a stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niezmienione na kolejnych posiedzeniach. To samo dotyczy nadchodzącego roku, ponieważ inflacja bazowa prawdopodobnie okaże się uparta, szczególnie w sektorze usług. Innymi tematami mogą być zakończenie programu pandemicznego programu zakupu aktywów z rynku (PEPP), chociaż jest mało prawdopodobne, aby zapadły jakiekolwiek decyzje w tej sprawie."

 

Danske Bank - podwyżka o 25 pb, ale ostatnia

Reklama

"Oczekujemy, że EBC dokona już ostatniej podwyżki stóp o 25 pb ze względu na wciąż zbyt silną dynamikę inflacji i prognozowaną inflację powyżej celu. Spodziewamy się również przyspieszenia zakończenia procesu pełnej reinwestycji PEPP, który jest obecnie planowany na 24 grudnia."

Zobacz również: Kurs polskiego złotego jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński

 

Deutsche Bank - stopy bez zmian

"Nasi ekonomiści od wielu miesięcy nerwowo utrzymują swoje wezwanie do utrzymania stopy depozytowej na poziomie 3,75% i w związku z tym uważają, że EBC pozostanie bez zmian. Jednak nawet jeśli nie dojdzie do podwyżki w tym tygodniu, nie należy spodziewać się żadnych oznak co do tego, że Rada miałaby być przekonana, iż jest to ostatnia podwyżka. Pozostaje wiele niepewności co do inflacji w strefie euro, podczas gdy PKB znajduje się w niemal stagnacji od jesieni ubiegłego roku."

 

ING - podwyżka stóp o 25 pb, choć to trudna prognoza

To szczególnie trudne do przewidzenia, ale spodziewamy się, że EBC podniesie dziś stopy o 25 pb. Rynki wyceniają 65% prawdopodobieństwa podwyżki (...). Jednak pełne 25 pb jest uwzględnione do końca roku i Lagarde będzie trudno przekonać rynki, że EBC może podnieść stopy jeszcze wyżej.

 

Nordea - Rada wstrzyma się z decyzją

EBC jest rozdarty między tym, czy ponownie podnieść stopy procentowe, czy też nie. Uważamy, że Rada Prezesów wstrzyma się z decyzją, ale zasygnalizuje gotowość do podjęcia dalszych działań na nadchodzących posiedzeniach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zarówno prognozy inflacji, jak i wzrostu mogą zostać skorygowane w dół.

 

Rabobank - zdecydowanie nie będzie podwyżki

Czwartkowa decyzja będzie trudna. Zdecydowanie opowiadamy się za tym, że EBC utrzyma stopy na obecnym poziomie, choć mogą nastąpić kolejne podwyżki. Perspektywy wzrostu pogarszają się, a nadmierne zacieśnienie polityki staje się realną możliwością. Inflacja pozostaje jednak wysoka, a zatem szanse na kolejną podwyżkę są czymś więcej niż tylko niepewnym scenariuszem. Oczekujemy, że EBC pozostawi stopy procentowe bez zmian. Widzimy niewielkie ryzyko podniesienia stopy rezerw obowiązkowych na tym posiedzeniu.

Reklama

 

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących EBC przed decyzją 14 września

Źródło: Trading Economics, EBC

 

SocGen - stopy nie będą podniesione

"Oczekujemy, że słabnące dane pozwolą EBC na wstrzymanie się z decyzją do czasu oceny kolejnych danych. Nie oczekujemy jednak, że EBC zrezygnuje ze swojego jastrzębiego nastawienia, zanim nie będzie w pełni jasne, że cel 2% może zostać osiągnięty w odpowiednim czasie, i spodziewamy się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku, prawdopodobnie w grudniu, i więcej QT na początku przyszłego roku."

Zobacz także: Inflacja w Szwecji – dane za sierpień. Jak reaguje kurs korony szwedzkiej?

 

TDS - stopy bez zmian, ale to nie koniec

Reklama

"Podczas gdy podwyżka i utrzymanie stóp są niemal równie prawdopodobne, oczekujemy, że EBC utrzyma stopę depozytową na niezmienionym poziomie 3,75% na wrześniowym posiedzeniu. Uważamy również, że będzie to oznaczać koniec cyklu zacieśniania, chociaż nadal istnieje ryzyko październikowej podwyżki. Jesteśmy neutralnie nastawieni do EURUSD przed posiedzeniem EBC, podkreślając połączenie rozciągniętego pozycjonowania USD i krótkoterminowych wycen oraz łagodniejszego tła w Chinach."

 

Wells Fargo - EBC utrzyma stopy

"Oczekujemy, że decydenci EBC utrzymają stopy procentowe na stałym poziomie 3,75%. Jednocześnie mogą oni zapewnić sobie elastyczność w zakresie podnoszenia stóp na przyszłych posiedzeniach w zależności od ewolucji danych, zwłaszcza inflacji bazowej i superbazowej. To umiarkowanie jastrzębie nastawienie powinno również powstrzymać decydentów EBC przed zbyt szybkim poluzowaniem polityki pieniężnej. W tym celu niedawno skorygowaliśmy nasz profil prognozy EBC, aby odzwierciedlał nastawienie "wyżej na dłużej". Obniżki stóp procentowych prawdopodobnie rozpoczną się w połowie 2024 r., a kiedy już się rozpoczną, spodziewamy się bardziej stopniowego tempa luzowania niż w poprzednich wersjach naszych prognoz EBC."

 

Ankiety Reuters i Bloomberg

Co ciekawe, ankiety przygotowane przez dwie najpopularniejsze biznesowe agencje prasowe przyniosły podobne rezultaty. W przypadku ankiety opracowanej przez Bloomberga wśród 49 analityków, 26 nie spodziewa się żadnych zmian, a 23 oczekuje podwyżki stopy procentowej o 25 pb.

Reklama

Z kolei w badaniu przeprowadzonym przez Reutersa, 39 z 69 ankietowanych ekspertów zakłada, że EBC nie podniesie stóp dalej. Pozostałe 30 stwierdziło, że Rada Prezesów EBC podniesie ją o 25 pb do 4%.

Zobacz także: Kurs euro przebije kolejną ważną granicę! Tak prognozuje znany bank

 

Co z kursem euro?

Kurs euro do dolara 14 września rano wzrasta o skromne 0,1% do 1,074  USD w oczekiwaniu na decyzję EBC. Analitycy ING Economics spodziewają się wzrostu notowań pary po ogłoszeniu postanowień banku centralnego.

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w dniu 14.09.2023

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

“Uważamy, że najbardziej optymistyczny wynik dla euro, zwłaszcza pod względem trwałości rajdu euro po bardzo krótkim okresie, wymagałby zjednoczonego frontu w zakresie zależności od danych i/lub otwartości na przyspieszenie zacieśniania ilościowego. W przeciwnym razie - i jest to nasz podstawowy scenariusz - spodziewamy się, że skok kursu EUR/USD po spotkaniu zatrzyma się w okolicach 1,0800/1,0830 USD (jeśli nie spadnie poniżej tych poziomów) i stopniowo będzie oddawał zyski, ponieważ dynamika dolara pozostanie solidna.” - stwierdzili analitycy ING.

Zobacz także: Inflacja w USA w sierpniu – wzrost cen przebił oczekiwania analityków, a kursy walut szaleją

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama

Czytaj dalej