Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny - Akcje w jedną, rentowności obligacji w drugą

Biuletyn ekonomiczny - Akcje w jedną, rentowności obligacji w drugą  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek na giełdowych parkietach dominował umiarkowany optymizm związany z dobrym odczytem piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy (tutaj). Zieleń zagościła powszechnie na europejskich indeksach, natomiast amerykańskie indeksy zamknęły się blisko otwarcia po nieudanej próbie ruchu w górę.

W tle nowojorski oddział Fed opublikował dane o oczekiwaniach inflacyjnych konsumentów, które zmalały najbardziej w historii i najwidoczniej skradło to serca inwestorów. Zwracamy uwagę, że owe oczekiwania „spadają z wysokiego konia”, więc nasze serca pozostają niewzruszone.

Krzywa UST obniżyła się na całej długości w ruchu wypłaszczającym o 3, 7 i 6 pb. do odpowiednio 3,22% (2Y), 2,77% (10Y) i 3,00% (30Y). Pomniejsza to jej nachylenie z 0,40 p.p. do -0,44 p.p. mierzone różnicą dochodowości 10Y-2Y. Ostatni raz tak niskie nachylenie było widziane w 2000 roku, gdy pękała bańka dot-com i Fed ostatkiem sił „pomagał” rynkowi akcji domykając cykl podnoszenia stóp. W trakcie dnia UST wyemitowało 54 mld USD papierów 3M i 42 mld USD papierów 6M po rentownościach odpowiednio 2,63% i 3,13%.

Biuletyn ekonomiczny - Akcje w jedną, rentowności obligacji w drugą  - 1

Biuletyn ekonomiczny - Akcje w jedną, rentowności obligacji w drugą  - 1

Reklama

Podobnie przesunęły się papiery w Europie. Krzywa niemiecka obniżyła się na głównych węzłach o 3, 6 i 5 pb. do odpowiednio 0,44% (2Y), 0,90% (10Y) i 1,12% (30Y). Temu ruchowi sprzyjało pozycjonowanie funduszy hedgingowych na kontraktach na gaz naturalny, które zniżkowały w poniedziałek oraz oczekiwanie na wynik rozmów nuklearno-naftowych USA-Iran.

Dziś kalendarz świeci pustkami. My sądzimy, że wobec utrzymujących się na rynku obaw o wywołaną brakami gazu recesję w państwach północy Europy optymizm na giełdach nie utrzyma się długo. Powinno to sprzyjać spadkom dochodowości obligacji.

 

Spokojnie nad Wisłą

SPW rozpoczęły tydzień od delikatnego umocnienia wzdłuż całej długości krzywej o równoległym ruchu o -2 pb. do odpowiednio 6,69% (2Y), 5,96% (5Y) i 5,51% (10Y). Krzywa PLN IRS podążyła w tę samą stronę. W tle pojawiła się informacja, że Zarząd NBP powiększył swoje grono o Rafała Surę, niedawnego członka RPP, który złożył rezygnację z członkostwa na kilka miesięcy przed upływem kadencji.

Biuletyn ekonomiczny - Akcje w jedną, rentowności obligacji w drugą  - 2

Biuletyn ekonomiczny - Akcje w jedną, rentowności obligacji w drugą  - 2

Reklama

Jesteśmy już po odczycie lipcowego CPI na Węgrzech, a w dalszej części kalendarza pustki poza danymi o produktywności w USA, więc sądzimy, że są całkiem duże szanse na podobnie spokojny dzień jak wczoraj.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama

Czytaj dalej