- Niemal wszystkie wskaźniki rynku akcji w USA są w “czerwonym” położeniu
- Jednak w krótkim terminie wyceny nie zawsze mają znaczenie
- Jaka jest prognoza stopy zwrotu z inwestycji w akcje USA? Sprawdź szacunki Bank of America
Akcje w USA są zbyt drogie? Niemal wszystkie wskaźniki mówią, że tak
Giełda akcji w USA wygląda drogo. Na 20 podstawowych wskaźników, które regularnie przewijają się w cyklicznych analizach ekspertów Bank of America, w przypadku 19 zapalone jest “czerwone światło”.
“Indeks S&P 500 pozostaje statystycznie drogi pod względem niemal każdego wskaźnika. Jest statystycznie drogi w 19 z 20 śledzonych przez nas wskaźników” - czytamy w analizie Bank of America.
Są to wskaźniki, które porównują bieżące wartości do danych historycznych z ostatnich kilkudziesięciu lat. W przypadku niektórych metryk, brane są pod uwagę nawet dane sprzed ponad 100, a nawet 190 lat.
Tabela: Amerykański indeks S&P 500 jest zbyt drogi według wycen 19 z 20 wskaźników, które regularnie śledzi Bank of America.
Źródło: FactSet, Bloomberg, Bank of America, Compustat, First Call.
“Indeks S&P 500 notowany jest przy wskaźniku forward P/E na poziomie 21 pkt. w porównaniu do zaledwie 14 w przypadku akcji europejskich. Stanowi to 52% premię i jest bliskie rekordowych poziomów” - czytamy.
Według Bank of America, akcje amerykańskich spółek o dużej kapitalizacji są drogie w porównaniu z indeksami z innych regionów geograficznych.
“Większość (20 z 24) branż w składzie S&P 500, reprezentujących około 80% kapitalizacji rynkowej S&P 500, notowana jest z premią w stosunku do europejskich odpowiedników”
Jednak czy to, że wysokie wartości wskaźniki wskazują na przewartościowanie S&P 500 oznacza, że giełdę akcji w USA czeka rychły krach? Niekoniecznie. Po pierwsze, giełda mogła się zmienić. Po drugie, przewartościowanie praktycznie nie ma znaczenia w krótkim terminie, ale za to ma kolosalne w długim.
Z analizy przeprowadzonej przez Bank of America wynika, że poziomy wycen w krótkim terminie mają marne znaczenie. Jednak w długim terminie, to jest co najmniej 10 lat, są kluczowe. Spójrzmy na wykres poniżej:
Zobacz także: Klimat uderzy w nasze pieniądze. Każdy z nas zapłaci 16 tys. PLN rocznie przez szkody klimatyczne
Wykres: “Wyceny mają niewielkie znaczenie w krótkim terminie, ale są niemal wszystkim co ma znaczenie w długim terminie” - Bank of America.
Źródło: Bank of America, Haver Analytics, FactSet.
“Wycena ma niewielkie znaczenie w perspektywie krótkoterminowej, ale jest prawie wszystkim, co ma znaczenie w perspektywie długoterminowej” - skomentowali ekonomiści z Bank of America.
Giełda zmienną jest. To nie ten sam S&P 500, co sprzed lat
Analitycy z Bank of America zwrócili uwagę na to, że indeks S&P 500 jest po prostu innym indeksem, innego rynku, niż jeszcze 20 lat temu.
“Ale czy ta matematyka ma sens? Dzisiejszy indeks jest daleki od siebie samego z lat 00-tych, 90-tych czy 80-tych. Teraz, S&P 500 jest mniej lewarowany, ma mniej aktywów, wyższą marżę i mniejszą zmienność zysków” - stwierdzili eksperci z Bank of America.
“Indeks S&P 500 jest w większym stopniu skoncentrowany na technologiach, opiece zdrowotnej i innych sektorach o niewielkich aktywach, które odnotowały wyższe marże, mnożniki i większą stabilność zysków. To uzasadnia wyższe wyceny” - dodano.
Giełda akcji w USA jest “droższa” niż w Europie, bo zyski spółek są wyższe oraz wahania tych dochodów są mniejsze, uzasadniają eksperci z Bank of America.
“Stany Zjednoczone odnotowały wyższy wzrost zysków (7% rocznie w ciągu ostatnich 10 lat) niż Europa (2% rocznie), a USA mają niższą zmienność zysków niż Europa”
Zobacz także: Korekta na rynku nieruchomości w USA. Budynek sprzedany 91% taniej po 3 latach od kupna
Prognoza dla giełdy w USA na kolejne 10 lat
Jakiej stopy zwrotu z inwestycji w amerykańską giełdę spodziewać się w kolejnych latach? Przypomnijmy, że indeks S&P 500 od momentu powstania w 1957 roku dał przeciętnie zarobić 10,26% rocznie (do 2023 roku włącznie). To pokaźna stopa zwrotu.
Martwi zatem to, że eksperci z Bank of America wieszczą, że możliwe iż nadchodzą chude lata na giełdzie akcji w USA:
“Wycena jest predyktorem długoterminowych zwrotów z inwestycji, a nasz ulubiony wskaźnik sugeruje dziś stopę zwrotu na poziomie 2% rocznie w ciągu następnej dekady”
“Czynniki krótkoterminowe, takie jak nastroje i zaskakujące zyski, mają jednak znaczenie tylko w perspektywie kolejnego kwartału/roku i prawdopodobnie w większym stopniu przyczyniły się do dotychczasowych wzrostów od początku roku” - dodali.
O przewartościowaniu giełdy akcji w USA w odniesieniu do tła makroekonomicznego pisaliśmy tutaj powołując się analizę ekspertów z Goldman Sachs: Tak było przed wielkimi korektami - ostrzegają eksperci
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję