Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank

|
selectedselectedselected

Giełda akcji w USA rozpoczęła 2024 rok z dużym impetem. Nowe prognozy wieszczą, że rynek giełdowy może wspiąć się w górę w tym roku o nawet 22%. Eksperci mają jednak pewne poważne ostrzeżenie.

Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ważne wydarzenia mogą mocno zachwiać notowaniami S&P 500 w kolejnych miesiącach
  • Bazowy scenariusz prognozy zakłada 16% wzrostu indeksu w 2024
  • Jednak szacunki zysków spółek amerykańskich wytyczają drogę do zwyżki o nawet 22%

 

 

Hossa akcji w USA wciąż w grze

Giełda akcji w USA dynamicznie pnie się w górę w 2024 roku. Od początku stycznia indeks S&P 500 zyskał blisko 12%. To kontynuacja hossy z 2023 roku, bo w poprzednim roku amerykański benchmark zyskał ponad 24%.

Wygląda na to, że dobra koniunktura powinna trwać nadal. Według najnowszych zapowiedzi prognostów Deutsche Bank giełda akcji w  USA może zakończyć 2024 rok zwyżką o 16%.

Reklama

To scenariusz bazowy ekspertów banku, jednak w analizie opartej na spodziewanych szacunkowych zyskach spółek z S&P 500, potencjał wzrostu indeksu w 2024 to nawet 22%.

Zyski amerykańskich spółek powinny nadal wzrastać, uważają analitycy rynku akcji z Deutsche Bank. To dobra wiadomość, bowiem szacowany wzrost zysków firm przyciągnie inwestorów chcących skorzystać z wyższych dywidend lub wzrostu wartości akcji.

To oczywiście potencjalnie pozytywny efekt dla notowań giełdowych w USA. Zwiększone zainteresowanie i optymizm inwestorów poprawiają prognozy dla całego rynku akcji.

W związku z dobrymi wynikami za I kwartał 2024 roku i zaktualizowanymi prognozami ekonomicznymi dla gospodarstw domowych w USA, podnieśliśmy nasz bazowy scenariusz dla wskaźnika zysku na akcję dla S&P 500 z 250 USD do 258 USD. - stwierdzili ekonomiści Deutsche Bank.

To o 13% więcej w porównaniu z 2023 rokiem, czyli do połowy zakładanego przez nas przedziału. Jeśli wzrost makroekonomiczny utrzyma się znacznie powyżej trendu, tak jak ma to miejsce od 7 kwartałów, widzimy nawet 271 USD, czyli o 19% wyższy wskaźnik zysku na akcję. - dodali eksperci z Deutsche Bank.

Reklama

W rezultacie, prognoza Deutsche Bank dla rynku akcji w USA jest wysoka i zakłada kontynuację hossy. Co ciekawe, jest to górny przedział targetu prognozowanego na początku tego roku dla S&P 500.

Prognoza dla indeksu S&P 500 od Deutsche Bank to 5500 punktów w bazowym scenariuszu. Jest to prognoza zwyżki o 3-4% względem obecnych poziomów.

Jednak w pozytywnym scenariuszu przy założeniu spodziewanego wzrostu zysków spółek możliwy jest nawet poziom 5800 punktów dla S&P 500. To już potencjalnie o 9% więcej względem obecnego zakresu notowań. To również 22% więcej niż na początku 2024 roku.

Przyjmujemy górną granicę naszego wcześniej ustalonego zakresu jako nasz cel dla S&500 na koniec 2024 roku na poziomie 5500 punktów. - podsumowali eksperci z Deutsche Bank.

 

Zobacz także: Kryzys w całej branży przez sztuczną inteligencję. Krach akcji spółek wywołany przez ChatGPT

Reklama

 

Wykres: Notowania indeksu S&P 500.

SP:SPX Chart Image by FXMAG-CHART

SP:SPX Chart Image by FXMAG-CHART
Źródło: TradingView. 

 

Przyjmujemy poziom docelowy dla S&P 500 na poziomie 5500 punktów. Widzimy, że cykl zysków spółek ma jeszcze wiele do zrobienia. Cały wzrost może nie zmaterializować się w tym roku. Widzimy, że zaufanie rynku do dalszego ożywienia rośnie do końca roku. - stwierdzili analitycy giełdowi z Deutsche Bank.

Reklama

Eksperci ostrzegają jednak, że korekta może wisieć w powietrzu z uwagi na niespodziewane wydarzenia.

Należy jednak rozglądać się za korektami związanymi z ryzykiem geopolitycznym... Możliwe pozostają gwałtowne, ale krótkotrwałe wyprzedaże, w których ostatecznie dominować będzie kontekst gospodarczy. - stwierdzili eksperci z Deutsche Bank.

 

Wykres: Kurs indeksu S&P 500 (linia zielona, skala po prawej) w porównaniu do zysków na akcję dla spółek z S&P 500 (linia granatowa, skala po lewej w USD). Na końcu linii wykresu zaznaczone prognozy Deutsche Bank oraz oczekiwania konsensusu.

Reklama

Źródło: Raport analityczny Deutsche Bank.

 

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych mogą sporo namieszać, ostrzegają analitycy Deutsche Bank. Rynek akcji dość często spadał przed wyborami w USA, a potem szybko wzrastał po jednoznacznym ich rozstrzygnięciu, zwrócili uwagę eksperci banku. Jednak wybory bez szybkiego finału to realne ryzyko dla giełdy.

Recesja gospodarcza w USA jest coraz odleglejszą wizją, wynika z ostatnich badań, a to dobrze dla rynku akcji. W ankiecie firmy konsultingowej McKinsey, w której udział wzięło blisko 1000 dyrektorów dużych spółek, tylko 38% ankietowanych spodziewa się wystąpienia recesji w 2024 lub 2025 roku.

Konsensus analityków gospodarczych przewiduje, że wskaźnik inflacji PCE wzrasta słabiej niż przewidywano, a nakłady inwestycyjne zwalniają. - skomentowali ekonomiści z Deutsche Bank.

Reklama

Co ciekawe, eksperci z Deutsche Bank uważają, że giełdy akcji w Europie powinny radzić sobie lepiej niż akcje w USA:

Na poziomie regionalnym taktycznie przeważamy Europę. Jesteśmy neutralni wobec rynków wschodzących, ponieważ dyskonto w wycenie odzwierciedla spadające szacunki zysków, zwłaszcza w Chinach. - czytamy w analizie Deutsche Bank.

 

Zobacz również: Hossa akcji banków na GPW trwa w najlepsze. Prognozy ekspertów głoszą co dalej

 

Idzie korekta na giełdzie w USA, a nie kontynuacja hossy - prognoza Goldman Sachs

Optymizmu wobec giełdy akcji w USA nie podzielają analitycy z banku inwestycyjnego Goldman Sachs. W przedstawionej na początku tego tygodnia prognozie oszacowali oni, że za 3 miesiące kurs S&P 500 powinien spaść do 5000 punktów.

Reklama

Oznacza to, że w sierpniu powinniśmy zobaczyć indeks S&P 500 o 5% niżej, szacuje Goldman Sachs. Z kolei za 6 miesięcy ma to być już 5100 punktów dla notowań amerykańskiego głównego indeksu rynku akcji.

 

Wykres: Prognoza Goldman Sachs dla giełd akcji na kolejne 3, 6 i 12 miesięcy

Źródło: Raport Goldman Sachs.

Reklama

 

Podobnie jak Deutsche Bank, ekonomiści Goldman Sachs oczekują, że giełda w Europie będzie radzić sobie nieco lepiej niż rynek w USA.

 

Zobacz również: Gorąca spółka z GPW wzrosła o 190%! Kurs akcji zdobędzie nowe szczyty. Eksperci mówią Kupuj

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej