Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.49
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb poszczególnych stanów usa

W tym tygodniu rynki walutowe zdominowały wyniki ze Stanów Zjednoczonych. Spośród nich najważniejsze było spotkanie FED i wyniki PKB. Według wstępnych szacunków produkt krajowy brutto w II kwartale wzrósł o 6,5% w ujęciu rocznym, przekraczając tym samym poziom sprzed wybuchu pandemii. To pokazuje, że ożywienie gospodarcze w USA jest znacznie szybsze niż w strefie euro, gdzie przyśpieszenia wzrostu PKB możemy się spodziewać dopiero w drugiej połowie roku. Jednocześnie wyraźnie widać, że gospodarka amerykańska wychodzi z kryzysu szybciej niż w 2008 r.

W związku z obecną sytuacją amerykański FED rozważa zmniejszenie miesięcznych zakupów papierów wartościowych

Należy jednak zauważyć, że wspomniane ożywienie wynika również z ogromnego bodźca fiskalnego, który prowadzi do szybkiego wzrostu zadłużenia USA. Z ważnych danych ze strefy euro warto wspomnieć o wynikach inflacji w Niemczech, która wzrosła o 3,8% rok do roku, przewyższając oczekiwania rynku. Analizując ożywienie gospodarcze, sytuację na lokalnym rynku pracy i szybki wzrost inflacji można wnioskować, że Niemcy będą potrzebować innej polityki pieniężnej niż jest obecnie zalecana przez EBC.

W tym tygodniu kurs polskiej waluty znacząco się nie zmienił

Na koniec tygodnia para walutowa PLN/EUR oscylowała na poziomie 4,58. Natomiast eurodolar nieznacznie wzrósł i w piątek rano był notowany na poziomie 1,189 USD/EUR.

Czytaj więcej