Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj opublikowane zostały najnowsze projekcje NBP. Perspektywy inflacji CPI, względem prognoz marcowych, idą w górę na ten i przyszły rok, wg centralnej ścieżki z 10,8% do 14,2% w ’22 oraz z 9% do 12,3% w ’23. Mniej więcej takie poziomy dedukowaliśmy na podstawie ubiegłotygodniowej informacji po lipcowym posiedzeniu RPP.

Nieco zamieszania wprowadza ścieżka inflacji, wg której CPI w 4Q’22 i 4Q’23 będzie na poziomie odpowiednio 17,9% r/r oraz 18,8% r/r, co wydaje się niespójne z wcześniejszymi komentarzami przedstawicieli NBP (szczyt inflacji prawdopodobnie w tegoroczne wakacje). Wg nas to techniczne niuanse. NBP zakłada odwrócenie tarczy antyinflacyjnej w listopadzie br. co prowadzi do wyskoku CPI z końcem ’22. Pośrednio odniósł się do tego szef DAiBE NBP P. Szpunar, który mówi o prawdopodobnym szczycie inflacji w wakacje br., ale przy założeniu utrzymania tarczy do końca ’23. Punktowe prognozy na przyszły rok dla inflacji są obarczone ogromnymi czynnikami ryzyka, w tym głównie potężną niewiadomą po stronie wzrostów cen energii, działań rządu by mitygować presje cenowe (przedłużenie tarcz?, inne?). Do tego dochodzi duża niepewność w otoczeniu zewnętrznym (wojna w Ukrainie, co z odżywającą pandemią?, jak mocne chłodzenie globalnej gospodarki?). Summa summarum uważamy, że prognoza ścieżki CPI zawartej w projekcji NBP jest dość wyważona.

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia  - 1

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia  - 1

Inflacja CPI w projekcji spada do 4,1% w ’24 wg NBP z poziomem 3,5% w 4Q’24. Jeśli dodamy, że prognozy zostały sporządzone przy założeniu głównej stopy na poziomie 6% widać, że NBP musi jeszcze zacieśniać politykę monetarną, aby zwiększyć szanse na sprowadzenie CPI w okolice celu w perspektywie 2024/25. Jednocześnie uważamy, że jest znacznie bliżej niż dalej do końca cyklu, gdyż NBP potwierdza powszechne już oczekiwania szybkiego chłodzenia gospodarki (PKB zaledwie +1,4% w ’23). Po lekturze projekcji nadal widzimy potencjał do kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Spodziewamy się ich wzrostu do 7,5%, zakładając ruchy po 50 p.b. we wrześniu i październiku.

Reklama

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia  - 2

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia  - 2

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama

Czytaj dalej