Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Luka polityczna, czyli o tym dlaczego punkt widzenia zależy od położenia kratki z krzyżykiem

|
selectedselectedselected
Luka polityczna, czyli o tym dlaczego punkt widzenia zależy od położenia kratki z krzyżykiem
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W porannym newsletterze Bloomberga przedstawiono dwa zagadnienia o dużym znaczeniu dla inwestorów. Obydwa związane są z sentymentem konsumentów i ogólną opinią społeczeństwa o sytuacji gospodarczej.

 

Punktem wyjścia do rozważań był wynik badań nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigaan

Ostatni odczyt na poziomie 66,8 był najniższy od dekady. Joe Weisenthal stwierdził, że przy mocnym rynku akcji, mocnym rynku pracy należy wskazać wysoką inflację jako przyczynę słabego sentymentu amerykańskich konsumentów. Można jeszcze dodać bardzo mocny rynek mieszkaniowy, który ze względu na poziom partycypacji ma dużo większe znaczenie dla przeciętnego Amerykanina niż rynek akcji.

Z drugiej strony nie byłbym tak jednoznaczny w ocenie rynku pracy

W jednym aspekcie wygląda on bardzo dobrze – myślę o niskim bezrobociu i dużej liczbie ofert pracy. W innym aspekcie wygląda źle – myślę o wyraźnie spadających realnych wynagrodzeniach. Można pokazać dane sugerujące, że pod względem realnych wynagrodzeń rynek pracy w USA wygląda najgorzej od początku lat osiemdziesiątych (proszę zauważyć, że część tego spadku wynika ze spadku liczby przepracowanych godzin). Jednak to co dzieje się z realnymi wynagrodzeniami ma bezpośredni związek z inflacją.

Zasygnalizowałem powyżej pierwsze zagadnienie:

Reklama

społeczne i polityczne koszty podwyższonej inflacji okazują się wysokie, moim zdaniem dużo wyższe niż zakładali to politycy i bankierzy centralni gdy podejmowali decyzje o bezprecedensowych bodźcach monetarnych i fiskalnych w 2020 roku. Polityczne koszty wysokiej inflacji obserwujemy także w Polsce co jest szczególnie interesujące bo występują one przy rosnących realnych wynagrodzeniach. Realne wynagrodzenia w Polsce rosną około 3% rok do roku, przy wysokiej inflacji, a mimo to inflacja staje się kluczowym zagadnieniem politycznym i społecznym. Można sobie wyobrazić co dzieje się w państwach takich jak USA gdzie przy wysokiej inflacji realne wynagrodzenia spadają.

Na początku roku pisałem o potencjalnym, nowym paradygmacie polityczno-gospodarczym wynikającym z faktu, że społeczeństwa, które doświadczyły „dobrodziejstw” gigantycznych transferów pieniężnych od rządów w okresie pandemicznej recesji będą ich oczekiwać także w przypadku kolejnych recesji (niekoniecznie o pandemicznym podłożu). Taki scenariusz byłby moim zdaniem drugim, po bodźcach monetarnych, wsparciem dla wycen aktywów finansowych. Podwyższona inflacja a konkretnie wysokie polityczne koszty podwyższonej inflacji trochę komplikują ten scenariusz, sprawiają, że nie wydaje się on oczywisty.

 

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Reklama

Czytaj blogi.bossa.pl


 

Drugie zagadnienie związane z nastrojami konsumentów dotyczy luki politycznej

Otóż różnica pomiędzy sentymentem konsumenckim republikanów i demokratów wynosi -49,8 punktów. Wyborcy Partii Republikańskiej mają zdecydowanie gorsze nastroje konsumpcyjne niż wyborcy Partii Demokratycznej. Jeśli weźmiemy pod uwagę sentyment republikanów to okaże się on niższy niż w marcu 2009 a więc w dołku globalnego kryzysu finansowego.

Za Bloomberg

 

Warto zauważyć, że opisana wyżej luka w sentymencie, w ocenie sytuacji gospodarczej nie jest zjawiskiem nowym

Reklama

Od dekad wyborcy rządzącego ugrupowania w USA lepiej oceniają sytuację gospodarczą niż wyborcy partii, która jest w opozycji. Nawet skala luki nie jest na historycznych maksimach. Latem 2018 roku luka polityczna w sentymencie konsumenckim przekraczała 50 punktów. Wtedy prezydentem był Donald Trump i to wyborcy Partii Demokratycznej mieli dużo gorsze nastroje niż wyborcy Partii Republikańskiej.

Podobne zjawisko występuje w Polsce

wrześniowego badania nastrojów społecznych CBOS wynika, że luka polityczna w ocenie sytuacji gospodarczej w Polsce jest bardzo wysoka. Tak wygląda jeśli weźmiemy pod uwagę ocenę netto czyli różnicę pomiędzy odpowiedziami „dobra” a „zła”:

  • Wyborcy PiS: +69
  • Wyborcy KO: -45
  • Niezamierzający głosować: -20

Uwzględniłem grupę niezamierzających głosować jako swego rodzaju punkt neutralnego odniesienia

Takie założenie nie tylko pokazuję gigantyczną lukę w ocenie sytuacji gospodarczej pomiędzy zwolennikami rządu a opozycji ale sugeruje także, że rozmiar luki jest wynikiem politycznego skrzywienia „po obydwu stronach barykady”. Jedna strona wydaje się patrzeć na sytuację gospodarczą przez różowe okulary, druga strona wydaje się widzieć wszystko w czarnych barwach.

Wspominam o tym, po raz kolejny, na blogu inwestycyjnym bo zakładam, że pokazane wyżej różnice w nastrojach konsumenckich czy ocenie sytuacji gospodarczej mogą (i mają) wpływ na podejmowane decyzje finansowe i inwestycyjne. Ten wpływ nie musi się przejawiać w bezpośrednich decyzjach o otwarciu czy zamknięciu pozycji – choć nie wykluczałbym takiego efektu w przypadku głośnych wydarzeń politycznych takich jak wybory. Myślę, że wpływ luki politycznej czy ideologicznej na decyzje inwestycyjne może być silny na etapie alokacji.

Na przykład preferencje polityczne mogą mieć silny wpływ na ocenę ryzyka politycznego,

w przypadku Polski konkretnego ryzyka jakim jest wyjście z Unii Europejskiej, a przez to na skłonność do zabezpieczenia tego ryzyka przez dywersyfikację geograficzną. Z reguły inwestycyjne rozważania o znaczeniu skrzywienia politycznego w inwestowaniu skupiają się na scenariuszach, w których inwestorzy mają zbyt pesymistyczne podejście do rynków finansowych, a przez to zbyt konserwatywną alokację, ze względu na przekonanie, że zwycięstwo nielubianego przez nich kandydata „nie może się dobrze skończyć”. Wyborcy McCaina, Romneya, Clinton i Trumpa doświadczyli tych nastrojów w 2008, 2012, 2016 i 2020 roku.

Nie można jednak wykluczyć przeciwnego efektu –

Reklama

sytuacji, w której zwolennicy rządzącego ugrupowania niewystarczająco poważnie traktują oczywiste ryzyka gospodarcze (jak błędy w politycy monetarnej) czy polityczne (jak ryzyko wyjścia z Unii Europejskiej). Warto powracać do tego zagadnienia bo w coraz bardziej spolaryzowanym świecie (przynajmniej na poziomie mediów i mediów społecznościowych) luka polityczna może mieć coraz większe znaczenie. Po prostu dlatego, że zostaje bardzo mało przestrzeni na neutralne, niezaangażowane podejście.

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi.bossa.pl

 

Reklama

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A.nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Trystero null

Trystero

Dołączył do blogerów bossy w październiku 2011 r.  Inwestuje na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. Przed przejściem do bossy prowadził blog “Trystero”, który zdobył niemałą popularność wśród inwestorów. O czym pisze na blogu?


Tematy

inflacja dolar amerykański polityka pieniężna obligacje indeksowane inflacją inflacja bazowa ile kosztuje dolar dolar USD 1 dolar po ile dolar inflacja w Polsce inflacja CPI dolar kurs cena polskiego złotego ile dolar dolar na zł inflacja co to co to jest inflacja rodzaje inflacji inflacja 2019 inflacja 2020 co to inflacja inflacja definicja dolar ile to zł dolar to pln wskaźnik inflacji dolar cena poziom inflacji dolar australijski kurs kurs polskiego złotego do euro 1 dolar ile to zł inflacja polska inflacja gus gus inflacja wenezuela inflacja inflacja w polsce 2020 dolar notowania po ile jest dolar polska inflacja Dolar prognozy ile stoi dolar dolar kanadyjski kurs dolar amerykański kurs kurs dolar amerykański waluty dolar dolar pln dolar na pln jeden dolar przelicznik walut dolar dolar kurs online dolar przelicznik waluta dolar dolar usa dolar euro dolar na euro dolar znak dolar symbol kurs walut dolar kurs euro dolar inflacja w polsce wykres inflacja kosztowa nbp inflacja inflacja w europie kalkulator dolar złoty dolar inflacja popytowa przyczyny inflacji kalkulator inflacji skutki inflacji przeciwieństwo inflacji wskaźniki inflacji polityka rachunkowości dolar tl inflacja pełzająca inflacja 2021 inflacja to historia polskiego złotego kurs polskiego złotego do dolara kurs polskiego złotego do hrywny wprowadzenie do obiegu polskiego złotego denominacja polskiego złotego zabezpieczenia polskiego złotego wprowadzenie nowego polskiego złotego deprapacja polskiego złotego w 1924 wprowadzono do obiegu polskiego złotego który zastąpił miejsce polskiego złotego w gospodarce światowej ojciec polskiego złotego wartosc polskiego zlotego oznaczenie polskiego złotego wartość polskiego złotego w okresie międzywojennym nominały polskiego złotego znak polskiego złotego produkcja polskiego złotego wprowadzenie polskiego złotego skutki wyjścia wielkiej brytanii z ue dla polski i polskiego złotego inflacja usa wskaźnik inflacji 2021 wskaźnik inflacji 2020 typy inflacji obligacje skarbowe indeksowane inflacją cena dolar inflacja wenezuela inflacja krocząca dolar kaç tl zalety polskiego złotego eurostat inflacja ewolucja polskiego złotego inflacja 2018 polityka zagraniczna inflacja na świecie inflacja galopująca czynniki wpływające na wartość waluty ze szczególnym uwzględnieniem polskiego złotego aprecjacja polskiego złotego powoduje historia polskiego złotego w okresie międzywojennym 100 lat polskiego złotego prognoza inflacji 2021 deprecjacja polskiego złotego powoduje w 1924 wprowadzono do obiegu polskiego złotego który zastąpił skrót polskiego złotego ekspansywna polityka fiskalna restrykcyjna polityka fiskalna interia polityka polska polityka blog polityka blogi polityka zdrowotna tygodnik polityka polityka tygodnik polityka cda polityka - wiadomości polityka w polityce film polityka polityka prywatności polityka gazeta polityka obsada 300 polityka polityka film cda polityka cały film polityka vega polityka społeczna polityka pl polityka polska najnowsze wiadomości polityka insight polityka filmweb polska polityka zalukaj film polityka polityka polska wpolityce pl polityka polityka zwiastun youtube portal polityka bistro polityka polityka online polityka prywatności wzór blogi polityka polityka jakości polityka definicja polityka film online deprecjacja polskiego zlotego
Reklama

Czytaj dalej