Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: PKB w USA spadł w 2q22 o -0,9%, czyli techniczna recesja za oceanem potwierdzona

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: PKB w USA spadł w 2q22 o -0,9%, czyli techniczna recesja za oceanem potwierdzona | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

PKB spadł w 2q22 o -0,9% saar (kons. 0,5%), po spadku o 1,6% saar w 1q22, co oznacza, że amerykańska gospodarka od początku roku znajduje się w technicznej recesji. Do ujemnej dynamiki PKB przyczynił się przede wszystkim duży spadek prywatnych zapasów (głównie w handlu detalicznym i samochodami), spadek inwestycji niemieszkaniowych oraz wydatków publicznych, które nie w pełni zostały zrekompensowane przez wzrost konsumpcji prywatnej i eksportu netto. Zapasy „ścięły” z dynamiki saar aż 2pp, z kolei konsumpcja prywatna podbiła ją o 0,7pp, a eksport netto o 1,4pp.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 1

W ujęciu „europejskim” wczorajsze dane wskazują, że dynamika PKB spowolniła do 1,6% r/r z 3,5% r/r w 1q22, a w ujęciu kwartalnym do -0,2% q/q z -0,4% q/q. Konsumpcja prywatna (PCE) wzrosła o 0,3% q/q wobec 0,5% q/q w 1q22, przy czym rosły tylko wydatki na usługi przy spadkach wydatków na towary. Realny wzrost wydatków o 0,3% q/q w 2q22 implikuje, że publikowane dzisiaj dane o wydatkach Amerykanów w czerwcu wskażą na ich stagnację w ujęciu realnym względem maja. Implikacje technicznej recesji dla ewentualnego ograniczenia skali zaostrzania polityki pieniężnej w USA będą najprawdopodobniej ograniczone. W czwartek prezes Fed J.Powell stwierdził, że nie uważa by USA znajdowały się obecnie w recesji, ponieważ wiele obszarów gospodarki radzi sobie zbyt dobrze, szczególnie rynek pracy. Podobną narrację, o różnicy pomiędzy recesją a techniczną recesją, wykorzystuje Biały Dom. W USA recesja jest oficjalnie wyznaczana przez NBER, który (miękko) definiuje recesję jako „znaczący spadek aktywności gospodarczej, rozproszony w całej gospodarce, trwający dłużej niż kilka miesięcy”. Można więc zakładać, że FOMC ograniczy skalę zacieśniania monetarnego, dopiero kiedy jego zdaniem zdecydowana większość danych gospodarczych znacząco się pogorszy.

 

EUR:

Wskaźnik koniunktury ESI w lipcu znacząco spadł do 99,0 pkt. (kons: 102,0) ze 103,5 pkt. w czerwcu. Spadki dotyczyły wszystkich analizowanych segmentów gospodarki, a najsilniejsze dotknęły przemysł i konsumentów. Patrząc na same poziomy, to najsłabsze nastroje panują wśród konsumentów. W przypadku Polski wskaźnik ESI obniżył się do 92,5 pkt. z 95,7 pkt. w czerwcu (poziom 100 = średnia za lata 2000-2021), a najbardziej osłabiły się wskaźniki w handlu, przemyśle i nastroje konsumenckie. Dane pozostają niespójne z wynikami podobnych ankiet GUS, przy czym w największym stopniu różnice widać w przypadku wskaźników koniunktury konsumenckiej (wg GUS historycznie nisko, wg KE „tylko” nisko). Kwartalne dane o koniunkturze sugerują, że w UE nieco osłabła dotkliwość ograniczeń podażowych (niedobór komponentów i sprzętu) w przemyśle, co w połączeniu z oczekiwaniami osłabienia popytu przyczynia się do spadku oczekiwań firm przemysłowych odnośnie do cen sprzedaży w przyszłości.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 3

 

GER:

Inflacja CPI w lipcu drugi miesiąc z rzędu spadła i wyniosła, wg wstępnych danych, 7,5% r/r (kons: 7,5% r/r) wobec 7,6% r/r w czerwcu. Spadek inflacji CPI wynikał przede wszystkim z działań administracyjnych – obniżek podatków od paliw i promocyjnych cen biletów kolejowych (m.in. w ramach komunikacji regionalnej) za 9 EUR. W lipcu silnie rosły natomiast ceny żywności (2,3% m/m, przy wzorcu sezonowym 0,3% m/m). Mocny wzrost cen żywności zwiększa ryzyko, że w podobnym kierunku zmierzać będą ceny w tej kategorii w Polsce. Zaskoczeniem w danych lipcowych był natomiast duży wzrost inflacji HICP, która wyniosła 8,5% r/r (kons. 8,1% r/r) wobec 8,2% r/r w czerwcu. W ciągu miesiąca indeksy cenowe CPI i HICP wzrosły odpowiednio o 0,9% m/m i 0,8% m/m, a różnice w kierunkach zmian dynamik rocznych wynikają z nieco innej struktury koszyka (m.in. wpływu zmian cen zorganizowanych wakacji) oraz (być może) dostosowań sezonowych niemieckiego urzędu statystycznego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 4

 

HUN:

Reklama

MNB podwyższył tygodniową stopę depozytową o 100pb do 10,75%, która tym samym zrównała się ze stopą bazową, zgodnie z zapowiedzią MNB po wtorkowym posiedzeniu decyzyjnym, na którym podniesiono stopę bazową właśnie do 10,75%.

 

USA:

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu wyniosła 256 tys. W górę o 10tys. (do 261 tys.) zrewidowano też dane za wcześniejszy tydzień. Średnia 4-tyg. liczba nowych wniosków od połowy marca systematycznie rośnie, ale jak na razie nie znajduje to odzwierciedlenia we wzroście stopy bezrobocia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Techniczna recesja w USA potwierdzona - 5

 

POL:

Według stanu na 27 lipca pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu na podstawie specustawy 358 tys. uchodźców z Ukrainy. Jest to górne ograniczenie liczby pracujących uchodźców, ponieważ są to tylko dane o podjęciu zatrudnienia (te osoby mogą już nie pracować lub zmienić pracę). EUR: Prezes Banku Włoch I.Visco ostrzegł, że istnieje ryzyko recesji w strefie euro i Rada Prezesów EBC powinna rozpocząć na ten temat dyskusję. I.Visco nie odpowiedział na pytanie o reakcję EBC na kryzys polityczny we Włoszech, twierdząc, że EBC nie angażuje się w politykę. POL: Według przygotowanego przez rząd projektu rozporządzenia podnoszącego płacę minimalną od stycznia 2023 do 3383 PLN, a od lipca 2023 do 3450 PLN małe i średnie firmy poniosą dodatkowy koszt w wysokości 12,5 mld PLN, a duże 2,3 mld PLN.

Reklama

 

POL:

 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej M.Maląg powiedziała, że współczynnik waloryzacji rent i emerytur w marcu 2023 może wynieść ok. 10% lub nieco wyżej.

 

POL:

Rzecznik rządu P.Muller poinformował, że na początku września przedstawione zostaną propozycje rozwiązań osłonowych w obszarze ciepła systemowego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama