Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Płaszczenie krzywych w strefie euro. Dochodowości zaliczają solidny dołek

|
selectedselectedselected
Płaszczenie krzywych w strefie euro. Dochodowości zaliczają solidny dołek | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po wczorajszym posiedzeniu EBC krótki koniec europejskich obligacji podniósł się, natomiast długi obniżył. Pierwszy jest reakcją na podwyżkę stóp, drugi na wprowadzony nowy instrument banku TPI. Warto odnotować, że zmiany nie były jednolite.

O ile krótkie końce krzywych państw północy podniosły się od 2 do 5 pb., tak krótkie końce południa wzrosły od 8 (Hiszpania) do 19 pb. (Włochy). W przypadku krzywej niemieckiej zmiany na głównych węzłach krzywej wyniosły +5, -4 i -6 pb. do odpowiednio 0,66% (2Y), 1,22% (10Y) i 1,40% (30Y).

Po drugiej stronie Oceanu z kolei przeważały obawę o kondycję tamtejszej gospodarki. W niepokojąco wzrostowym trendzie pozostają ostatnio nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, które dokładają do pieca recesyjnej wycenie akcji i obligacji. Krzywa UST obniżyła się prawie równolegle o śr. 7 pb. do odpowiednio 3,17% (2Y), 2,97% (10Y), 3,11% (30Y).

Dziś rano rynki akcji w Azji pozostają względnie stabilne po porannych wzrostach. Po słabych odczytach danych PMI z Eurostrefy spodziewamy się zniżek dochodowości wzdłuż całych krzywych. Dobre tło dla tych zmian stanowić będą wczorajsze publikacje słabszych niż oczekiwano danych wskaźnika Conference Board z USA.

Płaszczenie krzywych w strefie euro. Dochodowości zaliczają solidny dołek - 1Płaszczenie krzywych w strefie euro. Dochodowości zaliczają solidny dołek - 1

Reklama

 

Dochodowości nurkują po słabych danych z krajowej gospodarki

SPW umocniły się wczoraj piątą sesję z rzędu po publikacji kiepskich odczytów o sprzedaży detalicznej i budownictwie. Krótki koniec (2Y) obniżył się o 63 pb. do 7,10%, środek krzywej (5Y) o 38 pb. do 6,53%, a długi koniec (10Y) o 40 pb. do 6,10%. W tę samą stronę podążyła krzywa PLN IRS, ale zauważalnie mniej (śr. -23 pb.), wypadkowo kolejną sesję obniżając marże ASW (w przypadku 2Y już ponownie poniżej zera). W całkowitym odwrocie znajdują się także stawki PLN FRA, który zanegowały wszystkie wzrosty od maja, naszym zdaniem wyznaczając faktyczny punkt zwrotny wyceny szczytu podwyżek.

Płaszczenie krzywych w strefie euro. Dochodowości zaliczają solidny dołek - 2Płaszczenie krzywych w strefie euro. Dochodowości zaliczają solidny dołek - 2

Dziś spodziewamy się realizacji zysków z wczorajszych dość imponujących wzrostów krajowych obligacji. Sądzimy, że inwestorzy powrócą do trendu umocnienia SPW z początkiem przyszłego tygodnia. Dzisiejsze kiepskie indeksy PMI stanowią jednak czynnik ryzyka dla tego scenariusza.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama