W opublikowanej wczoraj aktualizacji prognoz Komisja Europejska (KE) obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Unii Europejskiej (UE) oraz strefy euro w porównaniu z prognozami z maja. Według KE wzrost gospodarczy w krajach UE w 2023 wyniesie 0,8% (wcześniej 1%) oraz 1,4% w 2024 (wcześniej 1,7%). W strefie euro prognoza wzrostu na ten rok została obniżona do 0,8% (poprzednio 1,1%), a na 2024 rok do 1,3% z 1,6%.
Rewizja prognoz wzrostu gospodarczego została uzasadniona słabszymi wynikami gospodarczymi w 1poł23 w związku z osłabieniem popytu krajowego, w szczególności konsumpcji. W ocenie KE perspektywy na najbliższe miesiące kształtują się niekorzystnie we wskaźnikach wyprzedzających, zwłaszcza w przemyśle. Jednocześnie wygasa koniunktura w usługach, pomimo solidnego sezonu turystycznego w wielu częściach Europy. KE odnotowała, że ostre spowolnienie kredytu dla gospodarki świadczy o działaniu zacieśnienia w polityce pieniężnej i będzie to kontynuowane w 2024. Odbicie wzrostu w przyszłym roku ma wynikać z odbudowy dochodów realnych w związku z obniżeniem inflacji.
KE spodziewa się szybszej dezinflacji niż zakładała kilka miesięcy temu. W UE inflacja HICP w 2023 jest prognozowana na 6,5% (wcześniej 6,7%), natomiast w przyszłym roku na 3,2% (wcześniej 3,1%). Dla strefy euro zmiany są podobne (rewizja do 5,6% w br. z 5,8% oraz 2,9% w 2024 zamiast 2,8%). Nieznaczne odbicie inflacji w 2024 wynika z uporczywości presji cenowej w usługach oraz spodziewanego wzrostu światowych cen ropy naftowej.
Wśród czynników ryzyka i niepewności, KE wskazała na rosyjską wojnę na Ukrainie i utrzymujące się napięcia geopolityczne. Zacieśnienie w polityce pieniężnej może mocniej wpłynąć na aktywność gospodarczą w UE. KE wspomniała również o ryzykach klimatycznych, co dobrze ilustruje bezprecedensowa skala pożarów lasów i powodzi latem tego roku.
ONZ: Wycofanie się Rosji z umowy zbożowej powoduje wzrost cen żywności
Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ds. praw człowieka C. Turk skrytykował władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz ataki na instalacje zbożowe w Odessie i innych miejscach, które spowodowały wzrost cen żywności w wielu krajach rozwijających się.
Podpisana w lipcu przy udziale ONZ i Turcji umowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów przez Morze Czarne, co pozwoliło obniżyć ceny żywności o ponad 20% na całym świecie. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż.
Niewielki wzrost stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii w lipcu
Zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia wzrosła w lipcu w Wielkiej Brytanii do 4,3% z 4,2% w czerwcu. Wzrost wynagrodzeń z wyłączeniem bonusów także był zgodny z konsensusem. Płace (3M) zwiększyły się o 7,8%r/r tj. w takim samym tempie jak miesiąc wcześniej.
Dziś dane o zaufaniu w małych firmach w USA, ZEW z Niemiec oraz raport z brytyjskiego rynku pracy za lipiec
Dziś poznamy odczyt indeksu zaufania małego biznesu NFIB w USA w sierpniu (nasza prognoza 92,2pkt., konsensus 91,3pkt., poprzednio 91,9pkt.) oraz indeks nastrojów inwestorów instytucjonalnych ZEW za wrzesień w Niemczech.
Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję